مدیرکل تعاون روستایی ایلام با بیان اینکه آخر دی ماه آخرین فرصت ثبت نام و مشارکت کشاورزان در طرح کشت قراردادی است، گفت: تنها پنج درصد معادل حدود ۱۰ هزار هکتار با گذشت حدود یک سوم از زمان اجرای طرح(آبان و آذرماه) کشت قراردادی در این استان انجام شده است.
کد خبر: ۱۴۳۷۱۶۹

به گزارش جام جم آنلاین ایلام ؛ حمیدرضا شکری  افزود: از کشت قراردادی امسال با هفت میلیون و ۵۳۷ هزار هکتار در کل کشور، سهم استان ایلام ۲.۷ درصد معادل ۲۰۵ هزار هکتار است که از این مقدار تاکنون پنج درصد محقق شده است.

وی افزود: استان ایلام در سال زراعی جاری (۱۴۰۳ - ۱۴۰۲) میزان ۱۴۷ هزار هکتار گندم آبی و دیم، ۵۲ هزار هکتار جو و حدود ۶ هزار هکتار دانه‌های روغنی و در مجموع ۲۰۵ هزار هکتار کشت قراردادی ابلاغی مصوب در دستور کار دارد.

مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام از کشاورزان خواست: از فرصت اندک باقیمانده برای ثبت نام و مشارکت در کشت قراردادی استفاده کنند.

وی یادآور شد: باید با ساماندهی و استفاده از ظرفیت همه اتحادیه‌های تعاونی روستایی و تولید در قالب کارگروه‌های شهرستانی و مراکز خرید تعاون روستایی، کشاورزان از فرایند چگونگی مشارکت در کشت قراردادی و مزایای آن آگاه شوند و نسبت به ثبت کشت محصولات گندم آبی و دیم و دانه‌های روغنی پاییزه در قالب کشت قراردادی با تعاون روستایی هر چه زودتر اقدام کنند.

شکری در خصوص مزایای این طرح توضیح داد: ۲۰ درصد هزینه‌های بیمه کشت قراردادی به صورت رایگان و مابقی آن نیز دولت به صورت وام به کشاورزان پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: به ازای هر تن محصول تولیدی واگذار شده به مراکز خرید تعاون روستایی، مبلغ ۱۵۰ هزار تومان کرایه حمل به کشاورز بصورت تشویقی پرداخت می‌شود.

شکری اضافه کرد: به ازای هر هکتار کشت قراردادی، یک کیسه کود بعنوان تشویقی از طریق تعاون روستایی و با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان در اختیار کشاورزان طرف قرارداد قرار می‌گیرد.

تنها پنج درصد از کشت قراردادی در ایلام محقق شده است

به گفته مدیرکل تعاون روستایی استان ایلام به علت عدم اطلاع رسانی فراگیر و همگانی، روند استقبال و ثبت نام کشت قراردادی در بین کشاورزان کند است که باید مشارکت کشاورزان با اطلاع رسانی به آن‌ها شتاب بیشتری بگیرد.

وی یادآور شد: برای اطلاع رسانی به جامعه کشاورزان استان جهت مشارکت در طرح کشت قراردادی، اقداماتی نظیر نصب بنر و برگزاری جلسات در شهرستان‌ها انجام شده است، اما باید در فرصت اندک باقیمانده با اطلاع رسانی از سوی رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی، کشاورزان برای مشارکت در این طرح آگاه شوند.

شکری افزود: مسئولان، تشکل‌های کشاورزی، ادارات جهاد و مراکز خدمات کشاورزی، شورا‌ها و دهیاران روستا‌ها در فرصت باقیمانده با همگرایی و اطلاع رسانی به کشاورزان استان نسبت به ترغیب آن‌ها برای مشارکت در کشت قراردادی هم افزایی داشته باشند.

وی ادامه داد: تعاون روستایی و تشکل‌های تحت پوشش آن، دارای بیش از ۵۰ سیلو و انبار تحویل و خرید کشت قراردادی با ظرفیت بیش از ۱۵۰ هزار تن در استان بوده که حتی دورترین نقاط استان را پوشش می‌دهد و در پایان کشت قراردادی آماده خرید محصولات از کشاورزان به نحو مطلوب است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها