قصاص‌، دیه و ۱۰۰سال زندان، مجازات قاتلان زن و مرد مسیحی

عاملان قتل زن و مرد مسیحی در تهران پس از محاکمه در دادگاه کیفری یک استان تهران با‌مجازات سنگینی رو‌به‌رو شدند. قضات دادگاه متهمان را که یک مسیحی و یک مرد مسلمان بودند به قصاص‌، پرداخت دیه و در مجموع به ۱۰۰سال زندان محکوم کردند.
کد خبر: ۱۴۲۲۲۲۴

به گزارش خبرنگار جام‌جم، در این پرونده ‌تومیک متهم است زن و مردی مسیحی را در دو جنایت جداگانه به قتل رسانده است. او در دادگاه مدعی شد قبل از جنایت‌ها مسلمان شده تا بتواند از مجازات قصاص رها شود اما این ادعای او برای قضات اثبات نشد. او اولین جنایت را به تنهایی انجام داد اما در قتل دوم با دوست مسلمان خود‌، مرد مسیحی را به جاده تلو کشاندند و با انگیزه سرقت کشتند. 
رسیدگی به این پرونده از مرداد سال۱۳۹۹ و همزمان با کشف جسد مردی در جاده تلو آغاز شد. بررسی‌ها نشان داد این مرد در مقابل یک ساختمان نیمه کاره در حاشیه جاده با پارچه خفه شده است. با شناسایی هویت مقتول، مشخص شد او زکی نام دارد و مسیحی است. تحقیقات نشان داد، زکی به تنهایی زندگی می‌کرده و بعد از قتل از خانه‌اش سرقت شده است. با ردیابی ارتباط‌های زکی، مشخص شد آخرین بار با پسر جوانی به نام تومیک قرار داشته است. تومیک دستگیر شد و در تحقیقات به قتل با همدستی مرد دیگری به نام یاسر اعتراف کرد و گفت: یاسر قرار بود از زکی پول بگیرد و سودش را پرداخت کند. آن روز به بهانه نشان دادن خانه یاسر در لواسان به آنجا رفتیم. زکی می‌خواست سند آنجا را به عنوان ضمانت بگیرد. در مسیر برگشت خفه‌اش کردیم و جسدش را کنار ساختمان نیمه کاره‌ای رها کردیم و بعد با برداشتن دسته کلید وی به خانه‌اش رفتیم و سرقت کردیم.
پس از اعترافات تومیک، یاسر هم دستگیر شد و به همدستی در قتل و سرقت اعتراف کرد .پس از اعتراف تومیک، مشخص شد او یک ماه قبل هم به عنوان مظنون به قتل یک زن مسیحی دستگیر شده بود. این زن هم با انگیزه سرقت خفه شده بود. در آن زمان مدرکی علیه تومیک به دست نیامد و آزاد شده بود. تومیک دوباره تحت بازجویی قرار گرفت و این بار به قتل زن سالخورده به نام آراکس هم اعتراف کرد و گفت: برای سرقت طلا به خانه آراکس رفتم و وقتی مقاومت کرد، او را خفه کردم. بعد جنازه‌اش را به حمام بردم، سرش را داخل یک سطل آبی رنگ گذاشتم. فقط یک انگشتر طلا پیدا کردم که هنگام فرار دستپاچه شدم و آن را جا گذاشتم. 
با تکمیل تحقیقات پرونده به شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شد و متهمان به ریاست قاضی سجاد منافی‌آذر محاکمه شدند. در این جلسه اولیای دم زکی درخواست قصاص کردند. اما دختر آراکس از قصاص گذشته کرد و درخواست دیه کرد.
تومیک در این جلسه مدعی شد‌، آراکس را نکشته و تحت فشار بازجویی اعتراف کرده است. زکی را هم به خاطر اختلاف کشته و از او سرقت نکرده است. این متهم در دفاعیاتش تاکید داشت‌، یک سال قبل مسلمان شده‌بود. 
در ادامه یاسر در جایگاه قرار گرفت و منکر دست داشتن در قتل زکی شد. در ادامه قضات برای صدور حکم وارد شور شدند و ادعای تومیک درباره مسلمان شدنش قبل از قتل‌ها تائید نشد. قضات شعبه ۱۱ دادگاه کیفری یک استان تهران‌، تومیک را به دلیل قتل زکی به قصاص‌، به اتهام آدم‌ربایی به ۱۵ سال حبس‌، به اتهام سرقت به ۱۰ سال حبس‌، به اتهام سرقت تعزیری از خانه زکی به ۱۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و از جنبه عمومی قتل آراکس به ۱۰ سال حبس محکوم کردند. 
یاسر هم به دلیل مشارکت در قتل زکی به نصف دیه کامل به علاوه یک سوم به دلیل قتل در ماه حرام، ۱۰ سال زندان بابت جنبه عمومی این جرم‌، ۱۵ سال زندان به دلیل مشارکت در آدم‌ربایی‌، ۱۰ سال زندان به دلیل سرقت و ۱۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق به دلیل سرقت تعزیری از خانه زکی محکوم شد. این رای قابل اعتراض در دیوان عالی کشور است و بر اساس قانون مجازات سنگین‌تر اجرا‌می‌شود. 

newsQrCode
برچسب ها: قصاص دیه قتل
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها