بر اساس اطلاعات ثبت شده در ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران

کاهش ۳ برابری هوای پاک پایتخت طی ۵ سال اخیر در فروردین‌ماه

تنفس هوای «ناسالم» برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۲۲ فروردین) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد اما کاهش تندی باد و افزایش ترافیک باعث برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌ های حساس در بیشتر مناطق پرتردد خواهد شد.
کد خبر: ۱۴۰۳۷۱۶

به گزارش جام جم آنلاین، پیش‌ بینی‌ های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حاکی از آن است که کاهش تندی باد و افزایش ترافیک تا صبح سه‌شنبه (22 فروردین ماه) سبب افزایش غلظت آلاینده‌ ها و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پرتردد خواهد شد. افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل می‌کند.

تقویت ناپایداری جوی و احتمال رگبار پراکنده همراه با وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی سه‌شنبه، کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌ قبول را در بیشتر مناطق به‌دنبال خواهد داشت.

با توجه به کاهش نسبی تندی باد تا صبح روز چهارشنبه (۲۳ فروردین) و افزایش تردد خودروها بر میزان غلظت آلاینده‌ها افزوده خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

ناپایداری جوی در طول روز و وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل می‌کند.

افزایش تندی باد تا ساعات پایانی چهارشنبه همراه با رگبار پراکنده سبب کاهش غلظت ذرات معلق خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق را به‌دنبال دارد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۹۵ و در شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۸۷ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است.

در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها