مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه آماده هستیم که کار را با ایران به پیش ببریم، گفت: ما به همراه ایران باید در خصوص برخی مسائل شفاف سازی کنیم و بابت تضمین ها و اطمینان ها از برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران همکاری کنیم.
کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۷

به گزارش جام جم آنلاین، رافائل گروسی روز شنبه در نشست خبری خود در تهران که پس از دومین دور مذاکراتش با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران انجام شد، اظهار داشت: خوشحالم که به تهران برگشتم؛ در این دیدار بسیار مهم همانطور که آقای معاون رئیس جمهور توضیح دادند، آماده هستیم که کار را پیش ببریم؛ دیشب این فرصت و افتخار را داشتم تا در جلسه‌ای با حضور دانشمندان نخبه ایرانی شرکت کنم که جلسه بسیار تأثیرگذاری برای من بود.

وی با بیان اینکه مذاکراتش با ایران از دیروز آغاز شده و امروز نیز ادامه یافته است، درباره جزئیات این مذاکرات گفت: دو مساله بسیار مهم است؛ مساله اول اینکه که توقعات بالاست؛ حضور این تعداد از مطبوعات در اینجا نشان دهنده این است که چقدر این مساله اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه این توقع و علاقه‌مندی بالا در سطح جهان نیز دیده می شود، افزود: کار مشترک ما و جمهوری اسلامی ایران که داریم به جلو می‌بریم، درباره مسائلی است که ما به همراه ایران باید در خصوص آنها شفافیت سازی کنیم و تضمین ها و اطمینان هایی بابت برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران قرار داده شود.

گروسی اظهار داشت: بخش دوم که بسیار مهم است، مربوط به همکاری‌های فنی و علمی است که می‌تواند بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس انجام شود. من شب گذشته در جلسه‌ با آقای اسلامی در این خصوص بحث کردم و اینکه چطور آژانس می تواند از یک رویدادی که در سال های گذشته برگزار می شد، حمایت کند تا در آینده به صورت بین المللی برگزار شود.

حمله به تاسیسات هسته‌ ای را محکوم می‌کنیم

در ادامه این نشست خبری، پرسش های خبرنگاران از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شد؛ گروسی در پاسخ به سوالی درباره تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته ای ایران اظهار داشت: در اینجا باید دو موضوع از هم جدا شود؛ اشاره به حمله به نیروگاه اتمی مسئله‌ای است که رایج شده و آن هم به خاطر حمله به اوکراین است که در حال حاضر در جریان است و باعث می شود تا یکسری خاطرات از گذشته به یاد ما بیاید؛ در کنفرانس های عمومی آژانس این تهدیدها و حمله به تاسیسات و نیروگاه های اتمی محکوم شده است.

گروسی تاکید کرد:  بنابراین هرگونه اقدام نظامی علیه نیروهای نظامی کاملا محکوم و غیرقانونی است و خارج از روند ساختاری است که ما طبق آن عمل می کنیم؛ امیدوار هستیم که بتوانیم از نیروگاههای اتمی که منظورم نیروگاه اوکراین و تاسیسات اتمی دیگر است، محافظت کنیم.

می خواهیم با ایران یک دیالوگ جدی و سیستماتیک داشته باشیم

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه با بیان اینکه «من همیشه از دیدار با آقای اسلامی استقبال می کنم» اظهار داشت: ما می‌خواهیم با ایران یک دیالوگ و گفتگوی جدی و سیستماتیک داشته باشیم.

گروسی با بیان اینکه از سفر قبلی اش به ایران مدت زیادی گذشته است، افزود: خوشحال هستم که این اتفاق افتاد و توانستم به ایران بیایم و بتوانم با همکاران خود گفتگو کنم؛ اما هنوز کار ما تمام نشده است؛ تمام همکاران ما الان که ما اینجا صحبت می کنیم، آنها هم با یکدیگر صحبت می‌کنند و کار می‌کند تا مسائل را حل و فصل کنند.

وی ادامه داد: البته قرار است من با مقامات دیگر جمهوری اسلامی ایران هم دیدار داشته باشم و در پایان روز می توانم قضاوت بیشتری از رضایت خودم داشته باشم اما می‌توانم بگویم که یک بسته کاری مبتنی بر صداقت و همکاری برای من بسیار مهم است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داد: کار با ایران و همکاری با ایران ادامه دارد.

همه کشورها باید عضو NPT باشند

در ادامه از گروسی درباره بازرسی ها از تاسیسات هسته ای ایران و در عین حال عدم نظارت بر برنامه اتمی رژیم صهیونیستی سوال شد که وی در پاسخ گفت:‌ البته سوال مهم است؛ مسئله این است که آژانس بازرسی هایی که از کشورها و تأسیسات هسته‌ای آنها انجام می‌دهد ، بر پایه توافقات قانونی و حقوقی است که با آنها دارد.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عضو معاهده ان پی تی است و کشورهایی که عضو این پیمان هستند، توافقات پادمانی با آژانس دارند.

گروسی افزود: از جامعه ایران می خواهم که این را درک کند که ما بر پایه همین توافقات و امنیتی است که بازرسی های خودمان را انجام دهیم؛ من را مقصر ندانید؛ من به عنوان مدیرکل آژانس که بخواهم با یک کشوری با انصاف بیشتری رفتار کنند و با یک کشوری بی انصافی کنم؛ من نیستم که مشخص می کنم از کجا باید بازرس بازرسی شود در پایه توافقاتی که با کشورها داریم این کار را انجام می دهیم.

وی تصریح کرد: البته کشورهایی هستند که عضو (ان پی تی ) نیستند و رژیم صهیونیستی جزو آنها است؛ بنابراین البته ما با آنها توافق متفاوتی داریم البته مربوط به رژیم صهیونیستی نمی شود بلکه به کشورهای دیگر هم است می‌خواهم این را خدمت شما روشن کنم که این من نیستم که تشخیص می‌دهند و مشخص می‌کنم که با کدام کشور ها شدیدتر برخورد کرد و برخی دیگر نباید برخوردی داشت.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: اجازه بدهید در پایان بگویم از نظر من بسیار مهم است که همه کشورها در جهان باید عضو معاهده ان پی تی باشند. 

اعضای آژانس گزارش‌های ایران را منتشر می‌کنند؛ نمی توانم همه اعضا را چک کنم

از گروسی درباره اینکه چرا آژانس نمی تواند جلوی درز اطلاعاتی مربوط به برنامه هسته ای ایران را در رسانه های غربی بگیرد، سوال شد که وی اظهار داشت:‌ البته من قبل از هر چیزی اعلام کنم که هر وقت که این خبر مبنی بر درز گزارشات محرمانه به گوشم می خورد، بسیار عصبانی و ناامید می‌شوم و برای من یک تجربه ناخوشایند است اما به من حق بدهید به عنوان مدیرکل نمی توانم همه اعضا را چک بکنم زیرا این گزارش ها دست همه اعضا است و آنها این کار را انجام می‌دهند.

وی در عین حال افزود: با شما موافق هستم، (این کار) خوب و خوشایندی نیست که بخواهم از آن رضایت داشته باشم بلکه این مسئله نشان می‌دهد که چقدر مهم و ضروری است؛ ما با یکدیگر دیالوگ و مکالمه مستقیم داشته باشیم که اجازه ندهیم شایعات و گمانه‌زنی‌ها قوت پیدا کند. ما همیشه باید در تماس مستقیم با یکدیگر باشیم.

گروسی اظهار داشت: همکارانمان روی این مسائل صحبت می کنند وما کار خودمان را انجام می دهیم که ببینیم به چه نتیجه ای می رسیم.

هرقدر همکاری ایران و آژانس بیشتر باشد، دیگران اجازه نمی یابند که بخواهند فشار وارد کنند

خبرنگار ایرنا از گروسی پرسید: فشارهایی از سوی اسرائیل برخی دیگر از کشورها همواره پرونده هسته‌ای ایران رو از مسیر درست و حرفه‌ای و حقوقی آن دور کرده است؛ با توجه به توضیحات ایران درباره بندهای مورد اختلاف، آیا می‌توان امیدوار بود که این فشارهای سیاسی بر نشست آتی شورای حکام تاثیر نگذارد؟

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ گفت: سوال مهمی است اما برای پاسخ دادن به آن باید یک گوی بلورین داشته باشید؛ می توانم آینده را پیش بینی کنم و هم بگویم این مسائل حساس و حیاتی هستند؛ طبیعی است که کشورهای مختلف با انگیزه ها و اهداف مختلف از نفوذ خودشان برای تاثیرگذاری استفاده می کنند.

گروسی اظهار داشت: این مساله نشان می دهد که چقدر مهم و ضروری است که ایران و آژانس بتوانند با یکدیگر ارتباط نزدیک‌تر و مستقیم تری داشته باشند و هر چقدر همکاری با آژانس از سوی ایران بیشتر باشد که کشورهای دیگر نمی‌توانند اجازه پیدا کنند که بخواهد تأثیرگذاری داشته باشد یا اینکه فشار وارد کنند.

وی ادامه داد: این نشان می دهد که چقدر کار مشترک ما در چارچوب توافق جامع پادمان که بین ایران و آژانس وجود دارد، مهم است؛ ما در حال تعیین آن هستیم که بتوانیم به بهترین شکل آن را انجام دهیم.

به شما تضمین می دهم که سیاسی کاری نمی کنیم!

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه درباره اینکه آژانس چه تضمین‌هایی می تواند بدهد که از این نهاد به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده نشود، اظهار داشت: من می خواهم بگویم که آژانس هیچ وقت به عنوان یک ابزار سیاسی از آن استفاده نشده است و نخواهد شد. من به شما این تضمین را به شما می‌دهم که تحت دستورالعمل هیچ کشوری کار نکرده‌ایم.

گروسی با تاکید بر اینکه عملکرد آژانس و مدیر کل تحت نظر شورای حکام قرار دارد، افزود: برای ما عمل کردن مهم است زیرا به حرف زدن یا حرف های دیگران توجهی نمی کنیم؛ همانطور که آقای اسلامی گفت، برای من مهم است که با یکدیگر تحت پادمان هایی که مربوط به برجام می‌شود، کار کنیم.

وی ادامه داد: البته مذاکرات احیای برجام در دستور کار قرار دارد و ادامه پیدا می‌کند و البته این کاری که ما انجام می دهیم و توافق خوبی که قرار است به آن برسیم، به احیای برجام کمک کننده خواهد بود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها