مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان ؛

باغات زیتون در خراسان شمالی به مرحله باردهی رسیدند

یک مسئول خبر داد:

پرداخت بسته تشویقی به دیم کاران خراسان شمالی

⁨اسدالله ابراهیمی ـ جام جم آنلاین ـ معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از ارائه بسته تشویقی به دیم کاران خبر داد.
کد خبر: ۱۳۸۲۰۰۰

پرداخت بسته تشویقی به دیم کاران خراسان شمالیحمید نامور ، با اشاره به اجرای طرح جهش تولید در دیم زارهای این استان از پاییز امسال اظهار کرد: بسته تشویقی در راستای اجرای این طرح پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه طی اجرای طرح جهش تولید در دیم زارها، اصول فنی کشت به کشاورز آموزش داده می شود، گفت: علاوه بر آن طی این طرح، اجرای کشت در جهت عمود بر شیب زمین، حفظ بقایای گیاهی، بذر مال کردن بذور، شخم حفاظتی، تناوب کشت، کشت علوفه و دانه های روغنی در دیم زارها انجام شود.

نامور افزود: سطح دیم زارهای خراسان شمالی ۱۶۰ هزار هکتار است که سطح تکلیفی ابلاغ شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی به این استان ۵۰ هزار هکتار است و به دنبال آن هستیم تا سطوح کار شده بیش از این رقم باشد.

به گفته وی طرح جهش تولید در تمامی شهرستان های استان برگزار خواهد شد.
نامور با اشاره به اینکه بیشتر علوفه های کشت شده در این استان به جزء جو، در اراضی آبی استان کشت می شد، ادامه داد: به دنبال آن هستیم تا کشت ترکیبی علوفه را در دیم زارهای استان انجام دهیم.

وی تاکید کرد: کشت ترکیبی علوفه در دیم زارهای آیش کشاورزی انجام خواهد شد و این کشت سبب می شود تا دام از تغذیه چندین علوفه بهره ببرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمیته مشترک زراعت دام در استان راه اندازی شده است، توضیح داد: این کمیته مکان هایی که علوفه کشت شده را بررسی و مکان یابی می کند و بعد از تولید به دامدار اعلام خواهد کرد که در کدام نقاط علوفه کشت شده و دامداران می توانند آن ها را برای دو تا سه ماه برای دام های خود اجاره کنند.

وی بیان کرد: در گذشته ته چر ها برای تغذیه دام به دامداران اجاره داده می شد با اجرای این طرح علوفه های تازه نیز در اجاره دامداران قرار خواهد گرفت.

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی قرار بر این است تا طی اجرای طرح جهش تولید در سطح دو هزار و ۵۰۰ هکتار تولید علوفه های ترکیبی انجام شود.

وی ادامه داد: رقم ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای خرید ادوات خاص از جمله عمیق کار، دستگاه کشت مستقیم و سایر ادوات کشاورزی خراسان شمالی در راستای اجرای این طرح اختصاص یافت.

نامور افزود: علاوه بر این، تامین بذر مورد نیاز دیمکاران و پوشش بیمه ای محصولات از دیگر اقداماتی که طی این بسته ارائه می شود. خراسان شمالی - خبرنگار جام جم - اسدالله ابراهیمی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها