اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد ازآن‌جایی که هم عربستان سعودی و هم ایران برای امنیت منطقه محوری هستند، ازسرگیری روابط دوجانبه آن‌ها می‌تواند به ثبات کل منطقه کمک کند.
کد خبر: ۱۴۰۰۸۶۴

به گزارش جام جم آنلاین، اتحادیه اروپا امروز (شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اتحادیه از توافق اعلام‌ شده برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند و منتظر اجرای آن است.

در این بیانیه آمده است که اتحادیه اروپا تلاش‌های دیپلماتیک منجر به این گام مهم را تصدیق می‌کند.

اتحادیه اروپا بیان داشت ازآن‌جایی که هم عربستان سعودی و هم ایران برای امنیت منطقه محوری هستند، ازسرگیری روابط دوجانبه آن‌ها می‌تواند به ثبات کل منطقه کمک کند.

در بیانیه اروپا آمده است: ارتقای صلح و ثبات و دستیابی به تنش‌ زدایی در خاورمیانه از اولویت‌های کلیدی اتحادیه اروپا است. اتحادیه اروپا همچنان آماده تعامل با همه بازیگران در منطقه با رویکردی تدریجی و فراگیر و با شفافیت کامل است.

19 اسفندماه 1401، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در نتیجۀ گفتگوهای انجام‌شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر بگیرند و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌نمایند.

دو کشور با تأکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضاشده در تاریخ 1380.1.28 خورشیدی برابر با 2001.4.17 میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضاشده در تاریخ 1377.3.6 خورشیدی برابر با 1998.5.27 میلادی توافق کردند.

منبع: تسنیم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها