اعمال رتبه‌ بندی برای ۱۹۴ هزار معلم بازنشسته سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ به ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که تا قبل از شهریور، رتبه‌ بندی معلمان بازنشسته به سرانجام می‌رسد.
کد خبر: ۱۴۱۶۲۶۷

به گزارش جام جم آنلاین، مجتبی هاشمی؛ مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با تسنیم درباره صدور احکام رتبه‌ بندی معلمان بازنشسته اظهار کرد: رتبه افراد بازنشسته همانند معلمان شاغل محاسبه و احکام آنها صادر شده است، تعدادی از معلمان بازنشسته نسبت به رتبه تعیین شده اعتراض داشتند که در مرحله رسیدگی به اعتراضات هستیم و در بررسی اعتراضات رتبه‌بندی، افراد بازنشسته در اولویت هستند.

وی افزود: در حوزه اجرا باید هماهنگی میان وزارت آموزش و پرورش و سازمان بازنشستگی اتفاق بیفتد تا برخی مشکلات قانونی موجود رفع شود، تا جایی که مطلع هستم، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در حال پیگیری موضوع است و چند جلسه میان آنها و سازمان بازنشستگی برگزار شده است.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: مشکل موجود به لحاظ رویه‌های قانونی و محاسبه یک روز بیشتری است که برای بازنشسته‌ها وجود دارد چون طبق قانون تاریخ اجرای رتبه‌بندی از 31 شهریور 1400 است اما معلمان از اول مهر بازنشسته شدند.

سنوات خدمت و مدرک تحصیلی نهایتاً 140 امتیاز دارد

به گفته هاشمی، در قانون رتبه‌ بندی معلمان 1000 امتیاز مشخص شده است و افراد در 4 شایستگی عمومی، تخصصی، حرفه‌ای و تجربه سنجیده می‌شوند و هر کدام از شایستگی‌ها حداقل و حداکثر امتیاز دارد. امتیاز سنوات خدمت و مدرک تحصیلی در مجموع 140 است یعنی اگر فردی بالاترین سنوات خدمت و مدرک تحصیلی را داشته باشد در نهایت 140 امتیاز دریافت می‌کند و باید 860 امتیاز باقی مانده را از سایر معیارها کسب کند.

صدور احکام بازنشستگان 1401 تا چند هفته آینده

رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش نیز اخیراً گفته است: صدور احکام بازنشستگان 1401 با اِعمال پاداش و رتبه‌بندی تا چند هفته آینده به اتمام می‌رسد، این کار به حدود یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت که تامین شد.

با این حال نعمت‌الله ترکی؛ مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری درباره رتبه‌بندی معلمان بازنشسته گفت: طبق قانون، رتبه بندی از 31 شهریور 1400 اجرا شد و 641 هزار نفر از معلمان شاغل مشمول رتبه‌بندی شدند و اگر فردی در 6 ماهه دوم سال 1400 بازنشسته شد نیز مشمول رتبه‌بندی است.

وی افزود: منابع مالی برای اجرای رتبه‌بندی 641 هزار نفر از معلمان شاغل باید تأمین می‌شد اما طبق اطلاعی که ما داریم، آموزش و پرورش در سال 1401 رتبه‌بندی را به صورت علی الحساب پرداخت کرده یا اگر به صورت کامل پرداخت شده باشد، کسورات را به حساب صندوق بازنشستگی واریز نکرده‌اند، در یک ماه گذشته جلساتی را با وزارت آموزش و پرورش و سازمان و بودجه برگزار کردیم.

بازنشستگی 80 هزار نفر در مهرماه

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری  بیان کرد: 63 هزار نفر تعداد معلمان بازنشسته سال 1400 است همچنین 51 هزار نفر در سال 1401 بازنشسته شدند و اعمال رتبه‌بندی برای آنها نیازمند واریز منابع مالی به حساب صندوق بازنشستگی کشوری است؛ پیش بینی می‌شود مهر 1402 نیز 80 هزار معلم بازنشسته شوند.

ترکی گفت: براساس محاسباتی که انجام دادیم برای رتبه‌بندی641 هزار نفر از معلمان شاغل 5هزار میلیارد تومان مطالبه از آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه داریم البته در اینباره اختلاف حسابی وجود دارد و سازمان برنامه می‌گوید این رقم را پرداخت کرده است و اختلاف حساب با آموزش و پرورش تا هفته آینده نهایی و تکلیف روشن خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای 63 هزار معلم بازنشسته سال 1400، 51 هزار بازنشسته سال 1401 و 80 هزار بازنشسته سال 1402 حدود 5 هزار میلیارد تومان نیاز است و سازمان برنامه و بودجه تعهد داده است تا دو ماه آینده کل مبلغ را وصول کند تا بتوانیم تا قبل از شهریور، رتبه‌بندی معلمان بازنشسته را به طور کامل اجرا کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها