سخنگوی قوه قضائیه از صدور کیفرخواست برای ۵ نفر از مسئولان دولت سابق خبر داد.
کد خبر: ۱۴۰۵۴۶۷

به گزارش جام جم آنلاین، نشست خبری مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه با اصحاب رسانه آغاز شد.

وی با اشاره به اعلام آمادگی قوه قضائیه بر ادامه روند وفاق و تعامل و همکاری با قوای دیگر در راستای بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت پاسداشت وفاق جمعی همه مسئولان برای برطرف ساختن مشکلات مردم باید بگویم دستگاه قضائی به عنوان یکی از قوای سه گانه خود را مصداق تأکیدات رهبر معظم انقلاب دانسته و بر این اساس تلاش خود را برای حدت به کار خواهد گرفت

ستایشی ادامه داد: مردم ما امروز با تنگناهای اقتصادی مواجه هستند و همت تمام مسئولان برای حل این مشکلات باید منجسم شود و تمام اجرای حاکمیت دست در دست هم با راهکارهای عقلایی مشکلات فرا روی مردم صبور را مرتفع سازند.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه گره‌های سخت با اتحاد و همبستگی حل می‌شود گفت: همانگونه از هم گسیختگی جبهه دشمنان را دیدیم می‌توان با اتحاد گره‌های داخلی هم گشود.

وی افزود: رئیس قوه قضائیه دستور داد تا پیشنهادات اجرایی تمام مسئولان دستگاه قضائی ارائه شود البته باید اقدامات عملی در تمام سوای سه گانه برای تحقق اهداف وجود داشته باشد.

ستایشی گفت: مسئولیت قوای سه گانه مانع همکاری برای حل مشکلات مردم نخواهد بود و آماده‌ایم با استفاده از ظرفیت‌های قانونی مسائل را به نقل آحاد ملت مرتفع کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به حضور میلیونی مردم در راهپیمایی روز قدس گفت: باید از مردم هوشمند ایران در این راهپیمایی تقدیر کنیم این راهپیمایی بار دیگر اتحاد اما اسلامی برای تحقق از بین رفتن لکه ننگ رژیم صهیونیستی را نشان داد.

وی اظهار کرد: مقاومت مردم فلسطین موجب خواهد شد تا بساط شرارت، غصب و خونریزی رژیم شیطانی برای همیشه محو شود و قدس شریف قبله اول مسلمانان از لوث رذل ترین موجودات بشر پاک شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره جزئیات صدور کیفرخواست برای ترک فعل‌های صورت گرفته در قانون هوای پاک گفت: محدودیت‌هایی در حوزه اعلام اسامی در رسیدگی مقدماتی و در مرحله محاکماتی وجود دارد و باید مقید به رعایت موازین باشیم پرونده قانون هوای پاک در شعبه ۳ دادسرای کارکنان دولت رسیدگی شد و برای ۵ نفر از مسئولان دولت سابق قرار جلب به دادرسی صادر شده است و کیفرخواست صادر شده است.

ستایشی ادامه داد: سو استفاده از موقعیت شغلی اتهام این ۵ نفر است و تصمیمات در مرحله دادسرا اتخاد شده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: معاونت برق و انرژی یکی از وزارتخانه معاون وقت نظارتی یکی از سازمان‌ها، معاونت وقت تدوین و ترویج یکی از سازمان‌ها، مقاوم وقت وزیر در یک شرکت خدمت رسان، معاون یک سازمان خدمت رسان اتهام داشته‌اند و اکنون در مرحله ارجاع به محکمه هستند.

وی گفت: عدم انجام تکالیف مقرر در آئین نامه کاهش آلودگی، قانون هوای پاک، سو استفاده از موقعیت شغلی از جمله چرایی صدور کیفرخواست و اتهام برای افراد یاد شده است.

ستایشی گفت: استانداردهایی که باید برای سلامت مردم صادر می‌شده است صورت نپذیرفته است و علی رغم گذشت ۲ سال این تکلیف قانونی انجام نشده است و باید حتماً این موارد پیگیری شود تا مشخص شود چه کسانی برای ترک فعل باید پاسخگو باشند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قوه قضائیه در سال جدید چه برنامه‌ای برای اشتغال زندانیان دارد، گفت: برنامه ریزی به منظور برگزاری دوره‌های مهارت آموزی برای زندانیان متناسب با بازار کار جامعه در زندان‌های سراسر کشور که منجر به صدور ۹۵ هزار گواهی مهارت معادل برای ۱۰ میلیون نفر ساعت آموزش صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برنامه ریزی جهت صدور کارت صنعتگر برای زندان ماهر برای ۲ هزار و ۴۰۰ نفر صورت گرفته است همچنین توسعه فرصت‌های شغلی مولد برای زندانیان به میزان ۷ درصد رشد نسبت به سال گذشته است که در پایان سال ۴۵ هزار زندانی در کارگاه‌های داخل و خارج زندان مشغول به کار خواهند شد.

ستایشی تصریح کرد: زندانیان ما در واحدهای تولیدی و کارگاه‌های زندانی اکنون مشغول به کار هستند و برنامه ریزی برای افزایش دستمزدها نیز در دستور کار است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: بر اساس گزارش سازمان زندان‌ها در زمینه اشتغال زندانیان در سال گذشته رشد ۵۰ درصدی داشته است همچنین میانگین دستمزد آنها در پایان اسفند ماه افزایش ۲ برابری داشته است و در سال گذشته برای اولین بار معافیت مالیاتی کارآفرینان در زندان پیگیری شد همچنین ۵۰۰ میلیارد ریال برای اشتغال کارآفرینان تصویب شد همچنین برای اولین بار جذب سرمایه گذاری صورت پذیرفت و پرداخت بیمه حذف شد.

برای متهمان پرونده اوکراینی نمی‌توان عنوان محاربه به کار برد


وی در پاسخ به سوالی درباره احکام اولیه حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و اینکه چرا حکم اعدام صادر نشده و اسامی متهمان رسانه‌ای نشده است گفت: رأی قانونی لازم در این زمینه صادر و در ایام فروردین ماه فرایند ابلاغ رأی صادره صورت گرفت و آنها در حد کفایت بوده است.

ستایشی گفت: در ارتباط با اسامی محدودیت‌هایی وجود دارد و نمی‌توان به آنها بی توجه یود و عدم اعلام اسامی نیز به دلیل همین موازین دست و اگر آره قطعی شود اطلاع رسانی دقیق صورت خواهد گرفت.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: تمامی عنوان محکومیت بصورت شفاف اطلاع رسانی شده است و جای هیچ شبه و ابهامی نیست قضات رسیدگی به پرونده نیز به لحاظ اینکه قتل شبه عمد و لغو دستور را احراز کردند باید مطابق موازین قانونی مجازات جرم را صادر می‌کردند و نمی‌توانستند خلاف شرع حکمی صادر کنند.

وی اظهار کرد: احراز قتل شبه عمد و لغو دستور از ناحیه متهم ردیف اول احراز شد و حداکثر مجازاتی که قانون گذار برای وی در نظر گرفته ۳ سال برای اتهام قتل شبه عمد و ۱۰ سال برای لغو دستور است همچنین مجازات تکمیلی نیز برای متهم در نظر گرفته شده و بر خلاف ادعای مطروحه اساساً عنوان محاربه نمی‌توانست برای متهمان صادر شود.

کشف حجاب حرام سیاسی و شرعی است

ستایشی درباره جزئیات طرح مقابله با کشف حجاب و اقدامات دستگاه قضائی و با اشاره به پلمب مراکز تجاری گفت: در بحث عفاف و حجاب فرمایشات مقام معظم رهبری مشخص شد کشف حجاب حرام سیاسی و شرعی است.

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه آخرین ایستگاه برای برخورد با هنجار شکنان دستگاه قضائی است گفت: دستگاه‌های فرهنگی باید به وظایف خود عمل کنند درباره حجاب مقررات کمی وجود ندارد مواد ۱۹،۶۳۸، ۲۱۵،۲۳ قانون مجازات اسلامی دقیقاً مسائل مربوط به هنجارشکنان اعلام شده است.

وی گفت: مقررات در رابطه با اماکن نیز در دستگاه‌های ذی مدخل وجود دارد و نظر قوه قضائیه درباره حجاب مکرراً اعلام شده که حجاب اولاً فرهنگی است قوه قضائیه ۵ تکلیف برعهده دارد که تمامی آنها را انجام داده است.

ستایشی گفت: وقتی مسئله و هنجارشکنی به مخدوش شدن قانون برسد قوه قضائیه تکالیف قانونی خود را انجام می‌دهد و انتظار ما این است تمامی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر هماهنگ باشند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: دیدیم که مردم در شب‌های قدر، راهپیمایی‌ها به دین متمسک می‌شوند و موازین خود را انجام می‌دهند و می‌دانند در این شرایط نیز باید هوشمندانه عمل کنند و جایی برای بهره برداری دشمنان اسلام بگذارند.

تخلف نهادهای دامی و شرکت زیر مجموعه جهاد کشاورزی

وی در پاسخ به سوالی درباره تخلف نهادهای دامی و شرکت زیر مجموعه جهاد کشاورزی گفت: سازمان بازرسی کل کشور در رسانای ایفای تکالیف قانونی خود که بر اساس اسناد بالادستی برعهده دارد به موضوع نهادهای دامی ورود پیدا کرد و اتهاماتی که متوجه برخی از مقامات بود به آنها تفهیم شد و پرونده به مرجع قضائی ارجاع شد.

ستایشی ادامه داد: دادسرای ویژه رسیدگی به امور اقتصادی در حال بررسی دین پرونده است و تحقیق، تفهیم اتهام صادر و با قبولی قرار صادره این افراد آزاد هستند و پرونده در مرحله تکمیل تحقیقات است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخی به سوالی مبنی بر خواسته دولت بلژیک برای آزادی یکی از شهروندانش و با توجه به اینکه شخصی به نام اسدی نیز در بلژیک وجود دارد و اینکه آیا امکان تبادل وجود دارد یا خیر گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی موافقت نامه انتقال زندانیان ایران و بلژیک نهایی شده است و هر دو نفر می‌توانند هر زمان نسبت به انتقال محکومان اقدام کنند و انشالله این تبادل صورت می‌پذیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دستورالعملی برای نحوه مواجهه ضابطان گفت: نسبت به این موضوع مقررات بسیاری در آئین دادرسی کیفری وجود دارد و در جرایم مشهود مقرات مواد ۴۵ و ۴۶ روشن دست اما نظارت بر ضابطان برعهده دادستان‌ها و دادستان کل کشور است.

ستایشی ادامه داد: قوه قضائیه نهایت اهتمام و توجه را در اجرای قانون و وظایف از ناحیه ضابطان خاص و عام را دارد و دستور العملی تهیه و تدوین شده است و خدمت مقامات ذی ربط داده شده و جمع بندی کلی در حال انجام است.

آخرین جزئیات پرونده خبرنگاران بازداشتی

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین جزئیات پرونده خبرنگاران بازداشتی نیلوفر حامدی و الهه محمدی گفت: در برخی از پرونده‌ها باید قرار قانونی بازداشت موقت برای برخی از افراد صادر شود در ارتباط با پرونده این دو خبرنگار پرونده متضمن کیفرخواست به منظور رسیدگی به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی صادر شد.

ستایشی ادامه داد: اتهام این دو خبرنگار دایر بر ارتکاب همکاری با دولت متخاصم آمریکا، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام است و در ۲۸ فرودین ماه که فرایند ابلاغ کیفرخواست انجام شد پرونده مطالعه شد و هر دو متهم در همان روز با خانواده خود ملاقات داشتند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: پرونده درحال حاضر در اختیار وکلای متهمان است و پس از مهیا شدن دفاع وقت دفاع مطابق مقررات اعلام می‌شود همچنین ظرف یک ماه وقت رسیدگی تعیین خواهد شد و جلسات دادگاه این خبرنگار تعیین تکلیف خواهد شد.

آخرین وضعیت پرونده شهادت شهید آرمان علی وردی

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده شهادت شهید آرمان علی وردی گفت: برای ۸ نفر از متهمان این پرونده کیفرخواست صادر شده و به دادگاه انقلاب ارجاع شده است و متهمان درحال معرفی وکیل هستند.

ستایشی ادامه داد: ۳ نفر از متهمان اتهام محاربه از طریق تمسک به سلاح سرد و اقدام علیه امنیت ملی کشور دارند و برای سایر متهمان نیز اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور صادر شده است. ۷ نفر بازداشت و ۱ نفر نیز آزاد هستند

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس دستگاه قضا به موضوع قیمت خودرو انتقاد داشته است و از آنجایی که قیمت خودرو جز حقوق عامه است و آیا قوه قضائیه برنامه‌ای دارد یا خیر گفت: بنا به دستور رئیس قوه قضائیه معاونت حقوق عامه دادستانی کل کشور مکلف شد تا موضوع قیمت خودرو را به صورت مجدانه و بی وقفه پیگیری کند و دادستان کل کشور برخی چالش‌ها و موانع اقتصادی را اعلام کرد و راهکار حل مشکلات و موانع ارائه شده است.

وی ادامه داد: همچنین سازمان بازرسی کل کشور نیز به بحث ارائه خودرو در بورس ورود پیدا کرده است اما خودرو در بورس عرضه با قیمت‌هایی در اختیارات افراد قرار گرفت و قرار بود تولید خودرو افزایش پیدا کند و قیمت کاهش یابد اما متأسفانه به این نحو موضوع پیش نرفت و خودروی ۲۰۷ قبل از عرضه در بورس ۲۱۳ میلیون تومان بود اما در اولین عرضه ۴۴۴ میلیون و پس از ۶ مرحله عرضه خودرو به ۵۷۲ میلیون تومان و قیمت بازار آن به ۶۷۵ میلیون تومان رسید.

ستایشی گفت: قیمت فروش این خودرو در آخرین عرضه ۳۹۲ میلیون و در آخرین عرضه حدود ۶۰۰ میلیون و دقیقاً مانند قیمت بازار آزاد بوده است و همین موضوع منجر به ورود سازمان بازرسی به موضوع شده است.

برنامه قوه قضائیه برای کاهش تصادفات

وی با اشاره به برنامه قوه قضائیه برای کاهش تصادفات گفت: ماده ۳۰ قانون احکام دائمی توسعه گفته است کاهش ۱۰ درصدی تلفات جاده‌ای را مدنظر قرار داده و دولت مکلف است اقدامات و سازوکارهای لازم برای کاهش تلفات حوادث جاده‌ای فراهم کند طبق بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس طی سال‌های ۹۶ الی ۹۸ مقرر بوده که تلفات باید ۳۰ درصد کاهش یابد درحالی که نه تنها این شاخص کاهش نیافته بلکه ۶ درصد افزایش داشته است.

ستایشی گفت: بر اساس این نکات دادستانی کل کشور به منظور کاهش تصادفات رانندگی و افزایش ایمنی حمل و نقل ورود جدی به موضوع داشته است و مسئله را از حیث ترم فعل در دستور کار قرار داده است و تکالیف قانون به هر بخش اعلام شده است و در صورت عدم تحقق مطالبات قانونی آنها باید پاسخگو باشند.

سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده خدانور لجه ای و جمعه مشهور سیستان و بلوچستان گفت: این پرونده در مجموعه سازمان قضائی نیروهای مسلح سیستان و بلوچستان مطرح است و این پرونده در دادگاه نظامی بررسی خواهد شد خدانور لجه ای نیز از سارقان مسلح و مشهور سیستان و بلوچستان بوده است و در درگیری با نیروهای فراجا کشته می‌شود همچنین همراه خدانور لجه ای نیز دستگیر و پرونده وی در دادگاه کیفری استان در حال بررسی است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان تخریب ساخت و سازها در اراضی ملی گلستان و اراضی مینو دشت گفت: قوه قضائیه نسبت به حفظ حقوق بیت المال با قاطعیت ورود پیدا می‌کند تأکیدات رئیس قوه قضائیه هم مبتنی بر اجرایی شدن احکام قلع و قمع و رسیدگی به وضعیت اراضی است و تا پایان اردیبهشت ماه با همکاری دستگاه‌های مختلف قلع و قمع باید صورت گیرد.

ستایشی با اشاره به وضعیت مینودشت گفت: اهالی روستایی به نام حیدر کلاً در دهه ۶۰ از آنجا کوچ کردند و تنها ۳ خانوار در آنجا حضور داشتند اما متأسفانه منابع طبیعی بعد از طرح کوچ این روستا را متصرف می‌شود و از آن زمان دعاوی بسیاری میان منابع طبیعی و اهالی روستا ایجاد می‌شود و حکم خلع ید عرصه صادر و ملک تحویل مالکان می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اهالی قدیمی در محل خانه‌های قدیمی خود خانه ساختند و تاکنون جهاد کشاورزی حکم تخریب صادر نکرده است و دادستان مینودشت برای برخی از ساخت و سازهای غیر مجاز مینودشت دادخواست قلع و قمع بنا داده است.

حکم نهایی پرونده جمشید شارمهد

وی با اشاره به افزایش حقوق قضات گفت: حقوق توسط مجلس تعیین می‌شود و ما توقع داریم تا حق قضات به احسن وجه نسبت به جبران وظایفشان ارائه شود دولت نیز باید مصوبه نظام پرداخت ارائه کند.

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره حکم نهایی پرونده جمشید شارمهد گفت: براساس آخرین گزارش‌ها حکم فرد مورد نظر در دیوان عالی کشور ابرام شد و پس از ابلاغ به دادگاه اقدامات قانونی و اجرایی انجام خواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها