در دیدار استاندار و معاونان وی با نماینده ولی فقیه در استان مطرح شد؛

اتمام فاز اول پروژه انتقال آب دریا به یزد

یزد- معاونان استاندار یزد و جمعی از مدیران در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان به ارائه گزارشی از عملکرد استانداری در دولت سیزدهم پرداختند.
کد خبر: ۱۴۲۱۸۵۷

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین یزد،  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار یزد در دیدار نماینده ولی فقیه در استان ضمن گرامیداشت هفته دولت با اشاره به بیانات مقام معظم در راستای حمایت و تمجید دولت سیزدهم اظهار داشت: افتخار ما در دو سال گذشته این است که تبعیت از منویات مقام معظم رهبری رسم‌العین مجموعه استانداری است.

محمدعلی شاه‌حسینی افزود: موضوع اشتغال دغدغه تمام خانواده‌های ایران و استان یزد و مطالبه مردم عمدتا در زمینه اشتغال است و امروز شاهدیم که در استان یزد نرخ بیکاری کمتر از 9 درصد است و در زمینه اشتغال بانوان از جایگاه خوبی در کشور برخوردار هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و گردشگری استان یزد با بیان اینکه اشتغال فارغ‌التحصیلان و نخبگان استانی از مهمترین دغدغه‌های استاندار یزد است، تصریح کرد: طرح بورسیه تحصیلی نخبگان در صنعت به عنوان طرح پایلوت در استان یزد شروع به کار کرد و امروز این طرح با توجه به موفقیت استان، در کشور در حال اجرایی شدن است.

وی ادامه داد: در سال گذشته 100 دانشجوی نخبه یزدی جذب صنایع استان شدند که این رقم در سال جاری به 400 نفر رسید، در حالیکه صنایع یزد اعلام آمادگی برای جذب 2هزار دانشجوی نخبه را دارند و این خود بیانگر اقبال صنایع به جذب دانشجویان نخبه در استان است.

شاه‌حسینی با اشاره به اینکه استان یزد رتبه اول کشوری در حوزه رشد اقتصادی را کسب کرد، عنوان کرد: 473 میلیون دلار آمار صادرات استان یزد از سوی گمرک یزد اعلام شد و ارزش صادرات محصولات استان یزد در کشور5/1 میلیارد دلار بود.

وی افزود: استان یزد در حوزه‌های مختلف همانند یک کارگاه موفق عمل کرده و میانگین رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور 24 درصد و در استان یزد 28 درصد اعلام شد که این آمار از موفقیت استان یزد خبر می‌دهد.

اتمام فاز اول پروژه انتقال آب از دریا به یزد تا پایان سال جاری

 محمدجواد ابوالحسینی، معاون هماهنگی امور عمرانی استان یزد نیز در این دیدار با اشاره به ویژگی‌های شاخص عمرانی استان یزد اظهار کرد: بافت تاریخی و جهانی شدن یزد، معدن و صنعت و چهار راه مواصلاتی و ریلی بودن از ویژگی‌های مهم استان یزد است.

وی افزود: حوزه‌های آب، حمل و نقل، انرژی و مسکن از اولویت‌های استان یزد است که در حوزه آب مهمترین موضوع کمبود آب در استان و مهمترین پروژه مرتبط به این حوزه انتقال آب از دریای عمان به یزد، افزایش حجم ذخیره آب و بازسازی شبکه توزیع است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استان یزد با اشاره به اینکه در تابستان سال جاری هزار و 675 لیتر بر ثانیه کسری مصرف در حوزه آب را شاهد بودیم، گفت: مدیریت‌های انجام شده در حوزه خط پدافند و مدیریت مصرف باعث شد تا در مجمع شرکت آب منطقه‌ای استان در تهران، پایدارترین شبکه آبی کشور به یزد اختصاص یافت.

وی افزود: تا پایان سال جاری فاز اول پروژه انتقال آب از دریا به استان یزد انجام خواهد شد.

ابوالحسینی از افزایش 200 درصدی میزان تاب‌آوری استان یزد در زمینه انتقال آب خبر داد و گفت: میزان تاب‌آوری استان از 4 ساعت به 16 ساعت افزایش یافت که این موضوع هم از بُعد اجتماعی و هم از بُعد امنیتی بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه استان یزد در زمینه حمل و نقل جاده‌ای در چهار راه مواصلاتی قرار گرفته است، گفت: پروژه‌های بسیار بزرگی در زمینه حمل و نقل استان یزد در حال انجام است که تنها یکی از این پروژه‌ها ظرفیت باربری استان را تا 20 میلیون تن معادل ظرفیت فعلی باربری استان یزد، افزایش خواهد داد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استان یزد با اشاره به سهمیه استان یزد از پروژه مسکن عنوان کرد: سهمیه استان از این پروژه 54 هزار واحد بود که 137 هزار نفر ثبت‌نام کردند و این آمار بیان‌کننده این است که استان یزد باید بیش از آمار پروژه در زمینه مسکن گام بردارد و در این زمینه اراضی مورد نیاز نیز تامین شده است.

ابوالحسینی ادامه داد: در بحث جوانی جمعیت استان یزد تمام تلاش خود را به کار برد تا مسئله مسکن در این حوزه رفع شود.

وی با اشاره به مسئله انرژی در استان گفت: در حوزه تولید انرژی استان یزد 2 هزار و 800 مگاوات تولید داشته و مصرف استان در سال جاری از تولید استان پیشی گرفت.

وی با اشاره به حوزه آموزش و پرورش بیان کرد: بیش از 3 هزار میلیارد تومان جذب مشارکت خیری، احداث 70 زمین چمن و 11 سالن ورزشی در حوزه ورزش، ساخت 316 کلاس درس نیز از اقدامات انجام شده در حوزه آموزش و پرورش استان است.

ابوالحسینی ادامه داد: اجرای 8 بیمارستان نیمه تمام برای افزایش 700 تخت بیمارستانی از اولویت حوزه بهداشت و درمان است.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها