با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نفت؛

خط انتقال گاز زاهدان به زابل افتتاح شد

بیش از 110 هزار خانوار شهری و روستایی تحت پوشش شبکه گازرسانی است

مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: ۱۰۸ هزارو ۹۵۲ خانوار شهری و یکهزارو ۶۴۸ خانوار روستایی زیرپوشش شبکه گازرسانی قرار دارد.
کد خبر: ۱۳۷۷۲۶۲

به گزارش جام جم آنلاین سیستان وبلوچستان؛ محمدرضا میرشکاری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۹۰۰ روستا در سیستان و بلوچستان قابلیت گازرسانی دارند که هم اینک ۲۵ روستا گازدار شده و پنج شهر استان نیز به شبکه گازرسانی متصل است.

 

وی افزود: تاکنون ۱۱۷ هزارو ۶۶۴ علمک گاز در استان نصب و ۱۱۰ هزارو ۷۰ اشتراک شهری و یکهزارو ۶۷۰ اشتراک روستایی واگذار شده که سه هزارو ۹۲۶ کیلومتر شبکه اجرا و ۲ هزارو ۲۸۸ کیلومتر شبکه نیز در استان گازدار شده است.

 

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۱۳ هزارو ۶۷۰ مشترک در سیستان و بلوچستان از گاز شهری بهره مند هستند ادامه داد: پروژه عظیم انتقال گاز از عسلویه به سیستان و بلوچستان به طول ۹۰۷ کیلومتر با قطر ۵۶ اینچ در سال ۸۴ اجرا و در شهریور ۸۹ بهره برداری شد.

 

به گفته میرشکاری؛ طرح جامع گازرسانی استان در شورای اقتصاد با هدف گازرسانی به ۷۰۰ هزار خانوار شهری تصویب شده و با توجه به وسعت این استان که حدود ۱۱ درصد از گستره کشور را دربرگرفته، گازرسانی در چهار محور برنامه ریزی شد که شامل گازرسانی به شهرهای مرکزی و غربی استان، گازرسانی به شهرهای شمالی، گازرسانی به شهرهای شرقی و گازرسانی به شهرهای جنوبی سیستان و بلوچستان بود.

 

مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: محل ورود خط گاز به سیستان و بلوچستان شهرستان ایرانشهر است که از حوزه عسلویه تغذیه می شود و تا دوراهی دشتک ادامه دارد و مقرر شده دوراهی دشتک به سربیشه متصل شود که در اینصورت یک امنیت انرژی در شرق کشور اتفاق خواهد افتاد.

 

میرشکاری گفت: خط انتقال گاز ایرانشهر به خاش در حال انجام و ایرانشهر به چابهار نیز با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد در حال انجام است.

 

وی با اشاره به اینکه همزمان خط انتقال خاش به میرجاوه نیز در حال اجراست، افزود: در حوزه خاش نیز کل شبکه مورد نیاز انجام و در انتظار تزریق گاز است و خط انتقال ایرانشهر - چابهار نیز به دلیل تامین گاز طبیعی به صورت خوراک و سوخت صنایع پتروشیمی و فولاد و نیروگاه های چابهار و کنارک در اولویت شرکت ملی گاز قرار دارد.

 

مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان بیان کرد: ایرانشهر در شهریور ۸۹ گازدار شده و شرایط گازی آن تقریبا مانند زاهدان است و بمپور و محمدان گازدار بوده و در بزمان نیز گازرسانی انجام و در مرحله اتمام عملیات اجرایی و گازدار شدن شهر است.

 

وی گفت: در دلگان نیز شبکه اجرا شده و امیدواریم در ابتدای سال ۱۴۰۲ تزریق گاز انجام شود.

 

میرشکاری ادامه داد: در زاهدان با طرح ضربتی کل شبکه های مورد نیاز اجرا و در حال بهره برداری است که همه شهروندان و صنایع می توانند از آن استفاده کنند.

 

وی گفت: در زابل نیز ۵۰۰ کیلومتر شبکه نیاز است که ۴۰۰ کیلومتر آن اجرایی شده و فعلا گاز در این شهر به صورت سی ان جی تزریق می شود و در چهار شهرستان اطراف زابل شامل زهک، هامون، نیمروز و هیرمند نیز شبکه ها تقریبا به اتمام رسیده و متعاقبا بعد از تزریق گاز به زابل، تزریق آنها نیز انجام خواهد شد.

 

وی افزود: در طرح گازرسانی به سیستان و بلوچستان چند استان معین مانند همدان، سمنان و خراسان رضوی به کمک این استان آمدند و مجری ۴۹ درصد از شبکه مورد نیاز این شهر، شرکت گاز استان بوده است.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها