مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو:

«سرم ولنتاین» نماد تلخ مصرف غیرمنطقی دارو است

مشاور رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش غیرمنتظره مصرف دارو در کشور، گفت: مصرف برخی داروها در 8 ماهه اول سال جاری به اندازه کل سال 1400 رسیده است.
کد خبر: ۱۳۸۹۵۶۳

به گزارش جام جم آنلاین، سجاد اسماعیلی در گفت و گو با فارس با اشاره به این مطلب، اظهار کرد: پاندمی کرونا تمامی برنامه‌ریزی‌های تولید و تامین دارو را در دنیا دستخوش تغییرات کرد؛ بطوریکه مصرف برخی داروها کاهش و برخی داروها به شدت افزایش یافت، پس از سه سال و فروکش کردن این ویروس، بروز آنفلوآنزا سیستم دارویی اکثر کشورها را با شوک مواجه کرد؛ براین اساس طی دوماه گذشته برخی از کشورها با کمبود برخی آنتی بیوتیک‌ ها مواجه شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برنامه تامین انواع داروها براورد شده و اکثر آن‌ها طی 8 ماهه امسال افزایش محسوسی به نسبت کل سال گذشته داشته‌اند، افزود: به عنوان مثال مصرف کل سال گذشته کشور درمورد داروی پنتوکسی‌فیلین 8 میلیون عدد بود، درحالیکه طی 8 ماهه امسال 13 میلیون عدد از این دارو تامین شده است و تقاضا برای این دارو همچنان وجود دارد.

مشاور رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: با اجرای طرح دارویار و کاهش بدهی‌ معوق بیمه ها به داروخانه ها (کاهش عمق بدهی بیمه) نقدینگی داروخانه ها افزایش یافته و با سیگنال های افزایش نرخ ارز در بازار، احتمال می رود که داروخانه داران نسبت به تامین موجودی خود بیش از نیاز ماهانه خود اقدام می کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها