رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

کاهش تورم، دشوار اما شدنی است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست مشترک با رئیس مجلس ، اداره کشور از طریق همدلی و همنوایی را میان نهاد‌های مختلف ضروری دانست.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست مشترک با رئیس مجلس ، اداره کشور از طریق همدلی و همنوایی را میان نهاد‌های مختلف ضروری دانست.
کد خبر: ۱۴۰۶۲۷۱

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله آملی لاریجانی در نشست مشترک روسای مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی گفت: امروز اداره حکومت از طریق همدلی و همنوایی ضرورتی عقلی و شرعی است و رهبر معظم انقلاب در این خصوص بار‌ها تاکید کرده اند. با کمی تأمل می‌توان دریافت که دشمن از طریق افزایش فشار تلاش می‌کند اجزای حاکمیت از یکدیگر جدا شوند، اما نباید این موضوع میسر شود و البته این امر منافاتی با نقد و اظهار نظر ندارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: باید توجه داشت که با بیان سخنان و اظهارنظر‌هایی موجب کدورت و ایجاد جدایی نشویم، زیرا این امر می‌تواند سبب آسیب در انجام وظیفه از سوی نهاد‌ها شود.

وی با تشریح سازوکار و نحوه عملکرد هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: این هیئت متشکل از ۱۵ نفر بوده و مطابق آیین نامه خود، صرفاً به بررسی انطباق مصوبات نهاد‌های مختلفی از جمله مجلس شورای اسلامی با سیاست‌های کلی می‌پردازد و همچنین وظیفه نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را برعهده دارد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه بند دو، اصل ۱۱۰ قانون اساسی به نظارت رهبری مربوط است گفت: رهبری معظم در راستای بند یک این اصل، سیاست‌های کلی نظام را پس از مشورت با مجمع تعیین می‌فرمایند و بنا بر بند دوم اصل مذکور، وظیفه نظارت بر حسن اجرای آن‌ها را نیز بر عهده دارد. در ذیل اصل ۱۱۰ قانون اساسی هم تصریح شده که رهبری می‌تواند برخی از وظایف یا اختیارات خود را به شخص یا اشخاص دیگر تفویض کند. ایشان هم بر همین اساس، وظیفه و اختیار نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی را به این جمع ۱۵ نفره واگذار کرده اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: باید توجه داشت که کار هیئت عالی نظارت مجمع، تنها بررسی و تطبیق مصوبات با سیاست‌های کلی نیست بلکه نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نیز بر عهده این هیئت می‌باشد. یعنی نه تنها، کار پیشینی می‌کنند، بلکه کار پسینی هم انجام می‌دهند. مثلا اگر دولت کاری را در مسئله جمعیت در حال انجام دارد، هیئت عالی نظارت باید بررسی کند که این کار در دولت، همسو با سیاست‌های کلی نظام هست یا خیر؟

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه در گذشته کمیسیونی در مجمع با عنوان نظارت جهت بررسی اجرای سیاست‌های کلی نظام وجود داشت، افزود: در این کمیسیون نمایندگانی از سه قوه هم عضو بودند و در آئین نامه داخلی مجمع هم موادی به این کمیسیون مربوط می‌شد که پس از تعیین هیئت عالی نظارت، مواد مربوط به کمیسیون نظارت در آئین نامه هم دستخوش تغییراتی شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظارت هیئت عالی را ذیل نظارت رهبر معظم انقلاب خواند و تصریح کرد: گاهی اوقات سوءتفاهم‌هایی صورت می‌گیرد مبنی بر اینکه هیئت عالی نظارت مجمع، قانونگذاری می‌کند، در حالی که این هیئت، پس از بررسی هایش، مغایرت‌های مصوبات مجلس با سیاست‌های کلی را به شورای نگهبان اعلام می‌کند و این شورا مطابق سازوکار‌های مشخص شده در قانون اساسی اعلام نظر می‌کند، بنابراین ما تقنین نمی‌کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها