تکثیر معتاد متجاهر روی دور تند | مدیریت سوخته در حوزه اعتیاد
افزایش تعداد معتادان متجاهر از ناکارآمدی برنامه‌های دستگاه و نهاد‌های مسؤول در حوزه مبارزه با اعتیاد حکایت دارد

تکثیر معتاد متجاهر روی دور تند | مدیریت سوخته در حوزه اعتیاد

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت‌وگو با جام جم آنلاین:

نقش پر رنگ دوستان در اعتیاد نوجوانان | رشد 34 درصدی مصرف مواد مخدر در دنیا

اعتیاد در بین نوجوانان افزایش یافته است و بسیاری از خانواده‌ها نگران مصرف موادی مانند گل از سوی نوجوانان هستند. در این بین محمد جمال‌لو، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید می‌کند که خانواده‌ها برای پیشگیری از اعتیاد بهتر است، سبک‌ مناسبی از فرزندپروری را در دستور کار خود قرار دهند، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد که نیمی از معتادان مصرف مواد مخدر را با پیشنهاد دوستان خود‌ شروع کرده‌اند.  
اعتیاد در بین نوجوانان افزایش یافته است و بسیاری از خانواده‌ها نگران مصرف موادی مانند گل از سوی نوجوانان هستند. در این بین محمد جمال‌لو، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید می‌کند که خانواده‌ها برای پیشگیری از اعتیاد بهتر است، سبک‌ مناسبی از فرزندپروری را در دستور کار خود قرار دهند، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد که نیمی از معتادان مصرف مواد مخدر را با پیشنهاد دوستان خود‌ شروع کرده‌اند.  
کد خبر: ۱۴۰۷۸۰۸
نویسنده مهدی آیینی

‌آمار مناسبی از اعتیاد در کشورمان در دسترس نیست‌. اما بیشتر خانواده‌ها به نوعی گرفتار این مساله هستند؟ آیا در بین اطرافیان شما  نیز شخصی هست که گرفتار اعتیاد شده باشد؟

در بین همسایه‌ها هست.

یعنی در بین فامیل وجود ندارد؟

در بین فامیل نیز هست. اما شاید به دلیل که مرا با این عنوان می‌شناسند‌ این مساله را به من ‌نگفته‌اند. اما ‌دست‌کم متوجه این مساله در بین نزدیکان خود نشده‌ام.

به نظرتان چرا اعتیاد در بین خانواده‌ها بیشتر شده است؟

دنیا پذیرفته که اعتیاد یک اپیدمی است، چیزی شبیه کرونا. وقتی در‌باره اپیدمی‌‌ها صحبت می‌کنیم، مشخص است که ‌چه اتفاقی در حال وقوع است. گزارش سازمان ملل نیز نشان می‌دهد که نسبت به سال 2006 حدود 34 درصد افزایش مصرف در دنیا اتفاق افتاده است که ‌ البته این آمار بجز کشورهایی است که گروه کانابیس را آزاد کرده‌اند. به عبارت دیگر می‌توان گفت در حوزه اعتیاد با اپیدمی جهانی رو به رو هستیم که گزارش‌های سازمان ملل نیز آن را تایید می‌کند. 

درباره شرایط دنیا گفتید، شرایط کشورمان در این خصوص چگونه است؟

در خصوص شرایط کشورمان باید توجه داشت که ما با بزرگترین تولید کننده مواد مخدر هم مرز هستیم‌ با این حال در دنیا حدود 5.4 درصد جمعیت فعال آلوده هستند. اما در کشورمان براساس آخرین شیوع شناسی انجام شده 5.3 درصد جمعیت  آلوده هستند.

 اما مدت زیادی از انجام این شیوع شناسی نمی‌گذرد؟

این شیوع شناسی سال 95 منتشر شده است. براساس الگویی که در کشورمان در نظر گرفته شده و براساس قانون هر پنج سال باید در این خصوص شیوع شناسی انجام ‌شود.

مدت در نظر گرفته شده به نظرتان زیاد نیست؟

در شیوع شناسی ما به دنبال انجام کاری سطحی و شکلی نیستیم. بررسی‌ها باید به شکل عمیق انجام شود. به همین دلیل کار آسانی نیست. این درحالی است که ما با مسائلی مانند منفی اندیشی نسبت به اعتیاد نیز رو ‌به ‌رو هستیم. به همین دلیل برای اینکه بتوانیم داده‌های مناسبی به دست بیاوریم به زمان مناسب نیاز داریم.

پنهان کاری اعتیاد در کشورمان چقدر جدی است؟ و این مساله چقدر مانع درمان اعتیاد می‌شود؟‌

هر انسانی اعتیاد را به عنوان عیب می‌بیند. اما اینکه در شروع مصرف مواد عموما خانواده‌ها متوجه این آلودگی نمی‌شوند، خیلی خطرناک است. در بسیاری از موارد بیش از 1.5سال از آلودگی می‌گذرد و خانواده‌ها تازه متوجه این مساله می‌شوند. این درحالی است که ‌ انکار نیز درمان اعتیاد را با مشکل رو به رو می‌کند. ‌

نقش پررنگ دوستان در اعتیاد نوجوانان | رشد 34 درصدی مصرف مواد مخدر در دنیا

چه مساله‌ای باعث می‌شود برخی برای درمان اعتیاد بموقع اقدام نکنند؟

واقعیت این است که خانواده ها باید در جریان آموزش‌های مناسب قرار بگیرند و از سبک‌های مناسب فرزند پروری استفاده کنند. کتمان زمانی در خانواده رخ می‌دهد که سبک درستی برای فرزند پروری وجود ندارد و هزینه فاش کردن خطاها برای فرزندان بسیار زیاد است.‌ اما اینکه ما قبح اعتیاد را نیز از بین ببریم، ‌خطرناک است و ‌این رویکردی  است که مافیای مواد مخدر آن را دنبال می‌کند.

چه عواملی در اعتیاد نوجوانان نقش دارد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که نیمی از معتادان مصرف مواد را با پیشنهاد دوستان که در بسیاری از موارد دوستان خارج از مدرسه بوده‌اند، شروع کرده‌اند. شایع‌ترین مکان برای  اولین مصرف مواد مخدر نیز در منزل دوستان یا جمع‌های خودمانی گزارش شده است‌. خطرناک‌تر  اینکه مطالعات نشان می‌دهد که دوستان در تداوم، مقدار، شیوه و نوع مواد مصرفی ‌نقش بسیار پررنگی دارند. در این بین  اما 20 درصد از افراد به دلیل اعتیاد خانواده گرفتار مواد مخدر شده‌اند. مهمترین دلیل شروع مصرف مواد مخدر ‌که می‌تواند تکرار شود نیز ناآگاهی و باورمند نبودن فرزندان ماست.

بیشتر توضیح می‌دهید؟

یعنی آنها نسبت به خطرات مصرف مواد آگاه نیستند‌. پس از نبود باورمندی نیز مسائلی مانند لذت جویی و فشارهای دوستان قرار دارد که در این بین حدود 48 درصد نقش دارند. به همین دلیل خانواده‌ها باید به ارتباطات فرزندان خود با علم و عمق مشخصی نظارت کنند.

اما وقتی ‌ نوجوان قادر نیست،‌ اوقات فراغت مناسبی داشته باشد به لذت‌های زودگذر مانند مصرف گل ‌ رو می‌آورد. خانواد‌ه‌هایی که شرایط مالی مناسبی ندارند در این خصوص ‌‌چه کاری می‌توانند، انجام دهند؟

افراد اگر خطرات جدی مصرف مواد مخدر را بدانند، هیچ وقت این کار را انجام نمی‌دهند. مصرف مواد مخدر یک زمان طلایی بسیار کوتاه مدت دارد و پس از این دوره کوتاه به مشکلات فرد اضافه می‌شود. به همین دلیل باید نوجوانان را آگاه کرد که مصرف مواد مخدر آنها را به نابودی نزدیک می‌کند.  

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها