رئیس کمیسیون اروپا با تکرار ادعاها مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران علیه اوکراین از پیشنهاد برای محدود کردن صادرات به ایران خبر داد.
کد خبر: ۱۳۹۸۱۵۵

به گزارش جام جم آنلاین، «اورسلا وون‌دِرلاین»، رئیس کمیسیون اروپا با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر ادعاهای بی اساس غرب در این خصوص را که روسیه از پهپادهای ساخت ایران در حملات خود علیه اوکراین استفاده می‌کند، تکرار کرد.

وی نوشت: ما در حال تضعیف توانایی روسیه برای حفظ ماشین جنگی خود هستیم. بسته تحریمی دهم ما شامل ممنوعیت تجاری و کنترل صادرات فناوری به ارزش 11 میلیارد یورو است.

این مقام اروپایی در ادامه مدعی شد: روسیه از صدها پهپاد ساخت ایران استفاده می کند. ما پیشنهاد می‌کنیم که کنترل صادرات خود را به نهادهای ایرانی نیز گسترش دهیم.

به گزارش ایسنا، ادعای انتقال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین در حالی به‌طور مکرر از سوی مقامات غربی و آمریکایی‌ها تکرار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران و روسیه قویا آن را رد می‌کنند.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیش از این در نشستی در سازمان ملل ارسال سلاح از ایران را اتهامی بی‌اساس خواند و گفت که مجموعه صنعتی و نظامی روسیه می‌تواند بدون کمک گرفتن از دیگران به اهداف خود دست پیدا کند. این در حالی است که صنعت نظامی اوکراین از اساس وجود ندارد و از سوی صنعت غرب تامین می‌شود.

نبنزیا همچنین اظهار داشت: ما تحت تاثیر سخنان شرکای سابق غربی قرار نمی‌گیریم. آنها سعی می‌کنند توجهات را به سمت اتهامات بی‌اساس درباره انتقال سلاح از ایران به روسیه معطوف کنند. ما بارها این اتهام را رد کرده‌ایم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان نیز در پاسخ به این ادعاهای اثبات نشده مقامات غربی و آمریکایی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران تنها تعداد معدودی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است.

وی علاوه‌براین خاطر نشان کرد: اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود.

منبع: ایسنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها