سازمان هواشناسی نسبت به رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت در ۱۲ استان و خیزش گردوخاک در ۱۰ استان هشدار داد.
کد خبر: ۱۳۷۹۷۸۱

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از ادامه فعالیت سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت خبر داد.

این مخاطرات در روز شنبه (۱۹ شهریورماه) در اردبیل، گیلان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال تهران، نیمه غربی و جنوب فارس، شرق و شمال و غرب هرمزگان، جنوب غرب کرمان و نیمه شمالی سمنان، روز یکشنبه (۲۰ شهریورماه) در شمال آذربایجان شرقی، شمال و شرق اردبیل، شمال تهران، نیمه شمالی سمنان، غرب و شمال هرمزگان، شرق فارس، ارتفاعات مازندران، جنوب غرب و غرب کرمان و روز دوشنبه (۲۱ شهریورماه) در غرب و دامنه و ارتفاعات مرکز کرمان، ارتفاعات شمال تهران پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، کاهش شعاع دید، اختلال در ترددهای برون شهری، احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی معابر بطور محلی، احتمال آسیب به سازه‌های موقت وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی این مخاطرات پرهیز از هرگونه تردد و اسکان موقت مسافرین در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها. احتیاط از هرگونه فعالیت های کوهنوردی، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط درجابجایی عشایر کوچ‌رو، اقدامات پیشگیرانه از خسارت در فعالیت‌های کشاورزی را توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی نسبت به افزایش گرادیان فشاری و وزش باد شدید، در مناطق مستعد توام با خیزش گردوخاک هشدار داده است.

این مخاطرات در روز شنبه (۱۹ شهریورماه) در جنوب و غرب خوزستان، جنوب و شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب سمنان، جنوب تهران، قم و شمال اصفهان، روز یکشنبه (۲۰ شهریورماه) در جنوب و شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب سمنان، قم، جنوب تهران، شمال و شرق اصفهان، جنوب و غرب خوزستان و جنوب ایلام و روز دوشنبه (۲۱ شهریورماه) در شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی خراسان رضوی و غرب خوزستان انتظار می‌رود.

بر اثر این مخاطرات احتمال وزش باد شدید و احتمال خیزش گردوخاک، احتمال کاهش کیفیت هوا و دید افقی، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار وجود دارد.

در چنین شرایطی سازمان هواشناشی امتناع از ترددهای غیر ضروری در فضای باز برای سالمندان، کودکان و افراد آسیب پذیر با بیماریهای تنفسی، همراه داشتن ماسک کافی توسط زائرین شرکت کننده در راهپیمایی اربعین در عبور از گذرگاه‌ها، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌ها نیمه کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها را توصیه می‌کند.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها