سرپرست دفتر امور بین‌الملل وزارت ورزش و جوانان با محکوم کردن استفاده از نام جعلی در مسابقات کشورهای عربی گفت: فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش از طریق نهادهای بین‌المللی پیگیر ماجرا هستند.
کد خبر: ۱۳۹۳۷۶۴

به گزارش جام جم آنلاین، وزیر ورزش و جوانان با محکوم کردن تحریف نام خلیج فارس در مسابقات کشورهای عربی به میزبانی عراق، دفتر امور بین‌الملل وزارت ورزش و جوانان را مأمور ویژه رسیدگی و پیگیری این موضوع با محوریت فدراسیون فوتبال کرد.

محمدحسن تقی‌زاده سرپرست دفتر امور بین‌الملل وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با ایرنا درخصوص اقدامات انجام شده در این دفتر در واکنش به تحریف نام خلیج فارس در مسابقات عراق گفت: در نخستین اقدام، نامه‌ای رسمی و اعتراضی از طریق وزارت امور خارجه ارسال کردیم تا از کانال دیپلماتیک مراتب اعتراض وزارت ورزش و جوانان ایران را به نهاد متناظر ما در عراق اعلام کنند.

وی افزود: در نامه مذکور ذکر کردیم استفاده از نام مجعول و غیرواقعی برای یک لیگ یا مسابقه اساسا اعتبار آن مسابقه را زیر سوال می‌برد. ما در تمامی میادین ورزشی در ابتدای مسابقه به همدیگر ادای احترام می‌کنیم ولی رفتاری که صورت گرفت خارج از عرف و احترام بود. ما منتظر پاسخ‌ رسمی مسئولان ورزش عراق نسبت به این تحریف تاریخی هستیم.

تقی‌زاده در واکنش به این سوال که اگر به درخواست ایران درخصوص رسیدگی با استفاده از عنوان مجعول بی‌اعتنایی شود، اقدامات بعدی چه خواهد بود، گفت: قطعا این بی‌احترامی را بی‌پاسخ نخواهیم گذاشت. چون یک مطالبه عمومی است و چیزی نیست که بتوانیم به‌راحتی از آن عبور کنیم.

سجادی وزیر ورزش و جوانان درحالی دفتر امور بین‌الملل را مامور ویژه رسیدگی به ماجرا کرد که محوریت رسیدگی را فدراسیون فوتبال قرار داد. تقی‌زاده در پاسخ به این موضوع که آیا در این خصوص با مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال هم هماهنگی‌های لازم صورت گرفته یا نه افزود: دیروز بلافاصله پس از دستور وزیر محترم ورزش تقسیم ‌کاری بین فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان صورت گرفت. قرار بر این شد که هرکدام از این نهادها از کانال‌های خود اقدامات لازم را انجام دهند.

تقی‌زاده ادامه داد: به غیر از پیگیری‌های فوتبالی فدراسیون که باید محوریت کار باشد، قرار شد وزارت ورزش از طریق کانال‌های رسمی و مجاری دیپلماتیک اقدامات لازم را انجام دهد. چه به لحاظ تاریخی و چه فرهنگی نام خلیج فارس با نام ایران عزیز عجین است. خلیج فارس از عزل تا ابد همیشه خلیج فارس خواهد ماند؛ نه یک کلمه کم‌تر و نه یک کلمه بیشتر.

مسابقات کشورهای عربی حوزه خلیج فارس (موسوم به جام ملت‌ های خلیج) درحالی از سال ۱۹۷۰ درحال برگزاری است که هر ساله درخصوص استفاده از عنوانی مجعول به‌خصوص در سال‌های اخیر حاشیه‌ساز شده و با وجود اعتراض‌های مکرر ایران این بی‌احترامی‌ها ادامه دارد.

تقی‌زاده در این خصوص گفت: عجیب‌ این‌که امسال این مسابقات به میزبانی کشور دوست و برادر ما عراق با همین عنوان مجعول درحال برگزاری است و همین مسئله هم آزردگی‌ خاطر مردم عزیز ایران را به‌دنبال داشته. بنابراین این موضوع با همکاری دستگاه‌های مربوطه از طریق دیپلماتیک دنبال خواهد شد. البته با استفاده از یک نام جعلی هیچ‌کسی نمی‌تواند یک واقعیت تاریخی را تحریف کند. مردم ایران هرگز فراموش نمی‌کنند که تحریف تاریخ در مقوله نام تاریخی خلیج فارس از ابداعات روباه پیر است و همان‌طور که سجادی وزیر محترم ورزش اشاره کرد، کار روباه پیر اختلاف‌افکنی است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها