اسدالله ابراهیمی ـ جام جم آنلاین ـ رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی از فعالیت ۸۳ مرکز خدمات جامع سلامت و ۳۷۳ پایگاه و خانه بهداشت تحت پوشش این دانشگاه در راستای اجرای پویش ملی سلامت و غربالگری فشارخون بالا و دیابت خبر داد.
کد خبر: ۱۴۳۴۲۱۷
نویسنده اسدالله ابراهیمی

دکتر جواد شاهین‌فر اظهار کرد: با توجه به اهمیت بالای پیشگیری از فشارخون بالا و دیابت، پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان ماه در مناطق تحت پوشش این دانشگاه آغاز شده است.

وی افزود: از آغاز شروع پویش ملی سلامت، ۷۱۷ کادر محیطی مراقب سلامت و بهورز در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه و خانه بهداشت فعالیت دارند و خدمات اندازه‌گیری و بررسی میزان فشارخون و قندخون مردم را به صورت رایگان ارائه می‌دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: با یک بار سنجش فشار خون و قند خون به دنبال شناسایی افراد مشکوک هستیم تا این افراد را پس از شناسایی به شکل موثر تحت درمان قرار دهیم و با پیگیری مداوم و فعال از طریق مراقبان سلامت که در برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع مشغول به کار هستند، بیماری افراد را رصد، پیگیری و کنترل کنیم.

دکتر شاهین‌فر با تأکید بر اینکه اصلی‌ترین عوامل بیماری‌های غیرواگیر فشارخون، دیابت و برخی از سرطان‌ها هستند، گفت: این بیماری‌ها را می‌توان با آگاهی، تشخیص، درمان و پیگیری فعال که برنامه سلامت خانواده آن را دنبال می‌کند، به طور کامل کنترل کرد.

وی افزود: تاکنون برای تعداد ۶۰ هزار و ۴۳۹ نفر در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی غربالگری دیابت و فشار خون بالا انجام شده است که از این تعداد، یک هزار و ۵۱ نفر مشکوک به فشار خون بالا و ۶۶۶ نفر نیز مشکوک به دیابت شناسایی شدند./ خراسان شمالی ـ خبرنگار جام جم ـ اسدالله ابراهیمی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها