رئیس انجمن پارکینسون ایران مطرح کرد

اختلال در بویایی نشانه ابتلا به پارکینسون

رئیس انجمن پارکینسون ایران با بیان اینکه معمولا بالای 90 درصد افراد مبتلا به پارکینسون اختلال بویایی را دارند، گفت؛ کسی که لرزش سر دارد پارکینسون ندارد ، مگر همزمان دارای بیماری پارکینسون به همراه بیماری دیگر باشد.
رئیس انجمن پارکینسون ایران با بیان اینکه معمولا بالای 90 درصد افراد مبتلا به پارکینسون اختلال بویایی را دارند، گفت؛ کسی که لرزش سر دارد پارکینسون ندارد ، مگر همزمان دارای بیماری پارکینسون به همراه بیماری دیگر باشد.
کد خبر: ۱۴۱۴۳۴۳

به گزارش جام جم آنلاین، امیرحسن حبیبی رئیس انجمن پارکینسون ایران با اشاره به این نکته که درمان پارکینسون هزینه‌های زیادی را برای خانواده به همراه دارد، افزود: ابتلا به پارکینسون شامل علت‌های مختلفی است همچون علل ژنتیک ، تصادف و ضربه دیدن.

این فلوشیپ اختلالات حرکتی گفت:  افزایش سن، تماس با سموم کشاورزی، فعالیت فیزیکی کم ، چاقی و دیابت درصد ابتلا به پارکینسون را افزایش می‌دهد.

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این که شیوع پارکینسون در مردان 2 برابر زنان است، افزود: پارکینسون یک بیماری پیش رونده است که کندی در حرکت، لرزش در اندام، ناتوانی در تعادل و اندام خمیده از مهمترین علائم این بیماری به شمار می‌آیند.

حبیبی ادامه داد: پارکینسون به بخش حرکتی و غیر حرکتی تقسیم می‌شود، که شایعترین علائم غیر حرکتی اختلال بویایی است که معمولا بالای 90 درصد افراد مبتلا اختلال بویایی را دارند و بعد دچار اختلالات ادراری و همچنین افسردگی می‌شوند و در واقع عوارض غیرحرکتی پارکینسون بیشتر و تحمل آن برای بیمار سخت تر از علائم حرکتی می‌باشد.

وی با تاکید بر این مهم که بیماری پارکینسون یک بیماری دو طرفه به شمار می‌آید و دو طرف اندام بدنی را در بر می‌گیرد، عنوان کرد: در بیماران مبتلا دامنه حرکت در ابتدا خوب و به صورت معمول است و به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

این متخصص نورولوژی با اشاره به عدم وجود لرزش سر در بیماری پارکینسون ،افزود: به صراحت باید گفت کسی که لرزش سر دارد پارکینسون ندارد ، مگر همزمان دارای بیماری پارکینسون به همراه بیماری دیگر باشد.

این فلوشیپ اختلالات حرکتی با بیان این مهم که تشخیص بیماری پارکینسون یک تشخیص کلینیکی است، گفت: هیچگونه آزمایش و انجام رادیولوژی برای تشخیص بیماری پارکینسون وجود ندارد و فقط انجام اسکن هسته‌ای است که در مواردی که پزشک در تشخیص بین بیماری پارکینسون و بیماری دیگر مشکوک است صورت می‌پذیرد که متاسفانه بسیار پرهزینه و گران است.

حبیبی با اشاره به اینکه درمان این بیماری به صورت دارویی و جراحی صورت می‌پذیرد، ادامه داد: به غیراز ویتامین D که در بعضی موارد موثر است، تقریبا تمام ویتامین‌ها در درمان پارکینسون هیچ نقش و تاثیری ندارند.

رئیس انجمن پارکینسون ایران با گلایه از توزیع دارو برای این بیماران  بیان داشت: متاسفانه همکاری بیمه‌ها در ارائه داروهای تجویزی مثبت نیست و در توزیع دارو برای بیمار با مشکل مواجه هستیم که امیدواریم با همکاری ارگان‌ها و نهادهای ذیربط به زودی مشکل موجود رفع و اقلام دارویی برای هر بیمار مرتفع شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها