«جام‌‎جم» در گفتگو با پژوهشگر نخبه پژوهشگاه فضایی ایران بررسی کرد

راهکار‌های نخبگانی برای توسعه‌فضایی

بالگرد نبوغ در سی و سومین پرواز خود بر فراز مریخ، با استفاده از فیلم ضبط‌شده توسط دوربین ناوبری (نَوکَم) یک قطعه کوچک از بقایای اجسام خارجی (FOD) بازمانده در فضا را شناسایی کرد.
کد خبر: ۱۳۸۲۱۲۵

به گزارش جام جم آنلاین، فیلم دوربین ناوبری بالگرد نبوغ، تکه کوچکی از بقایای جسم خارجی را در مریخ نشان می‌دهد.

این بقایا در فیلم ضبط‌شده توسط دوربین ناوبری در پرواز قبلی (سی و دومین پرواز) بالگرد مشاهده نشده بود. بقایای جسم خارجی در تصاویر دوربین ناوبری سی و سومین پرواز بالگرد نبوغ دیده می‌شود: از اولین فریم‌ها تا نزدیک نیمه‌های ویدیو، زمانی که بالگرد می‌افتد و به سطح مریخ برمی‌گردد. تیم‌های بالگرد نبوغ و فضانورد استقامت ۲۰۲۰ در تلاش هستند تا منبع زباله‌ها را تعیین کنند.
 
تعداد بازدید : 170


از میان همه ربات‌های فضایی کوچک که در حال حاضر در فضا پراکنده شده‌اند، بالگرد نبوغ (بالگرد ناسا در مریخ)، به نظر جذاب‌ترین است. این ربات با سرعتی بسیار زیاد، پا را از اهداف مأموریت اصلی‌اش فراتر گذاشته است و اکنون مانند حشره‌ای بیگانه از فراز شن‌های قرمز مریخ وزوزکنان عبور می‌کند و از هیجان پرواز در جهانی دیگر لذت می‌برد.

بالگرد نبوغ، دو دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می‌کنند. این اطلاعات توسط مریخ‌نورد استقامت نیز مشاهده می‌شود. این بالگرد از چهار بال کربنی ساخته شده که به دو موتور جداگانه متصل شده‌اند و در جهت مخالف هم می‌چرخند.

سرعت چرخش موتور این بالگرد ۳۷ دور بر دقیقه می‌رسد، در صورتی که میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همچنین این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود استفاده کرده است.

اداره کل فضا و هوانوردی آمریکا (ناسا) ویدیو‌های این بالگرد را منتشر می‌کند تا دیگران نیز هیجان سفر به مریخ را تجربه کنند.(ایرنا)
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها