نتایج یک مطالعه آماری گسترده نشان می‌دهد

افزایش خطر ناشی از سرطان پروستات با چاقی

محققان می گویند سرطان پروستات خطر لخته شدن خون جدی و کُشنده را در مردان تا حدود ۵۰ درصد افزایش می دهد.
کد خبر: ۱۳۶۷۹۵۳

به گزارش جام جم آنلاین، همه بیماران سرطانی در معرض افزایش خطر ترومبوآمبولی وریدی که لخته خون خطرناک اما قابل درمان در وریدها که عامل اصلی مرگ و میر در بیماران سرطانی است، هستند.

سرطان پروستات شایع‌ترین سرطانی است که در مردان میانسال و مسن تشخیص داده می‌شود. تحقیقات قبلی نشان داده است که مردان مبتلا به سرطان پروستات دو تا سه برابر بیشتر از افراد بدون سرطان در معرض ابتلاء به ترومبوآمبولی وریدی هستند.

محققان پی بردند بیشترین خطر ترومبوآمبولی وریدی در شش ماه اول پس از تشخیص سرطان پروستات است.

«یانینا لنز»، از مؤسسه تحقیقاتی بایر آگ برلین آلمان، می‌گوید: «پزشکان معالج مردان مبتلا به سرطان پروستات باید از افزایش قابل توجه خطر ترومبوآمبولی وریدی در این مردان، به ویژه در شش ماه اول پس از تشخیص سرطان، آگاه باشند.

محققان داده‌های سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ سوئد را برای ارزیابی میزان ترومبوآمبولی وریدی در بین بیش از ۹۲ هزار مرد مبتلا به سرطان پروستات و یک گروه با بیش از ۴۶۶۰۰۰ مرد بدون این بیماری مقایسه کردند.

آنها دریافتند که ۳.۲٪ از بیماران مبتلا به سرطان پروستات، در عرض حدود ۵ سال پس از تشخیص سرطان، در مقایسه با ۲.۱٪ از مردان در گروه مقایسه، به ترومبوآمبولی وریدی مبتلا شدند.

این بدان معناست که از هر ۱۰۰۰ مرد مبتلا به سرطان پروستات، هفت نفر در هر سال به ترومبوآمبولی وریدی مبتلا می‌شوند، در حالی که از هر ۱۰۰۰ مردی که سرطان پروستات ندارند، ۴ نفر به این عارضه دچار می‌شوند.

پس از در نظر گرفتن سایر عواملی که می‌تواند بر خطر ترومبوآمبولی وریدی تأثیر بگذارد، مانند بیماری قلبی و درآمد، محققان به این نتیجه رسیدند که بیماران مبتلا به سرطان پروستات در پنج سال پس از تشخیص سرطان، ۵۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلاء به ترومبوآمبولی وریدی در مقایسه با افراد همسن بدون سرطان پروستات بودند.

منبع: مهر

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها