مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام از وصول هفت و نیم میلیارد تومان عوارض ارزش افزوده شرکت نفت و گاز غرب به منظور توزیع بین شهرداری ها، دهیاری ها و امور عشایری در استان ایلام خبر داد.
کد خبر: ۱۳۶۵۵۰۹
به گزارش جام جم آنلاین ایلام ؛ سعید کریمی در دیدار با شهردار و رئیس شورای اسلامی ایلام با بیان این مطلب، گفت: موضوع تعیین تکلیف مالیات شرکتها و پیمانکاران فعال در استان که دفتر مرکزی آنان خارج از استان قرار دارد، به عنوان دغدغه مدیران ارشد، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و رسانه های استان، همواره از اولویت های اداره کل امور مالیاتی در سالهای اخیر بوده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام ضمن تبریک انتخاب آقایان محمدی آوندی به عنوان شهردار و انوری پور به سمت رئیس شورای اسلامی شهر ایلام، بر همکاری ها و حمایتهای متقابل برای ارتقای خدمات به مردم تأکید کرد.
 
مالیات تکلیف اجتماعی است 

وی مالیات را تکلیف اجتماعی دانست و همکاری شهرداری و شورای شهر در زمینه فرهنگ سازی مالیاتی و آموزش و اطلاع رسانی در این باره را خواستار شد.

کریمی در ادامه  توضیح داد: در اواخر سال 1400 با تصویب مجلس شورای اسلامی، پایه قانونی موضوع عوارض و مالیات شرکتهای بزرگ، تصویب و در اردیبهشت ماه امسال ساز و کار آن تهیه و ابلاغ شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام تصریح کرد: در همین راستا، در استان ایلام 125 شرکت که دفتر مرکزی آنها خارج از استان است، شناسایی و مکاتبه و برنامه ریزی لازم برای مطالبه مالیات آنها انجام شده است.

وی افزود: ماهانه از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده، اعتبارات خوبی به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص می یابد و بر اساس قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، امسال سهم شهرداری ها و دهیاری ها از عوارض افزایش یافته است.

کریمی یادآوری کرد: در قانون قبلی، از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، 5 درصد به صورت مستقیم به خزانه واریز می شد، یک درصد سهم بهداشت و سلامت، و 3 درصد آن شامل عوارض بود که بین شهرداری ها، دهیاری ها، امور عشایری و...توزیع می شد؛  که بر اساس قانون جدید، 4 درصد عوارض وصولی، در استان توزیع می شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام اعلام کرد: در سال 1400 از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده، 75 میلیارد تومان بین شهرداری ها، دهیاری ها، و فرمانداری های استان توزیع شده که سهم شهرداری ها 51 میلیارد تومان و سهم شهرداری ایلام از این مبلغ، 25 میلیارد تومان بوده است.
 
توسعه استان نیازمند همکاری همه جانبه و گذر از بخشی نگری است

بابک محمدی آوندی شهردار ایلام نیز در این نشست، با بیان اینکه توسعه استان نیازمند همکاری همه جانبه و گذر از بخشی نگری است، بر توسعه خدمات جهت ارتقای رضایتمندی مردم و متقابلاً جلب مشارکتهای مردمی برای پیشبرد امور تأکید کرد.

شهردار ایلام ضمن تقدیر و تشکر از همکاری مدیرکل و مجموعه امور مالیاتی در زمینه تأمین اعتبارات پروژه های عمرانی و اختصاص عوارض مالیات بر ارزش افزوده، گفت: با توجه به مشکلات و تنگناهای مالی شهرداری ایلام، عوارض مالیات بر ارزش افزوده می تواند منابع قابل توجهی را در اختیار شهرداری ها قرار دهد.

وی گفت: توسعه شهر ایلام و ارتقای خدمات رسانی به مردم از اهداف و دغدغه های اصلی ما در شهرداری است که امیدواریم با حمایت مسئولان و از جمله اداره کل امور مالیاتی منابع مالی این برنامه ها تأمین شود.

محمدی آوندی اضافه کرد: در حالی که تمام خدمات و نیازهای شرکتهای بزرگ فعال استان توسط مردم استان صورت گرفته و از طرفی مرکز استان و شهرستانها را درگیر آلایندگی می کنند، اما متاسفانه مالیات و مزایای حضور این شرکتها عاید استان نمی شود؛ که امیدواریم با ابلاغ آئین نامه قانون جدید، شاهد تحولاتی در این زمینه باشیم.

همچنین سعید انوری پور رئیس شورای اسلامی شهر ایلام در این نشست در سخنانی، تحقق برنامه های مالیاتی را باعث تأمین منابع مالی توسعه زیرساختهای شهری عنوان کرد و گفت: عواید مالیات به طور غیرمستقیم به خود مردم بر می گردد.

وی یادآور شد: مالیات و شهرداری یک هدف مشترک که همانا توسعه ایلام است را در برنامه خود دارند و همکاری و تعامل این دو دستگاه اجرایی زمینه ساز ارتقای خدمات به مردم است.

رئیس شورای اسلامی ایلام ضمن تقدیر و تشکر از مجموعه مالیاتی استان، پیگیری مالیات شرکتهای بزرگ فعال در استان و مالیات آلایندگی صنایع آلاینده استان را خواستار شد

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها