سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه ای اعلام کرد:

فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی آذر ماه سال ۱۴۰۲

از شایعه تا واقعیت کاهش مجدد زمان خدمت سربازی

اخبار ضدونقیضی درباره کاهش مجدد مدت زمان سربازی از سوی برخی شخصیت‌ها منتشر شده است اما این موضوع تا چه حد واقعیت دارد؟
کد خبر: ۱۴۲۹۶۷۹

به گزارش جام جم آنلاین از فارس،‌ «کاهش مدت سربازی» از جمله مهمترین خبرهای هفته‌های گذشته بوده است؛ اما آن چیزی که این موضوع را دوباره بر سر زبان‌ها انداخته، کاهش مدت سربازی به مدت ۱۲ ماه است که از سوی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان شد.

سربازی مهمترین دغدغه جوانان ذکور ایرانی و خانواده‌های آنهاست، مسأله ای که ارتباط مستقیم با تحصیل، اشتغال و دریافت تسهیلات و حتی اجازه خروج از کشور دارد.

درست ۲ هفته پیش یعنی ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۲ سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه ای اعلام کرد: با پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح و تصویب فرمانده معظم کل قوا(مدظله العالی) مدت خدمت دوره ضرورت تمامی سربازان حین خدمت و مشمولانی که از این پس به خدمت اعزام می‌شوند به مدت ۳ ماه کاهش یافت؛ خبری که موجی از شادی را در جامعه به همراه داشت اما در یکی دو روز گذشته خبری مبنی بر یک‌ساله‌شدنِ سربازی از سوی مصوبۀ کمیسیون تلفیق در رسانه‌ها منتشر شد؛ بدین مضمون که «پیرهادی» نایب‌ رئیس کمیسیون تلفیق برنامۀ هفتم از کاهش مدت زمان سربازی به ۱۲ ماه با مصوبۀ کمیسیون و معافیت مشمولان بالای ۳۰ سالِ دارای ۲ فرزند از خدمت سربازی معاف خبر داده و گفته بود: اجرایی شدنِ این مصوبه نیازمند تصویب مصوبه در صحن علنی و سپس تأیید شورای نگهبان است.

اما نکته مهم در مورد این خبر و سایر اخبار مرتبط با حوزه سربازی این است که موضوع سربازی در حیطه اختیارات مقام معظم فرماندهی کل قوا است که از طریق ستاد کل نیروهای مسلح دنبال می‌شود و ورود بدون اذن معظم له مغایرت قانون اساسی را دنبال دارد.

طبق آخرین مصوبه ستادکل نیروهای مسلح مدت زمان سربازی بین ۱۴ تا ۲۱ ماه است.

پیگیری‌ها از مسؤولان حاکی از این است که فعلاً هیچ تصمیم دیگری در خصوص کاهش مدت سربازی وجود نداشته و مشمولان باید بی توجه به شایعات و بر اساس مصوبات ستاد کل وضعیت خدمت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها