خطیب نماز جمعه این هفته تهران، هدف از صدور قطعنامه در شورای حکام علیه ایران را گرفتن امتیاز در مذاکرات دانست.
کد خبر: ۱۳۶۹۵۴۲

به گزارش جام جم آنلاین، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب نماز جمعه تهران در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته (۲۰ خرداد ماه) که در محل دانشگاه تهران برگزار شد، هدف از صدور قطعنامه در شورای حکام علیه ایران را گرفتن امتیاز در مذاکرات دانست و خطاب به رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی، اظهار کرد: این انقلاب به کسی باج نمی‌دهد و بر دهن زورگو می‌زند.

وی همچنین با اشاره به ارتحال مبارز قدیمی و یار دیرین امام خمینی (ره)، حجت‌الاسلام سید محمود دعایی، گفت: از این منظر نگاه می‌کنم که مرحوم دعایی پای ثابت نماز جمعه تهران بود. از او پرسیدم راز و رمز این همه مداومت بر نماز جمعه چیست؟ پاسخ داد فضیلت آن که مشخص است، اما من نماز جمعه را یادگار امام و حضور در آن را نوعی بیعت با امام می‌دانم.

وی افزود: رحلت حجت‌الاسلام دعایی را به خانواده ایشان تسلیت می‌گوییم و امید داریم به پاس خدمات ارزشمند او در دوران قربت انقلاب به این نهضت، خداوند اجر جزیل به او عنایت کند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به حادثه «متروپل» آبادان و قطار مشهد-یزد تصریح کرد: این دو حادثه جگر همه ما را سوزاند. تمام ملت ایران خود را شریک غم بازماندگان می‌دانند، خداوند به خانواده‌های جان‌باختگان صبر و اجر جزیل عنایت کند و به مصدومان شفای عاجل ببخشد.

خاتمی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره حادثه «متروپل» ادامه داد: مقصران این حوادث باید شناسایی شوند و مجازات عبرت‌آموزی برای آن‌ها در نظر گرفته شود تا ما بیش از این شاهد این اتفاقات تلخ نباشیم.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه امروز سالروز شهادت اولین مجتهد شهید انقلاب اسلامی، مرحوم شهید آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی است، عنوان کرد: سال ۱۳۴۹ آیت‌ الله سعیدی زیر شکنجه به شهادت رسید. اینکه در شرایط و فضای آن روز کسی بگوید «اگر مرا بکشید و خونم را بر زمین بریزید خون من روی زمین می‌گوید خمینی!» خیلی دل و جگر و بصیرت زیادی می‌خواهد.

وی بیان کرد: من در حالات ایشان نکته‌ای دیدم، سال ۱۳۴۵ که هنوز بسیاری از مرزها روشن نبود، او در مقابل لیبرال‌ها موضع داشت، معتقد بود آن‌ها امام را قبول ندارند. تأکید داشت آب ما با کسانی که امام را قبول ندارند به یک جوی نمی‌رود؛ به این می‌گویند بصیرت! شهید سعیدی در اوج خفقان مرید امام و خط‌شناس بود.

خاتمی با اشاره به سرقت اخیر از بانک ملی نیز اظهار کرد: ساعت ۱۱:۴۵ دقیقه امروز، رئیس پلیس تهران تماس گرفت و گفت سارقان صندوق امانات بانک ملی دستگیر شدند و اکثر مبالغ و صندوق‌ های سرقت شده، بازگردانده شده است.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: از پلیس جمهوری اسلامی کمال تشکر را داریم که به سرعت این موضوع را پیگیری کرد و از دوشنبه که این اتفاق افتاد، ظرف چند روز سارقان را دستگیر کرد. از دستگاه قضا نیز می‌خواهیم اشد مجازات را برای این سارقان خبیث در نظر بگیرند. این سارقان دزد اعتماد مردم هستند و جرم آن‌ها از دزدی معمولی بیشتر است.

وی اظهار کرد: از دستگاه قضایی نیز تشکر می‌کنیم که در این ماجرا با همراهی آن‌ها دستگیری سارقان صورت گرفته است؛ نباید با این افراد خبیث، رذل و پست که امانات مردم را به سرقت برده‌اند رحم کنیم، اگر به آنها رحم کنیم به مردم رحم نکرده‌ایم. اگر این جانیان آزاد بمانند امنیت رخت خواهد بست. بنابراین باید بابت برخورد با این افراد از دستگاه‌های مربوطه تشکر کنیم.

خاتمی با اشاره به زنده شدن حال و هوای حج، یادآور شد: زائران عزیز به بیت‌الله الحرام مشرف می‌شوند؛ به این عزیزان می‌گوییم که شما نماینده ملت شریف ایران هستید، طوری عمل کنید که مایه عزت ایران اسلامی باشید. حاکمان سعودی نیز باید بدانند که مکه و مدینه از آنِ همه مسلمانان است. باید امکانات رفاه همه مسلمانان را فراهم کنند. جان همه زائران به ویژه زائران ایرانی برای ما مهم است. طعم تلخ حادثه منا هنوز در کام ما است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران متذکر شد: گران کردن حج توجیهی ندارد، 60 ریال برای تبلیغ پول می‌گیرند؛ اما کدام تبلیغ؟ تبلیغی که در آن زیارت و بوسیدن خانه خدا را شرک می‌خوانند، برای این حرف‌های نادرست، غلط و بی‌اساس باید پول هم بدهیم؟ به هرحال، آرزوی حجی مقبول برای همه زائران عزیزمان داریم.

وی با اشاره رهنمودهای فراوان مقام معظم رهبری در هفته اخیر تأکید کرد: این رهنمودها هرکدام بابی از حکمت بود؛ سخنرانی مهم رهبر انقلاب در مرقد امام خمینی(ره) نیز بسیار قابل توجه بود، پیشنهاد من برای اینکه نسل بعد از انقلاب با امام راحل آشنا شوند این است که فرمایشات مقام معظم رهبری در این سی سال در مرقد مطهر را جزو کتب درسی قرار دهند.

خاتمی با تأکید بر اینکه بهترین کسی که می‌تواند امام راحل را معرفی کند، آیت‌الله خامنه‌ای هستند، تصریح کرد: رهبر انقلاب فرمودند امام روح انقلاب است، یعنی اگر امام را از انقلاب بگیرید، انقلاب کالبدی بی‌روح است. نرم‌افزار گام دوم انقلاب باید رهنمودهای امام راحل به ویژه آنچه در وصیت‌نامه ایشان آمده است باشد.

منبع: مهر

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها