دیروز شاهد رویداد مهمی در تحولات منطقه و بین‌الملل بودیم که عبارت بود از سفر رئیس‌جمهور ایران به کشور سوریه. یکی از ابعاد مهم این موضوع که باعث اثرگذاری بیشتر آن شده، زمان انجام این سفر است.
دیروز شاهد رویداد مهمی در تحولات منطقه و بین‌الملل بودیم که عبارت بود از سفر رئیس‌جمهور ایران به کشور سوریه. یکی از ابعاد مهم این موضوع که باعث اثرگذاری بیشتر آن شده، زمان انجام این سفر است.
کد خبر: ۱۴۰۶۵۶۱
نویسنده سیدرضا صدرالحسینی | تحلیلگر مسائل منطقه

این سفر درست در شرایطی انجام می‌شود که شاهد احیای روابط بسیاری از کشورها با سوریه هستیم و استقبال از همکاری با سوریه در حوزه عربی‌-اسلامی به اوج رسیده است. در همین زمینه وزیر خارجه چند کشور عربی از جمله امارات و عربستان در هفته‌های اخیر به دمشق سفر کرده‌اند و در کنار این تحولات، سفر آقای بشار اسد به پادشاهی عمان و علاقه برخی دیگر از کشورها برای سفر به سوریه و دعوت‌های متعدد از بشار اسد نشان‌دهنده این است که تحولات زیادی در ارتباط با سوریه در حال وقوع است و اتحادیه عرب در حال اصلاح خطای راهبردی خود در اخراج سوریه است که باعث شده بود ماهیت اصلی اتحادیه عرب خدشه‌دار شود و کشورهای عربی امروز به‌دنبال جبران این اشتباه هستند.
سفر اقای رئیسی به سوریه به لحاظ بین‌المللی هم درست در شرایطی صورت می‌گیرد که نظام سلطه به‌شدت علاقه‌مند است کشورهای مستقل و مقاومتی به‌ویژه ایران و سوریه به انزوا کشیده شوند اما این تغییرات در هندسه قدرت نشان‌دهنده این است که کشورهای منطقه غرب آسیا و اعضای محور مقاومت با افزایش نقش‌آفرینی خود در هندسه قدرت، اثرگذاری قابل توجهی در آینده تحولات بین‌المللی خواهند داشت. بر این اساس باید گفت که سفر آقای رئیسی در شرایط فعلی، پیام واضحی را در منطقه و عرصه بین‌الملل به مغزهای آگاه و گوش‌های شنوا خواهد رساند. اضافه بر این مسائل، استقبال کم‌نظیر مردم سوریه و تجمع گسترده آنها در مرقد شریف حضرت زینب(س) برای استماع صحبت‌های رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، نشان‌دهنده نفوذ معنوی انقلاب اسلامی در بین توده‌های مردم و مقامات سوریه است که این مسأله خط بطلانی است بر شایعاتی که مدعی است نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی در حوزه بازسازی و سازندگی سوریه، ضعیف شده است. در حقیقت تصویری که از حضور سیدابراهیم رئیسی به‌عنوان نماینده ایران در میان مردم سوریه مشاهده شد، نشان‌دهنده معرفتی است که آنها به ملت ایران و به فرمانده شهید مدافعان حرم یعنی حاج قاسم سلیمانی دارند. این تحولات بیانگر این است که پیوندهای درازمدت دو کشور ایران و سوریه که به بیش از ۵۰ سال می‌رسد روز به روز در حال مستحکم‌تر شدن است و این پیوند برای آینده طولانی می‌تواند تحولات منطقه را در چارچوب اهداف مقاومت راهبری کند.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها