خلاصه مهمترین اخبار مجلس در ۲۷ تیر؛ پاسخ قانع‌کننده وزیر ارتباطات | موافقت با تفحص از اوقاف

بررسی سوال از وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات،‌ موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف و...از مهمترین خبرهای جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) بیست و هفتم تیر ماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.
بررسی سوال از وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات،‌ موافقت مجلس با تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف و...از مهمترین خبرهای جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) بیست و هفتم تیر ماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.
کد خبر: ۱۴۱۶۶۷۵

به گزارش جام جم آنلاین، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی سوال محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و راور از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رسیدگی به گزارش کمیسیون فرهنگی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان اوقاف و امورخیریه کشور در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود ضمن گرامی داشت فرا رسیدن سالروز تشکیل شورای نگهبان با فرمان رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره)، گفت: شورای نگهبان نهادی ریشه‌دار در تاریخ معاصر ایران بوده و از زمان تصویب اصل فراز اول قانون اساسی در زمان مشروطه تا به امروز وظیفه صیانت از قانون اساسی و احکام مبین اسلام را عهده‌دار بوده است.

اولین دستورکار جلسه علنی امروز بررسی سوالات محمدرضا پورابراهیمی از وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی ضمن طرح چند سوال از وزیر ارتباطات پیرامون علت ضعف عملکرد این وزارتخانه در زمینه‌های عملیاتی،‌ گفت: علی‌رغم وعده‌هایی که وزیر ارتباطات در زمان رای‌گیری به نمایندگان برای بهبود شاخص‌های این حوزه داده بود، در دو سال گذشته نه تنها شاهد ارتقاء شاخص‌های زیرساختی حوزه ارتباطات نبودیم، بلکه امروز در کمتر شهر و روستایی است که مردم از وضعیت زیرساخت‌های ارتباطی ناراضی نباشند.

عیسی زارع پور هم ضمن پاسخ به این اظهارات یادآور شد که بیش از صدهزار سایت و سرویس پرکاربرد را برای ای‌پی‌های ایران تحریم و ممنوع کردند لذا سازوکاری طراحی شده تا برنامه نویسان و نخبگان از این سرویس ها بدون فیلترشکن استفاده کنند.

وی همچنین با بیان اینکه برای کاهش پینگ و تاخیر بازی های رایانه ای سرویس ویژه ای برای گیمرها طراحی شده است، افزود: در حال حاضر پیام رسان های داخلی مورد اقبال قرار گرفته اند به طوری که ماهیانه بیش از ۴۰ میلیون نفر از این پیام رسان ها استفاده می کنند. تمام زیرساخت های آن را وزرات ارتباطات تامین و اتصال متقابل را راه اندازی کرده است.

درنهایت نماینده مردم کرمان  از توضیحات وزیر پیرامون سوال خود درباره علت ضعف عملکرد این وزارتخانه در زمینه‌های عملیاتی به صورت مشروط قانع شد.

در ادامه محمدباقر قالیباف  خطاب به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: از شما درخواست دارم که شبکه ملی اطلاعات را با اولویت پیش ببرید و با جدیت در دستور کار خود قرار دهید.

ناطقین مجلس

فروردین: دولت در موضوع سیاست خارجی دستاوردهای شایان توجهی داشته است

متفکر آزاد: دریاچه ارومیه همت بلندتری برای احیا می‌طلبد

پیشنهاد نماینده آبادان برای رفع بیکاری و کاهش تورم

میرمحمدی: دولت تدبیری عاجل برای سفره های مردم بیندیشد

پاک فطرت: استان‌ها اختیارات کافی ندارند

***

در بخش دیگری از جلسه علنی امروز،‌ نصرالله پژمانفر با ١١۵ رای از مجموع ٢٢۵ رای نمایندگان حاضر در جلسه، رییس کمیسیون اصل نود در اجلاسیه چهارم شد.

بررسی گزارش کمیسیون فرهنگی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه کشور  از دیگر دستورکارهای نمایندگان بود که در نهایت با ۱۷۰ رای موافق با آن موافقت کردند.

سید جلیل میرمحمدی که نماینده متقاضیان تحقیق و تفحص از سازمان ملی اوقاف و امور خیریه کشور بود،‌ تاکید کرد: عدم شفافیت و اطلاع رسانی درباره نحوه هزینه کرد عواید حاصل از موقوفات و عدم تلاش موثر برای تبدیل به احسن کردن موقوفات از جمله محورهای تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف و امور خیریه کشور است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان افزود: ما در طول این دو سال تلاش کردیم که کار به تحقیق و تفحص نرسد و علی‌رغم جلسات متعددی که با حضور رئیس سازمان اوقاف و وزیر سابق و وزیر فعلی ارشاد برگزار کردیم نتیجه‌ای حاصل نشد و مسیر تدبیر اوقاف در کشور به گونه‌ای پیش می‌رود که روز به روز نارضایتی مردم از نحوه مدیریت در این حوزه افزایش می‌یابد.

در ادامه جلسه امروز،‌ سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ضمن قرائت گزارش این کمیسیون در خصوص ارزیابی اثر فعالیت پتروشیمی‌های متانولی در بخش عمومی گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته مجتمع‌های تولید متانول کشور طی ۱۲ سال گذشته ۱.۷ میلیارد دلار ارزش کاسته تولید داشته است که برای اصلاح ریل‌گذاری گذشته یکسری اقدامات ضروری است.

علی خضریان همچنین ضمن قرائت گزارشی درباره استفاده از آب‌های آلوده و غیرمتعارف در کشت محصولات کشاورزی گفت: مستند به اظهارات دستگاه‌های ذی‌ربط، بیش از ۴۸ هزار هکتار از زمینهای زراعی در سطح کشور زیر کشت محصولات کشاورزی است که با آبهای نامتعارف کشت و تولید می‌شود.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

پورابراهیمی: کمیسیون اقتصادی وضعیت بازار سرمایه را پیگیری می‌کند

حسینی: آزمون کانون وکلا غیرقانونی است

کوچکی‌نژاد: دستور واردات یک میلیون تن برنج لغو شود

آصفری: موضوع دائمی شدن حقوق بازنشستگان به مجلس برگردانده شود

حسینی: مسئولان مرتبط با بورس به صحن مجلس فراخوانده شوند

حسین پور: درِ اتاق مسئولان باید به روی مردم باز باشد

هشدار موسوی لارگانی نسبت به تبعات فرونشست در اصفهان

راستی: خسارات کشاورزان پرداخت شود

شریعتی: موانع اجرای پتروشیمی مازندران برداشته شود

انتقاد شادمهر از پیش بینی وضعیت آب و هوایی از سوی سازمان هواشناسی

انتقاد تند اسحاقی از روسیه

***

در پایان جلسه،‌ یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تغییر روزهای برگزاری جلسات علنی مجلس در هفته آینده خبر داد و گفت که هفته آینده جلسات مجلس در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه تشکیل می شود.

احمد نادری هم تذکرات کتبی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد./ایسنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها