title
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل ضمن مردود خواندن تلاش‌ها برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران، نسبت به تاثیرات منفی اقدام سیاسی این شورا بر همکاری‌های ایران با غرب هشدار داد.
کد خبر: ۱۳۸۶۳۸۱

به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل پنجشنبه شب ۱۹ آبان ماه تلفنی گفت‌وگو کردند.

تحولات منطقه‌ای و بین المللی از جمله اوضاع اوکراین و یمن و همچنین مذاکره رفع تحریم‌ها از جمله مباحث مورد گفت‌وگوی دو طرف بود.

وزیر خارجه در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به مسیر گفت‌وگوی فنی سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس، همکاری طرفین را مناسب خواند.

به گزارش فارس، در چند روز گذشته هیأت فنی ایران برای گفت‌وگو با آژانس به وین سفر کرد و براساس اعلام «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس قرار است هیأت فنی این سازمان هم بزودی به تهران سفر کند.

براساس این گزارش، حسین امیرعبداللهیان ۱۱ آبان ماه در نشست خبری مشترک با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه اظهار داشت: در خصوص شروع گفت‌وگوها و تقویت همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طی روزهای آینده هیأتی را از ایران به وین اعزام خواهیم کرد. بین آقای اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتفاق نظر وجود دارد و امیدوار هستیم آژانس با تمرکز بر نگاه فنی براساس آنچه با هم در روزهای گذشته توافق کرده‌ایم، نسبت به حل و فصل برخی از اتهامات مورد نظر آژانس و مطرح شده توسط این سازمان علیه ایران اقدام کرده و بتوانیم از این مرحله از مسیر همکاری‌‌های فنی عبور کنیم.

گوترش در جریان تبادل پیام‌ها بین ایران و آمریکا قرار گرفت

امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگوی تلفنی پنجشنبه شب دبیرکل سازمان ملل متحد را در جریان تبادل پیام‌های اخیر بین ایران و آمریکا در چارچوب ایفای نقش اتحادیه اروپا در مذاکرات وین قرار داد.

گفتنی است اخیرا ایران پیامی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها را از طریق انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای طرف آمریکایی ارسال کرد و امیرعبداللهیان روز شنبه ۱۴ آبان ماه در پاسخ به خبرنگار فارس اعلام کرد که منتظر پاسخ طرف آمریکایی هستیم. روز چهارشنبه ۱۱ آبان ماه علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه در جمع سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران گفته بود: در روزهای گذشته ابتکاراتی را با هدف پیشبرد و جمع‌بندی مذاکرات وین به هماهنگ کننده مذاکرات ارسال کرده و امیدواریم این ابتکارات زمینه ساز تحرکی جدید در عرصه مذاکرات باشد

انتقاد از مداخلات امنیتی و رسانه‌ای یک کشور عرب در اغتشاشات اخیر در ایران

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی با گوترش در خصوص بحران یمن ضمن انتقاد از مداخلات امنیتی و رسانه‌ای یک کشور عرب در اغتشاشات اخیر در ایران، به ادامه نقش جمهوری اسلامی ایران برای کمک به تمدید آتش بس و همکاری با سازمان ملل در این خصوص تاکید کرد و یادآور شد: البته هرگونه تصمیم در مورد تداوم آتش بس و رفع کامل محاصره انسانی یمن توسط رهبران و مردم یمن اتخاذ می‌شود.

تکذیب اتهامات بی اساس درباره ارسال پهپاد به روسیه با هدف استفاده در جنگ اوکراین

امیرعبداللهیان در خصوص اوکراین بار دیگر اتهامات بی اساس درباره ارسال پهپاد به روسیه با هدف استفاده در جنگ اوکراین را قویا تکذیب کرد.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در گفت‌وگو با دبیرکل سازمان ملل از مواضع و اقدامات غیرسازنده برخی کشورها به شدت انتقاد کرد و افزود: برخلاف منشور ملل متحد، تعداد معدودی از دولت‌های غربی با سوء استفاده از مطالبات مسالمت آمیز در ایران، اقدام به تشویق خشونت و آموزش ساخت سلاح و کوکتل مولوتف در فضای مجازی و رسانه‌ای کردند، که در نتیجه باعث کشتار پلیس و ناامنی در ایران شدند، تا جایی که زمینه را برای اقدام تروریستی داعش مهیا ساختند.

وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل با انتقاد از عدم واکنش شورای امنیت به حادثه شیراز، گفت: عدم واکنش برخی از اعضای دائم شورا نشان داد آنها هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند.

امیرعبداللهیان با انتقاد از رفتار دوگانه برخی دول غربی، تلاش آنها برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران را اقدامی مردود خواند و تاکید کرد: نشست شورای حقوق بشر برای دولت‌هایی که مروج خشونت و ترور هستند، باید تشکیل شود و ‌نه در مورد جمهوری اسلامی ایران که مدافع واقعی حقوق بشر است و در اغتشاشات اخیر نیز عمیقا خویشتنداری به خرج داده است. امیرعبداللهیان نسبت به تاثیرات منفی اقدام سیاسی شورای حقوق بشر بر همکاری‌های ایران با غرب هشدار داد.

گفتنی است برخی از دولت‌های غربی در تدارک برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر درباره ایران هستند.

گوترش هم در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به وظایف شورای حقوق بشر، هرگونه مداخله سیاسی شورای حقوق بشر در امور کشورها را مردود خواند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن تقدیر از نقش سازنده ایران در مبارزه با تروریسم و در کمک به برقرای آتش بس در یمن، خواستار ادامه همکاری‌های ایران با فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن برای تمدید آتش بس موقت در این کشور شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دبیرکل سازمان ملل دهم مهرماه نیز در تماسی تلفنی درباره تمدید آتش بس در یمن بحث و تبادل نظر کردند.

دبیرکل سازمان ملل در گفت‌وگوی تلفنی پنجشنبه شب ۱۹ آبان با اشاره به نشست اخیر سفرای کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران با دبیرکل سازمان ملل، درباره ساختار نوین همکاری‌های منطقه‌ای که بتواند موجب تقویت صلح و ثبات در منطقه شود، ابراز امیدواری کرد.

آنتونیو گوترش تاکید ایران بر دیپلماسی را ستود و درباره گفت‌وگوی رفع تحریم‌ها، احیای توافق را متضمن منافع تمامی طرف‌ها برشمرد.

دبیرکل سازمان ملل ادامه همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را گام مثبت ایران ارزیابی کرد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها