وزیر انرژی و آب هیئت حاکمه افغانستان اظهارداشت مسائل فنی درباره حقابه نباید سیاسی شده و سبب دوری دول ملت ایران و افغانستان شود.
کد خبر: ۱۴۱۰۴۹۶

به گزارش جام جم آنلاین، عبداللطیف منصور، وزیر انرژی ‌و آب هیئت حاکمه افغانستان با اظهار اینکه کابل مطابق با معاهده سال 1351 نسبت به حقابه ایران متعهد است، اظهارداشت این مسئله نباید سیاسی شود و نیاز است از هرگونه سخنان تحریک‌آمیز خودداری شود.

منصور دراین‌باره به طلوع نیوز گفت: در این مورد موضع وزارت را روشن کرده‌ایم. ما بر اساس تعهدنامه‌ای که صورت گرفته است، متعهد هستیم. زمانی‌که خشکسالی است یا چالش دیگری وجود دارد باید به معاهده مراجعه شود که تمامی موارد در آن تذکر یافته است.

وی افزود: وقتی چنین چالش‌هایی به میان می‌آید، باید به معاهده مراجعه شود. تمام مواد در آن لحاظ شده است. پس مشکلی وجود ندارد، چرا که در آن معاهده همه مسائل از جمله مسئله حقابه در مواقع خشکسالی و حالت‌های غیرعادی به وضوح بیان شده است.

وزیر انرژی ‌و آب هیئت حاکمه افغانستان با تأکید بر لزوم گفتگو برای حل چالش‌ها ادامه داد: پیش از این نیز گفته‌ایم که ما دو کشور اسلامی همجوار هستیم و با یکدیگر روابط داریم، روابط دینی و فرهنگی داریم. بسیاری از مهاجرین ما آنجا هستند. پس ما با احترام به تمامی این موارد، نمی‌خواهیم که یک موضوع فنی آنقدر سیاسی شود که تبلیغات منفی آن دو ملت را از هم دور کند.

وی تأکید کرد: این‌گونه اظهارات نه به نفع ما است، نه به نفع آنان. راه‌حل گفت‌وگو است. سفارت آنان این‌جا است و سفارت ما آن‌جا است. ما وزارت خارجه داریم و آنان نیز دارند. بنشینیم و در این مورد گفتگو کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها