وزیر صمت در آیین راه‌اندازی فاز اول نیروگاه شهید حاج احمد کاظمی:

برنامه فولاد مبارکه برای پیشتازی در جهان حرکت به سمت فولاد سبز است

عباس علی‌آبادی وزیر صمت گفت: اگر با محدودیت گاز مواجه شویم، تولید نخواهیم داشت. گاز در حکم انرژی نیست؛ در حکم خوراک است؛ بنابراین برنامه‌ای که در فولاد مبارکه برای پیشتازی در جهان مطرح است این است که به سمت فولاد سبز برویم.
کد خبر: ۱۴۲۴۲۷۴

جام جم آنلاین اصفهان؛ وی گفت: در قرآن کریم، اسم فولاد آمده است (و انزلنا الحدید فیه بأس شدید)، این از معجزات قرآن است. چون فقط فولاد با فلزات دیگر متفاوت است و اگر حد معینی نیرو به آن وارد شود استحکامش بی‌نهایت می شود.

علی‌آبادی افزود: نکته دیگر آن که فولاد صنعت مادر است و بدون فولاد هیچ صنعتی نمی‌تواند شکل بگیرد؛ ولی تحولات بزرگی در مسیر فولاد قرار دارد که در بخشی حرکت کرده‌ایم و در بخش‌های دیگر نیز باید به‌عنوان پیشتاز حرکت کنیم.

وزیر صمت با اشاره به اینکه در دنیا فولاد بیشتر به دو روش کوره بلند و احیا مستقیم تولید می‌شود، گفت: ما در اینجا از احیا مستقیم استفاده می‌کنیم؛ چون مزیت بهره‌مندی از گاز را داریم. اگر با محدودیت گاز مواجه شویم، تولید نخواهیم داشت.

وی در ادامه گفت: گاز در حکم انرژی نیست؛ در حکم خوراک است. آب در حکم خنک‌کننده نیست، در حکم مواد لازم برای تولید فولاد است؛ چون برای خواص مکانیکی به آن نیاز داریم. بنابراین برنامه‌ای که در فولاد مبارکه به‌عنوان پیشتاز در جهان مطرح است این است که به سمت فولاد سبز برویم. ما چون از احیای مستقیم استفاده می‌کنیم می‌توانیم به فولاد سبز نزدیک بشویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به انرژی خورشیدی که برای تولید آن برنامه‌ریزی شده است این فرصت را خواهیم داشت که هیدروژن تولید و آن را به خط لوله گاز تزریق کنیم و مصرف گاز را تا نهایت ممکن کم کنیم و از همان تجهیزات برای تولید فولاد سبز استفاده کنیم که آلودگی محیط‌زیستی چندانی نخواهد داشت.

علی‌آبادی افزود: نکته دیگری که در صحبت‌های دکتر طیب‌نیا به آن اشاره شد، اینکه تولید محصولات خاص از جمله ورق رنگی و فولاد زنگ‌نزن، گام‌های اولیه است. گام‌های مهم‌تر رفتن به سمت فولاد پیشرفته‌تر مثل ورق هسته‌ای است که می‌تواند نیاز کشور را تأمین کند و در آینده در زنجیره ارزش در خودرو و نیروگاه سازی استفاده شود و همچنین ورق هسته‌ای ایرانی در ژنراتورهای ایرانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

/* هاجر مقضی خبرنگار جام جم آنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها