یزد- امام جمعه یزد از دست اندرکاران امر فرهنگ و آموزش خواست تا در امر اوقات فراغت نوجوانان اهتمام جدی داشته باشند و متناسب با نیازهای کودکان و نوجوانان برنامه‌ریزی کنند.
کد خبر: ۱۴۱۲۳۳۵

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با اشاره به سالروز شهادت امام جواد(ع) اظهار داشت: امام جواد(ع)، کم‌سن ترین امام شیعیان است و در سن 9 سالگی به امامت رسیده و بر اساس روایات مختلف، بین سنین 22 تا 26 سالگی به شهادت رسیده است.

وی با اشاره به ویژگی‌های امام جواد(ع) در مواجهه با دشمنانی که تلاش داشتند در زمینه امامت شبهه افکنی کنند، افزود: بحث های علمی، توحیدی و پاسخ به شبهات توسط امام جواد(ع) به نحوی بود که حکام زمان، از همه مناطق علما را دعوت به مباحثه با امام جواد(ع) می‌کرد اما امام از عهده همه آنها بر می‌آمد و گاه سئوالاتی را نیز مطرح می‌کردند که آنها از پاسخ به آنها در می‌ماندند.

آیت‌الله ناصری با اشاره به خصلت‌های منحصر بفرد امام جواد(ع) بیان کرد: معروف است که این امام همام صاحب وفا و وفاداری است و از ایشان به عنوان امام الوفی یاد شده است.

وی ادامه داد: اگر انسان به عهد خود با خدا وفادار نباشد، در مسیر دشمن حرکت می‌کند همانگونه که امروز می‌بینیم عده‌ای به عهد خود با انقلاب وفادار نیستند در حالی که بی‌وفایی به مردم، بی‌وفایی به انقلاب و بی‌وفایی به خون شهدا ناپسند است.

آیت‌الله ناصری، مدیران، مسئولان، روحانیون و همه افراد جامعه را به وفاداری همراه با صداقت توصیه کرد و افزود: صبر باید تکیه گاه همگان در همه امور باشد زیرا با صبوری، همه مشکلات حل خواهد شد ضمن اینکه بی‌حوصلگی انسان را از دین دور می‌کند.

آیت‌الله ناصری همچنین با اشاره به فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی اظهار داشت: دستور تاسیس جهاد به دستور امام در سال 58 پشتوانه محکمی برای انقلاب بود زیرا افراد از اقشار و گروه‌های مختلف در این حوزه ورود کردند و همه بخش‌ها را پوشش دادند و کار به خوبی پیش رفت اما متاسفانه بعد از تبدیل به وزارتخانه، تمام ویژگی های مثبت خود را از دست داد.

وی تصریح کرد: اگر جهاد کشاورزی به همان شکل جهادی خود باقی می‌ماند، امروز نباید در زمینه خوراک دام تا این حد وابسته به خارج از کشور می‌بودیم.

آیت‌الله ناصری با بیان اینکه حرکت جهادی در زمان‌هایی مورد بی‌مهری دولت‌ها قرار گرفت، افزود: در همه عرصه‌ها به ویژه در حوزه کشاورزی، امور دوباره باید به همان شکل جهادی انجام شود، زیرا اگر کشاورزی ما یک کشاورزی متعهدانه باشد و وابستگی ما را از خارج قطع کند، یک جهاد است و کشاورزان ما مجاهد فی سبیل الله هستند.

امام جمعه یزد عنوان کرد: متأسفانه کشاورزی در کشور ما رها شده و بسیاری از به ظاهر کارشناسان، نظریه می‌دادند که در نقاطی نظیر یزد، کشاورزی باید برچیده شود که این حرف بسیار غیرکارشناسی و نابخردانه است.

وی با تاکید بر اینکه برای کشور ما شایسته نیست برای خوراک دام وابسته به خارج باشد، افزود: عده ای از این واردات سودهای کلان می برند و در ازای آن گوشت و مرغ و لبنیات و فرآورده های دامی به شکل بسیار گرانی به دست مردم می رسد.

آیت‌الله ناصری عنوان کرد: جهاد کشاورزی باید به دوران جهادی خود بازگردد و با استفاده از دانش و فناوری روز، به سرعت در تامین خوراک دام به خودکفایی برسند.

وی تصریح کرد: اینکه می گفتند گندم نکاریم چون سود ندارد، توطئه ای برای وابسته نگه داشتن کشور ما بود و پشتوانه سیاسی داشت.

امام جمعه یزد در مورد ایام تابستان و اوقات فراغت نوجوانان نیز بیان کرد: به مساجد و مدارس و فعالان قرآنی توصیه می کنم که در ایام فراغت، فعالیت‌های قرآنی، معارفی را توسعه و تقویت کنند و با آماده سازی مساجد و مدارس و جذب دانش آموزان، کودکان و نوجوانان را با قرآن و معارف اسلام آشنا کنند.

آیت‌الله ناصری با بیان اینکه عده ای از والدین با عناوین مختلف فرزندان خود را به آموزشگاه هایی می فرستند که مشکلات بسیاری دارند، افزود: باید در این زمینه هوشیاری و دقت داشته باشید تا دانش آموزان را در مسیر علم آموزی و هدایت قرار دهید.

وی از سازمان تبلیغات اسلامی، هیئات مذهبی، بسیج، سپاه، آموزش و پرورش و همه دست اندرکاران امر فرهنگ و آموزش خواست تا در امر اوقات فراغت اهتمام جدی داشته باشند و متناسب با نیازهای کودکان و نوجوانان برنامه‌ریزی کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها