کاهش محسوس دما در نوار شمالی کشور | هشدار هواشناسی برای ۷ استان

سازمان هواشناسی از کاهش محسوس دما در نوار شمالی کشور به‌ویژه سواحل دریای خزر و اردبیل خبر و نسبت به فعالیت سامانه بارشی و تشکیل جریانات خزری هشدار داد.
سازمان هواشناسی از کاهش محسوس دما در نوار شمالی کشور به‌ویژه سواحل دریای خزر و اردبیل خبر و نسبت به فعالیت سامانه بارشی و تشکیل جریانات خزری هشدار داد.
کد خبر: ۱۴۱۴۲۷۵

به گزارش جام جم آنلاین، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز با نفوذ جریانات خنک شمالی کاهش نسبی دما در نواری شمال کشور به‌ویژه در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل روی می‌دهد.

برای استان‌های خراسان شمالی، گلستان،‌گیلان، مازندران، اردبیل، شمال آذربایجان شرقی و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی طی امروز شنبه پیش بینی شده است.

فردا این وضعیت با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی ادامه دارد. روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در ارتفاعات البرز مرکزی و چهارشنبه علاوه بر این مناطق در ارتفاعات شمال غرب بارش‌های پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

امروز در شمال شرق، شرق و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و شرقی و یکشنبه تا سه‌شنبه در شمال شرق و شرق کشور وزش باد شدید همراه با گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

دریای خزر روزهای شنبه و یکشنبه و شرق دریای عمان و خلیج‌فارس تا روز دوشنبه مواج است.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی و شکل‌گیری جریانات خزری

زمان پایان: ظهر یکشنبه 1402/04/11

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید (در شمال‌غرب احتمال تگرگ)

منطقه اثر:

شنبه 1402/04/10: اردبیل، گیلان، مازندران، دامنه و ارتفاعات گلستان و شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

یکشنبه 1402/04/11: شمال شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری و تغییر توده هوا

زمان شروع: شنبه 1402/04/10

زمان پایان: دوشنبه 1402/04/12

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه 1402/04/10: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، ایلام و غرب استانهای کرمانشاه و خوزستان.

یکشنبه 1402/04/11: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شرقی سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و خوزستان.

دوشنبه 1402/04/12: خراسان رضوی، سمنان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و غرب خوزستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: اواخر وقت دوشنبه 1402/04/12

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد تا محدوده 30 نات، افزایش ارتفاع امواج بین 1 تا 1.7 متر در سواحل و حداکثر تا 2.2 متر در نواحی دور از ساحل با تأکید بر سواحل جنوبی استان بوشهر و سواحل غربی استان هرمزگان

منطقه اثر:

شنبه 1402/04/10: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

یکشنبه 1402/04/11: خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان.

دوشنبه 1402/04/12: نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در تردد دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: صبح شنبه 1402/04/10

زمان پایان: عصر یکشنبه 1402/04/11

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد تا محدوده 28 نات، افزایش ارتفاع امواج بین 1 تا 2 متر در سواحل و بین 2 تا 2.5 متر در نواحی دور از ساحل.

منطقه اثر:

شنبه 1402/04/10: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران.

یکشنبه 1402/04/11: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در تردد دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل./تسنیم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها