از اعتبارات سفر رییس جمهور برای توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در زنجان 50 درصد  تخصیص یافته است .
از اعتبارات سفر رییس جمهور برای توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در زنجان 50 درصد تخصیص یافته است .
کد خبر: ۱۳۸۷۶۹۵

جام جم آنلاین:  رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت : اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای تجهیز اراضی کشاورزی زنجان در سفر سال گذشته رییس جمهور به این استان تصویب شد که تا کنون با تخصیص ۵۰ درصد آن، عملیات اجرایی سامانه‌های نوین آبیاری در هزارو ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی در دست اجرا است.


حسنی گفت : در صورت تخصیص کامل اعتبار مصوب سفر رییس جمهور به استان، عملیات اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی انجام می‌شود.


به گفته وی در زمان حاضر ۵۰ درصد از زمین‌های مستعد کشاورزی در این استان مجهز به سامانه‌های آبیاری نوین شده است.


رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود : ۱۸۶ هزار هکتار از اراضی استان زنجان آبی است و ۱۲۴ هکتار از این زمین‌ها قابلیت تجهیز سامانه‌های نوین آبیاری را دارند و تا کنون بیش از ۶۲ هزار هکتار از این اراضی مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار شده است.


حسنی افزود : هدف ما این است که هیچ آب جدیدی برای زراعت و باغبانی از منابع آبی زیر زمینی استان برداشت نشود و با اجرای عملیات بهره ورانه مثل توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از منابع آبی استفاده بهینه‌ای شود.

وی گفت : در زمان حاضر شمار متقاضیان برای تجهیز زمین‌های کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری افزایش یافته است و درخواست کافی در این حوزه در استان داریم.

رئیس جهاد کشاورزی زنجان افزود : هم اکنون در برخی مناطق استان مانند شهرستان خدابنده بالای ۸۰ درصد از اراضی دارای قابلیت، به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز هستند.

حسنی گفت: برای سیستم آبیاری قطره‌ای ۴۰ میلیون تومان و برای آبیاری بارانی ۳۰ میلیون تومان در هر هکتار، به تقاضیان کمک بالاعوض انجام می‌شود، افزود: پیش از این تجهیز یک هکتار زمین به سامانه‌های نوین آبیاری حدود ۴۰ تا۵۰ میلیون تومان هزینه داشت، ولی اکنون قیمت تمام شده به بالای ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان رسیده است.

وی  افزود : برای خرید ماشین‌های آبیاری نیز در زمان حاضر ۳۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها