آمادگی مراکز اهدای خون اصفهان برای پذیرش اهداکنندگان

مدیرکل سازمان انتقال خون استان اصفهان با اعلام اینکه اهدای خون باطل‌کننده روزه نخواهد بود و افراد روزه‌دار می‌توانند اهدای خون داشته باشند، گفت: مراکز اهدای خون استان به گونه‌ای تنظیم شده که افراد روزه‌دار و افرادی که روزه‌دار نیستند بتوانند به مراکز اهدای خون مراجعه کنند، اما اهدای خون آنها نباید با آخرین وعده غذایی آنها بیشتر از چهار ساعت فاصله داشته باشد.
کد خبر: ۱۴۰۲۶۷۵

جام جم آنلاین اصفهان؛ علی فتوحی با بیان اینکه در حال حاضر ذخیره خون مطلوبی داریم، اظهار کرد: باتوجه به اینکه امروز روز ۱۴ فروردین و روز اول کاری بیمارستان‌ها و مراکز جراحی است، نگران هستیم که در چند روز آینده برای تامین نیاز خونی به مشکل برخورد نکنیم. اکنون ذخایر همه گروه‌های خونی مناسب است ولی ما به همه گروه های خونی نیازمندیم. در چند روز آینده مصرف ذخایر خونی افزایش پیدا خواهد کرد و نیاز به همه گروه ها بالا خواهد رفت.

وی با اعلام اینکه شرایط مراکز اهدای خون استان به گونه‌ای تنظیم شده است که افراد روزه‌دار و افرادی که روزه‌دار نیستند بتوانند به مراکز اهدای خون مراجعه کنند، افزود: اهدا کنندگان باید بدانند اهدای خون باطل‌کننده روزه نخواهد بود و افراد روزه‌دار می‌توانند اهدای خون داشته باشند، اما اهدای خون آنها نباید با آخرین وعده غذایی آنها بیشتر از چهار ساعت فاصله داشته باشد.

مدیرکل سازمان انتقال خون استان اصفهان، تصریح کرد: باتوجه به اینکه سازمان انتقال خون تأمین‌کننده خون و فرآورده‌های خونی برای بیماران خاص است و ارتباط با حیات و کیفیت زندگی انسان‌ها دارد، کمبود بودجه و نیروی انسانی در سازمان انتقال خون به وضوح قابل مشاهده و نیازمند توجهی ویژه است و تمام تلاش‌های انجام شده در راستای رفع این مشکل خواهد بود.

وی با بیان اینکه مجمع خیران اهدای خون تأسیس شده است و خیران برای کمک به ساخت پایگاه‌های انتقال خون اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: امیدواریم مشکلات این سازمان به زودی رفع شود، در راستای ایجاد جهش در افزایش تبلیغات برای اهدای خون و جذب خیران هستیم و چهار کمیته آموزش، تبلیغات، عمران و جذب خیران در راستای انجام اقدامات بسیار خوبی همراهی داشته‌اند.

فتوحی با اشاره به سامانه http://nobatdehi.ibto.ir/ به منظور دریافت نوبت اینترنتی اهدای خون، اظهار کرد: نوبت‌دهی اینترنتی سازمان انتقال خون استان اصفهان فعال و تمهیداتی نیز اندیشیده شده است که افراد دارای نوبت اهدای خون آنلاین، در زمان دقیق نوبت خود اهدای خون انجام دهند.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد جمعیت استان اصفهان را زنان تشکیل می‌دهند اما تنها سه درصد اهداکنندگان خون از زنان می باشند، خاطر نشان کرد: به علت شرایط فیزیولوژیک زنان که امکان مستعد کم‌خونی داشتن هستند، شرایطی برای آنها در راستای اهدای خون در نظر گرفته شده است و اهدای زنان بانوان همراه با تست هموگلوبین آنها است. سوالاتی توسط پزشک غربالگر اهدای خون از زنان پرسیده می‌شود تا شرایط اهدای خون آنها سنجیده شود پس از معاینات و آزمایش‌های انجام شده، در صورتی که زنان دارای کم‌خونی باشند یا اهدای خون آنها منجر به کم‌خونی شود، از اهدای خون آنها جلوگیری خواهد شد.

هاجر مقضی خبرنگار جام جم آنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها