شبکه پرس تی‌وی در مصاحبه با همکار شیرین ابوعاقله که در هنگام اصابت گلوله در کنار وی حضور داشت، از آخرین لحظات متأثرکننده زندگی این خبرنگار فلسطینی پرده برداشت.
کد خبر: ۱۳۶۷۶۵۲

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پرس تی‌ وی، هنگامی که شیرین ابوعاقله، روزنامه نگار فلسطینی در اوایل این ماه توسط نیروهای اسرائیلی در شهر جنین در کرانه باختری اشغالی ترور شد، همکار جوانترش شذا حنایشه با خوش‌اقبالیِ محض از مرگ گریخت.

این خبرنگار ۲۹ ساله پورتال خبری محلی Ultra Palestine و همکار وب سایت آمریکایی Middle East Eye در کنار ابوعاقله حضور داشت که مورد هدف نیروهای صهیونیست قرار گرفت.

حنایشه در گفت‌وگو با پرس تی‌وی، این ماجرای دلخراش را بازگو کرد؛ زمانی که مربی و الگویش در زمانی که هر دوی آنها در حال پوشش دادن حمله نظامی اسرائیل به جنین بودند، در ناحیه صورت هدف گلوله مرگبار قرار گرفت.

او این حادثه را «سخت‌ترین تجربه» زندگی‌اش توصیف می‌کند، نه به این دلیل که گریزی دشوار داشت، بلکه به این دلیل که او و دیگر روزنامه‌ نگاران جوان فلسطینی دوست، فیلسوف و راهنمای خود را از دست داده اند.

حنایشه در حالی که تلاش می‌کرد جلوی اشک‌هایش را بگیرد، گفت: «ما شخصی را از دست دادیم که دوستش داشتیم، کسی که برایمان معلم بود، کسی که تحسینش می‌کردیم. کنار آمدن با مرگ او دشوار است.»

در یک ویدئوی پربازدید، بلافاصله پس از تیراندازی به ابوعاقله، حنایشه در حالت خمیده در کنار همکار کهنه‌کارش در شبکه الجزیره دیده می‌شود در حالی که ترسیده است، فریاد می‌زند و گریه می‌کند.

او به شبکه پرس تی‌وی گفت: «من با شما بیش از یک هفته پس از این حادثه صحبت می‌کنم. اما هنوز از اهمیتش کاسته نشده است. من هنوز نمی‌توانم بفهمم چرا این اتفاق افتاد، چرا شیرین کشته شد، چرا سعی کردند ما را بکشند.»

حنایشه که بیش از ۶ سال است از کرانه باختری اشغالی گزارش می‌دهد، گفت که هنوز شهامت تماشای ویدئوهایی را که در آنها ابوعاقله در برکه‌های خون دراز کشیده، به دست نیاورده است.

او به یاد می‌آورد در همان لحظه تنها فکری که به ذهنش خطور کرد درباره ابوعاقله بود تا مطمئن شود کسی برای کمک به او آمده و جانش را نجات می‌دهد.

او افزود: «من فقط به شیرین فکر می‌کردم. سعی می‌کردم او را لمس کنم و نمی‌دانستم آیا او هنوز زنده است یا خیر. داشتم فکر می‌کردم چگونه می‌توانم به او کمک کنم، چگونه می‌توانم از او محافظت کنم، چگونه می‌توانم از اصابت گلوله به او جلوگیری کنم.»

شذا حنایشه ادامه داد: «در ذهنم، می‌خواستم آمبولانسی برای کمک به شیرین بیاید و او را به بیمارستان برساند. این تمام چیزی بود که من در آن لحظه به آن فکر می‌کردم.»

حنایشه افزود بعداً به او گفته شد که گلوله‌ها درخت بالای سرش را سوراخ کرده بود و به ماهیت به دور از تعقل حمله رژیم صهیونیستی به خبرنگاران حاضر در صحنه اشاره کرد.

خبرنگاران، از جمله ابوعاقله و حنایشه که این یورش را پوشش می‌دادند، همگی کلاه ایمنی بر سر و جلیقه‌هایی به تن داشتند که علامت «پرس» (رسانه) بر روی آنها درج شده بود. آنها حتی منتظر ماندند تا نیروهای رژیم صهیونیستی متوجه حضورشان شوند.

وی با رد تبلیغات رسانه‌های اسرائیلی و غربی مبنی بر اینکه ممکن است این تیراندازی کار فلسطینی‌ها بوده باشد، گفت: «زمانی که آن روز برای پوشش خبری حمله نظامی اسرائیل به آن خیابان رفتیم، خودروهای نظامی اسرائیل را دیدیم که نزدیک می‌شوند و آنها نیز متوجه حضور ما شدند.»

این خبرنگار ۲۹ ساله به پرس تی‌وی گفت: «من می‌دانم چه کسی به شیرین شلیک کرد و چه کسی سعی کرد بقیه ما را بکشد، آنها سربازان اسرائیلی بودند و نه هیچ کس دیگری. این اصلاً محل تردید نیست.»

لحظاتی پیش از شهادت ابوعاقله، نیروهای تحریک‌شده اسرائیلی که به منطقه حمله کرده بودند، همکار او علی السمودی را مجروح کردند که بلافاصله به بیمارستان منتقل شد.

در حالی که ابوعاقله و حنایشه با هم به طرف یک دیوار حرکت کردند تا مورد اصابت قرار نگیرند، شلیک بی‌وقفه ادامه یافت. اما گلوله‌هایی به سمت آنها شلیک شد که یکی از آنها به صورت ابوعاقله، قسمت محافظت نشده، برخورد کرد.

حنایشه گفت: «آنها عمداً سعی کردند ما را بکشند زیرا تیراندازی هنوز در جریان بود که همکارم علی [السمودی] مورد اصابت قرار گرفت. گلوله باران ادامه داشت تا اینکه شیرین مورد اصابت گلوله قرار گرفت و افتاد.»

حنایشه درباره امتناع رژیم صهیونیستی از آغاز تحقیقات درباره قتل ابوعاقله گفت که این رژیم می‌خواهد از مسئولیت جنایات هولناک خود در سرزمین‌های اشغالی بگریزد.

او گفت: «نیروهای رژیم اسرائیل به کرات فلسطینی‌ها را در روستاها و شهرها می‌کشند و همیشه موفق می‌شوند بدون پذیرش مسئولیت از آن فرار کنند. هیچ کس به خود زحمت نمی‌دهد آنها را پاسخگو کند.»

این روزنامه نگار ۲۹ ساله فلسطینی گفت که مرگ غم انگیز ابوعاقله همه آنها را تحت تأثیر قرار داده است، اما آنها را از ادامه گزارش جنایات رژیم اسرائیل منصرف نمی‌کند.

حنایشه گفت: «آنها شیرین را کشتند و سعی کردند ما را بکشند، زیرا می‌خواستند ما را به وحشت بیاندازند، تا ما را مجبور به ممانعت از انجام کارهایمان در مسیر برداشتن نقاب از جنایات‌شان کنند اما این ما را متوقف نخواهد کرد. ما به کار خود با اشتیاق و صادقانه تر ادامه خواهیم داد.»

ابوعاقله به عنوان صدای فلسطینی‌ها در مبارزات دیرینه آنها برای آزادی سرزمین‌ها و خانه‌های اشغال‌شده‌شان از رژیم آپارتاید اسرائیل مورد ستایش قرار گرفته است.

علیرغم تلاش رسانه‌های غربی برای تبرئه رژیم کودک کش تل آویو از جنایاتش، شهادت او در سراسر جهان به طور گسترده محکوم شده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها