با همت فناورانه شرکت مکانیزاسیون کوثر اتفاق افتاد:

بهره برداری از نخستین کارخانه جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی

به گزارش روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر امروز چهارشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱ آئین بهره برداری از نخستین کارخانه جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی با ظرفیت تولید ۳۶ میلیون قطعه در سال با حضور دکتر ناصر فخاری مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره سازمان، دکتر محمدصادق واعظی مدیرعامل گروه سرمایه گذاری کشاورزی کوثر، برخی مدیران ارشد سازمان، محمد پورخوش سعادت فرماندار شهرستان بندرانزلی، دکتر زینب مهربخش مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر و برخی مدیران استانی و محلی، در کارخانه جوجه کشی فتح خرمدشت در روستای اشبلا شهرستان بندرانزلی برگزار شد.
کد خبر: ۱۳۸۷۱۲۹

در این آئین ناصر فخاری مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به اهمیت کار گروهی در راه اندازی این کارخانه گفت: نتیجه این کار جمعی و در سایه اتکا به توان داخلی، امروز با بهره برداری از کارخانه هوشمند و تمام ایرانی که به همت فرزندان معظم شهدا و ایثارگران و متخصصین تکمیل و تجهیز شده به دست آمد.  
وی بیان کرد: سازمان اقتصادی کوثر امروز در عرصه های متعدد کشاورزی، کشور را بی نیاز از واردات و وابستگی به خارج کرده است. مانند تولید دستگاه جوجه کشی هوشمند با راندمان بالاتر از نمونه خارجی.
فخاری افزود: هر سرمایه گذار و یا فعال حوزه طیوری در کشور که به دستگاه جوجه کشی چه در بخش تجهیزات و تأمین قطعات و چه در بخش ماشین آلات کامل نیاز داشته باشد، از طریق شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر می تواند تمام نیازهای خود را برآورده کند.
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با یادآوری تحریم های سال 98 کشور در بخش واردات مرغ اجدادی اضافه کرد: امروز اثر آن تحریم ها کم رنگ شده است و دشمن دیگر نمی تواند ضربه ای در این حوزه به کشور بزند. سازمان اقتصادی کوثر در حوزه امنیت غذایی هم در مسأله تولید دستگاه تمام ایرانی جوجه کشی و هم در بحث بنیادین مرغ اجداد توانسته به خودکفایی و امکان تأمین صد در صدی این نیاز اساسی کشور در بخش کشاورزی رسیده است .
ناصر فخاری ادامه داد: استان گیلان سهم 17 درصدی در تولید مرغ اجدادی کشور را داراست. برای پایدار نگه‌داشتن این تولید به حمایت همه جانبه همه مسئولان استان نیاز است.
در ادامه این آئین محمدصادق واعظی مدیرعامل گروه سرمایه کشاورزی کوثر تصریح کرد : این گروه ۷۰ درصد جوجه پدر و مادر گوشتی و ۴۰ درصد جوجه پدر و مادر تخم گذار را تولید می کند و در این هلدینگ شرکتهای متعددی در 6 زنجیره های دام سبک و سنگین، طیور گوشتی و تخم گذار، زراعت، لجستیک و آبزی پروری فعالیت می کنند.
 واعظی افزود: این گروه، متنوع ترین هلدینگ کشاورزی کشور است و عملا کار توسعه و تکمیل زنجیره تشکیل شرکتها در حوزه را برعهده دارد.
وی ادامه داد: شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کوثر با تمام توان و تلاش برای تکمیل زنجیره امنیت غذایی کشور تلاش می کند و در آینده اثرات بزرگ آن‌را خواهیم دید و از آن رونمایی می کنیم.
در ابتدای این آئین زینب مهر بخش مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کوثر با اشاره به تلاش جدی این شرکت برای خروج از زیان و رسیدن به سوددهی در چند ماهه اخیر گفت: تجهیزات و دستگاه‌های جوجه‌کشی کشور که در گذشته از خارج تامین می ‌شد پس از تحریم با مهندسی معکوس توسط شرکت مکانیزاسیون کوثر ساخته شده و منجر به آن شد که این کارخانه جوجه کشی پس از ۱۰ سال تعطیلی دوباره در دولت سیزدهم احیا شود.
وی افزود: شرکت مکانیزاسیون با سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریال و اخذ تسهیلات ۷۵ میلیارد ریالی برای تولید دستگاه جوجه کشی هوشمند، فرصت اشتغال ۲۰۰ نفر (۵۰ نفر مستقیم و ۱۵۰ نفر غیر مستقیم) را ایجاد کرده است.
مهربخش ادامه داد: مهم ترین برنامه مکانیزاسیون کوثر این است که تا پایان سال تولید 90 دستگاه جوجه کشی دیگر را تولید کند. این تولیدات می تواند از خروج حدود ۶ میلیون یورو جلوگیری کند و در حوزه تولید ماشین آلات جوجه کشی تمام ایرانی در کشور به خودکفایی برسد.
مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کوثر اظهار داشت: این شرکت پیشگام اقدام عملی در زمینه صنایع طیوری است، به طوری که پیش تر از بهره برداری نخستین کارخانه جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی، اولین کارخانه جوجه کشی در استان سیستان و بلوچستان نیز توسط شرکت مکانیزاسیون تجهیز و تکمیل شده است.
در آئین بهره برداری از نخستین کارخانه جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی کشور، محمد پورخوش سعادت فرماندار شهرستان بندرانزلی و حجت الاسلام بخشعلی مولایی مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت فتح خرمدشت ایراد سخن کردند و در پایان این آئین، از کارگران و دست اندرکاران شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کوثر و کارخانه جوجه کشی فتح خرمدشت تقدیر شد.
 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها