سخنگوی وزارت امور خارجه: از امروز روابط رسمی میان ایران و عربستان فعال شده است

کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در مجموه ما امروز شاهد گفتگوهای بسیار خوب و مثبتی میان دو کشور بودیم و می توان گفت از امروز روابط رسمی میان دو کشور فعال شده است.
کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در مجموه ما امروز شاهد گفتگوهای بسیار خوب و مثبتی میان دو کشور بودیم و می توان گفت از امروز روابط رسمی میان دو کشور فعال شده است.
کد خبر: ۱۴۰۳۰۶۸

به گزارش جام جم آنلاین، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه که به همراه وزیر امور خارجه کشورمان به پکن سفر کرده است در خصوص گفتگوهای وزرای خارجه ایران و عربستان در جمع خبرنگاران گفت: خوشحالم که امروز باید اطلاع دهیم که متعاقب توافق دو کشور برای از سرگیری روابط رسمی فی مابین و متعاقب سه دور گفتگوی تلفنی میان وزرای امور خارجه ایران و عربستان ما امروز بر اساس توافق انجام شده اولین دیدار رسمی وزرای خارجه ایران و عربستان را در شهر پکن داشتیم. گفتگوهای بسیار خوبی میان طرفین در فضایی کاملا مثبت و سازنده انجام شد و در نتیجه این گفتگوها امروز مشترکا اعلام کردند که روابط رسمی میان ایران و عربستان سعودی از امروز فعال شده است و ما وارد مرحله برقراری رسمی روابط دو کشور شدیم.

کنعانی افزود: بر همین اساس توافق کردند دو وزیر که زمینه های بازگشایی سفارت خانه ها و کنسولگری های دو کشور را در اسرع وقت فراهم کنند. بر همین مبنا ما در روز های آینده هییت های فنی دو کشور را تبادل خواهیم کرد. هییت های مقدماتی طی روزهای آینده ان شاالله راهی پایتخت های دو کشور خواهند شد.

وی درباره گسترش روابط با عربستان گفت: در چارچوب مذاکراتی که امروز میان دو وزیر در دو دور گفتگوهای خصوصی و عمومی انجام شد، طرفین بر اهمیت ثبات و امنیت در منطقه و همچنین درون زا بودن امنیت در منطقه تاکید کردند و در چارچوب اراده سیاسی دو کشور برای گسترش روابط دوجانبه در همه زمینه ها اتفاق نظر داشتند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: بر آمادگی مشترک برای اجرایی کردن موافقت نامه‌های پایه‌ای و مبنایی موجود میان دو کشور از جمله موافقت نامه جامع همکاری و موافقت نامه امنیتی بر اجرایی کردن این توافقات تاکید کردند. بر همین مبنا قرار شد گام‌های لازم برداشته شود.

وی افزود: از جمله موضوعات مورد تاکید دیگر در مذاکرات امروز ضرورت تلاش برای توافق و گسترش همکاری در همه زمینه‌های اقتصادی در دو بخش دولتی و خصوص بود و تاکید شد که موافقت نامه هایی که میان دو کشور وجود دارد عملا زمینه قانونی و حقوقی موجود را برای آغاز و تقویت اینگونه فعالیت‌ها فراهم کرده و مقرر شد هییت‌های دولتی و خصوصی دو کشور در این زمینه با یکدیگر دیدار کنند و زمینه های گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری و همچنین همکاری در زمینه سرمایه گزاری مشترک را فراهم کنند.

کنعانی درباره رفت‌ و آمد هیئت‌ها و اتباع دو کشور گفت: در همین چارچوب به منظور تسهیل آمد و رفت میان دو کشور توافق کردند که با دیدار هییت های فنی دو کشور خطوط هوایی مشترک میان دو کشور برقرار شود. از جمله در همین چارچوب توافق مشترکی وجود داشت و تاکید شد مبنی بر تسهیل صدور روادید و خدمات روادیدی برای اتباع دو کشور و همچنین برای شهروندان دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری و همچنین در زمینه تسهیل صدور روادید عمره که ان شاالله شهروندان ایرانی بتوانند در این زمینه از تسهیلات روادیدی برخوردار شوند.

وی در آخر تصریح کرد: در مجموه ما امروز شاهد گفتگوهای بسیار خوب و مثبتی میان دو کشور بودیم و می توان گفت از امروز روابط رسمی میان دو کشور فعال شده و در همین زمینه ما به تدریج شاهد تبادل هییت‌های مختلف در سطوح مختلف دولتی و خصوص میان دو کشور خواهیم بود./تسنیم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها