شبکه مخفی
گزارش «جام‌جم» از ماجرای دور زدن لیست انتظار پیوند کلیه در برخی مراکز درمانی

شبکه مخفی

دبیرکل خانه پرستار کشور در گفت‌وگو با جام جم آنلاین:

بازگشت به عقب در نظام سلامت | مدارس بهیاری احیا می‌شود

دبیرکل خانه پرستار کشور با بیان اینکه حدود یکصد هزار پرستار در کشور بیکار هستند، گفت: اما نظام پزشک‌سالار بجای بکارگیری این پرستاران قصد دارد، مدارس بهیاری را دوباره احیا کند تا نیروی کار ارزانتری را به کار بگیرد.
کد خبر: ۱۴۱۰۸۸۷

بازگشت به عقب در نظام سلامت | مدارس بهیاری احیا می‌شود

به گزارش جام جم آنلاین، محمد شریفی مقدم درباره زمزمه‌های احیای مدارس بهیاری افزود:‌ بتازگی گفته شده که وزارت بهداشت قرار است برای احیای مدارس بهیاری اقدام کند. اما این مساله را باید به نوعی برگشت به عقب در نظام سلامت به حساب آورد، زیرا بسیاری از مباحث در حوزه سلامت به روز شده است و شهروندان اکنون مایل هستند از خدمات نیروهای متخصص استفاده کنند.

وی با بیان اینکه بحث ایجاد بهیاری دوساله ‌یکی از ابزارهای سیستم پزشک سالار است، ادامه داد: عده‌ای به دنبال این هستند تا پرستاران به حق و حقوق خود مانند تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری نرسند. به همین دلیل به چنین مسائلی دامن می‌زنند تا پرستاران را درگیر مسائل حاشیه‌ای کنند.

دبیرکل خانه پرستار کشور با بیان اینکه هر سال در کشورمان حدود 11 هزار پرستار در مقطع لیسانس فارغ‌التحصیل می‌شوند، عنوان کرد: این درحالی است که این روزها جمعیت پرستاران بیکار در کشورمان حدود یکصدهزار نفر برآورد می‌شود و مسئولان بجای تلاش برای جذب این افراد به فکر احیای مدارس بهیاری هستند.

شریفی مقدم تاکید کرد: لازم به یادآوری است که در این خصوص نباید به شغل همکاران بهیار ما توهین شود. اما نکته اینجاست که برخی قصد دارند با چنین اقداماتی خواسته‌های قانونی پرستاران را به حاشیه ببرند.‌

وی بیان کرد: نباید فراموش کرد که در دهه هفتاد سیاست این بود که همکاران بهیار ارتقا پیدا کرده و پرستار شوند. به همین دلیل برای آنها در کنکور سهیمه در نظر گرفته شده بود تا بتوانند در مقطع لیسانس ادامه تحصیل دهند. اما این روزها به نوعی سیاست برگشت به عقب در نظر گرفته شده و برخی  خواستار احیای مدارس بهیاری شده‌اند.

بازگشت به عقب در نظام سلامت | مدارس بهیاری احیا می‌شود

‌ دبیرکل خانه پرستار کشور با اشاره به اینکه تفکر پزشک‌سالار در کشور به دنبال ‌تربیت نیروی غیر متخصص، ‌ ارزان و مطیع است، به جام جم آنلاین گفت:‌ هیچ منطقی پشت این رویکرد قرار ندارد، مگر تضعیف پرستاری چون اگر آنها به دنبال نیروی کار باشند، می‌توانند از خدمات پرستاران بیکار کشور استفاده کنند.‌

شریفی مقدم در پاسخ به این پرسش که آیا تعرفه گذاری خدمات پرستاری به سرانجام رسید؟ نیز عنوان کرد: بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری راه به جایی نبرده است. پرستاران خواستار این بودند که تعرفه گذاری خدمات آنها نیز مانند سایر گروه‌های پزشکی انجام شود. اما به قول معروف مسئولان به روشی من درآوردی آن را اجرا کردند. به همین دلیل پرستاران همچنان نسبت به اجرای نامناسب آن اعتراض دارند.‌

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها