پایان طرح سراسری واکسیناسیون دام سبک و سنگین علیه تب برفکی

طرح سراسری واکسیناسیون دام سبک و سنگین علیه تب برفکی در خراسان جنوبی به پایان رسید.
کد خبر: ۱۴۲۸۴۵۴

 به گزارش جام جم آنلاین ،معاونت سلامت دامپزشکی استان از مایه کوبی ۲۴  هزار و ۲۱۵ رأس دامپایان طرح سراسری واکسیناسیون دام سبک و سنگین علیه تب برفکی سنگین و ۹۳۸ هزار و ۸۶ رأس دام سبک علیه بیماری تب برفکی در  دو هزار و ۲واحد دامی خراسان جنوبی در طرح سراسری مایه کوبی تب برفکی خبر داد.

محمد شفائی گفت: این طرح در خراسان جنوبی از اول مرداد با بهره‌گیری از توان تیم های بخش دولتی و خصوصی دامپزشکی همزمان با اجرای طرح در سراسر استان آغاز شد و تا پایان مهر یافت و ۸۶ درصد جمعیت دام سنگین و ۶۲ درصد دام سبک زیر پوشش طرح قرار گرفت.

وی افزود: تب برفکی یک بیماری ویروسی واگیر دامی است که با ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش دردام‌های حساس مانند گاو، گوساله، گوسفند و بز و بروز تلفات در دام‌های جوان موجب ضرر و زیان‌های بالا در دامداری می شود، همچنین کاهش شیر، کاهش تولید فرآورده‌های گوشتی، سقط جنین، کاهش باروری از دیگر موارد ماندگار عوارض این بیماری است که باعث خسارت‌های اقتصادی بالاتر در دامداری می شود.

وی گفت: در این مرحله همه دام‌ها در روستا‌های و واحد‌های عشایری استان و همچنین برخی از دامداری‌های نیمه صنعتی زیرپوشش واکسیناسیون رایگان تب برفکی قرار گرفتند و باتوجه به محدودیت زمانی اجرای طرح از توان بخش خصوصی نیز استفاده شد که ضمن تامین واکسن کلیه هزینه‌های تردد و تزریق واکسن نیز توسط دامپزشکی به بخش خصوصی پرداخت و لذا انجام مایه کوبی برای دامداران زیرپوشش، کاملا رایگان انجام شده است.

معاونت سلامت دامپزشکی استان افزود: با اهمیت‌ترین موضوع در اجرای این طرح همکاری دامداران و روستاییان با پرسنل دامپزشکی برای تحقق انجام بالاتر دام‌ها در انجام مایه کوبی است و با توجه به مرزی بودن استان مصون سازی حداکثری دام‌ها در پیشگیری از وقوع بیماری و جلوگیری از گسترش آن به واحد‌های دامی استان بسیار حائز اهمیت است.

توصیه دامپزشکی به دامداران خصوصا دامداران صنعتی و نیمه صنعتی رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای در دامداری خود و انجام مایه کوبی منظم دام‌های خود برای بالا بردن ایمنی دام برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها