قالیباف:

همکاری ایران و عربستان در صنعت نفت

وزیر نفت گفت: صنعت نفت می‌تواند در تقویت منافع مشترک اقتصادی دو ملت ایران و عربستان سعودی، نقش محوری ایفا کند.
کد خبر: ۱۴۲۴۱۵۸
جواد اوجی افزود: جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، دو قدرت بزرگ منطقه‌ای به‌شمار می‌روند که همکاری آنها در گسترش امنیت، رونق اقتصادی و شکوفایی فرهنگی و اجتماعی جهان اسلام و شکل‌دهی به تعاملات بین‌المللی و انرژی اثرگذار خواهد بود و در این راه صنعت نفت می‌تواند نقش محوری در تقویت منافع مشترک اقتصادی دو ملت داشته باشد.
وی گفت: همکاری‌های چندجانبه ایران و عربستان در بستر سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، ظرفیت فوق‌العاده‌ای است که بیش از هر زمان دیگری، فرصت‌های جدیدی را فراهم کرده است. افزون بر بخش‌های مختلف سازمان ملل متحد، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و سازمان همکاری اسلامی که سابقه دیرینه‌ای دارند، سازوکارهای تازه بین‌المللی مانند سازمان شانگهای و بریکس نیز در آینده پیوندهای دو کشور را تقویت خواهد کرد.
رئیس کمیسیون مشترک همکاری ایران و عربستان تصریح ‌کرد: دو کشور به‌عنوان دو عضو از پنج عضو تاسیس‌کننده سازمان اوپک، بیش از ۶۳ سال است که با فراز و نشیب‌های گوناگون با هم و در کنار سایر اعضای این سازمان برای تثبیت بازار نفت فعالیت پیوسته داشته‌اند و این سطح از همکاری در جهان کنونی بسیار منحصربه‌فرد است.
اوجی ادامه‌داد: بنده به‌عنوان رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور، معتقدم تقویت روابط اقتصادی میان ایران و عربستان، همچنین کشورهای همسایه فصلی نو از توسعه را در منطقه ایجاد خواهد کرد.
وی تاکید کرد: سفرهای مردم مسلمان ایران و عربستان به کشورهای یکدیگر موجب آشنایی با فرهنگ و تحولات و سنت‌های یکدیگر خواهد شد، از این رو ما وظیفه داریم تسهیلات انجام این سفرها را به‌زودی فراهم کنیم.
وزیر نفت با اشاره به این‌که ورزش در هفته‌های گذشته نشان داد مردم ما چقدر می‌توانند در کمال احترام به یکدیگر، با هم ارتباط برقرار کنند و صمیمی شوند، ابراز امیدواری کرد با بهره‌گیری از اشتراکات فرهنگی و مذهبی فراوان دو ملت، شاهد گسترش روزافزون همکاری، دوستی و برادری باشیم.
newsQrCode
برچسب ها: ایران عربستان نفت
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها