برای نخستین بار در ایام اربعین حسینی؛

نرخ دینار عراق در بازار غیر رسمی کاهش یافت

معاون بین الملل بانک مرکزی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار شاهد کاهش نرخ ارز دینار در بازار غیر رسمی در ایام اربعین حسینی بودیم، گفت: تاکنون نزدیک‌به ۶۷۰ هزار نفر ارز اربعین دریافت کرده اند.
معاون بین الملل بانک مرکزی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار شاهد کاهش نرخ ارز دینار در بازار غیر رسمی در ایام اربعین حسینی بودیم، گفت: تاکنون نزدیک‌به ۶۷۰ هزار نفر ارز اربعین دریافت کرده اند.
کد خبر: ۱۴۲۰۸۹۴

به گزارش جام جم آنلاین از بانک مرکزی، محسن کریمی اظهار داشت: امسال استقبال خوبی از خدمات ارائه شده توسط بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین از سوی زائران انجام شد و می‌توان گفت همه زائرانی که در این ایام از مرز خارج شدند، ارز خود را دریافت کرده اند.

وی با اشاره به تمهیدات بانک مرکزی برای توزیع ارز اربعین در سال جاری، افزود: بانک مرکزی امسال در حوزه ارز اربعین مداخله خوبی انجام داد و با تجهیز به موقع منابع و سازماندهی و هماهنگی مناسب با سایر دستگاه‌های ذیربط برای نخستین بار در ایام اربعین نرخ ارز دینار کاهش پیدا کرد، به‌طوری‌که پیش از شروع توزیع ارز اربعین هزار دینار عراق معادل ۳۶ هزار تومان بود و در حال حاضر صرافی هایی هستند که حاضرند با نرخ ۳۲ هزار تومان به بانک مرکزی بفروشند و البته نرخ بانک مرکزی ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.

کریمی ادامه‌داد: بنابراین یک مداخله مفید توسط بانک مرکزی در زمینه پایین آوردن نرخ غیررسمی رخ داد و در حالی که نرخ بازار غیر رسمی همیشه در زمان اوج تقاضای اربعین بالا می‌رفت، امسال کاهش نرخ رقم خورد.

وی اضافه‌کرد: علت این امر هم ورود به موقع و تاکید رئیس‌کل بانک مرکزی در زمینه توزیع ارز اربعین بود که حدود یک ماه قبل دستورالعمل ۱۱ بندی در این زمینه را به حوزه‌های ذی‌ربط در بانک مرکزی و شبکه بانکی ابلاغ کرد که همه پیش بینی‌ها اعم از اینکه توزیع ارز حتماً به صورت دینار باشد در آن قید شده بود.

کریمی تصریح‌کرد: رئیس کل بانک مرکزی تاکید داشت که دلار زدایی از همین توزیع ارز اربعین باید کلید بخورد، زیرا توزیع ارز اربعین به شکل دلار با راهبرد بانک مرکزی در زمینه دلار زدایی تناقض داشت و خوشبختانه منابع دیناری در کشور به خوبی و به موقع تجهیز شد.

وی افزود: از آنجا که زائران و گردشگران عراقی زیادی در طول سال به ایران مراجعه می‌کنند و ارز خود را عرضه می‌کنند، از این منابع استفاده خوبی انجام گرفت.

معاون بین الملل بانک مرکزی خاطرنشان‌کرد: این اتفاق گام خوبی برای شروع دلار زدایی واقعی بود که مردم به عینه آن را مشاهده و لمس کردند، زیرا اگر دلار توزیع می‌شد زائران باید آنرا در عراق تبدیل می‌کردند که مشکلاتی در این زمینه برای هموطنان ایجاد می شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها