نیجریه، بویژه مردمان مناطق روستایی این کشور همچنان از حملات افراد مسلح در رعب و وحشت به سر می‌برند، بطوری که در تازه‌ترین مورد، مردان مسلح به سه روستا در شمال غرب نیجریه هجوم بردند که دستکم ۴۸ نفر کشته شدند.
کد خبر: ۱۳۶۵۳۹۰

به گزارش جام جم آنلاین، شامل غرب و مرکز نیجریه شاهد افزایش حملات از اواخر سال ۲۰۲۰ تاکنون بوده است. موارد آدم ربایی‌های دسته جمعی و دیگر جنایات خشونت آمیز نیز در این منطقه به شدت افزایش یافته و دولت نتوانسته است نظم و قانون را برقرار کند.

باندهای جنایتکار مسلح اغلب برای غارتگری، سرقت احشام و باج خواهی به شمال غربی و مرکز نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا حمله می‌کنند، اما حملات به مدارس و مراکز آموزشی نیجریه در چند سال اخیر افزایش یافته است.

افراد مسلح در سال‌های اخیر حملات خود را به جوامع محلی منطقه افزایش داده و هزاران نفر را مجبور به فرار از خانه‌های خود کرده‌اند.

در تازه‌ترین این حملات، یک مقام محلی و یکی از ساکنان منطقه روز یکشنبه به خبرگزاری فرانسه گفتند که دستکم ۴۸ نفر در حملات عصر جمعه افراد مسلح به روستاهای «دمری، سبون گرین و کلاهه - Damri, Sabon Garin , Kalahe» در ایالت «زامفارا» در شمال غربی نیجریه کشته شدند.

این حملات آخرین مورد نسبت داده شده به باندهای جنایتکار (راهزنان) است که سال هاست مرکز و شمال غربی نیجریه را به وحشت انداخته و ساکنان آن را غارت، ربوده و قتل عام کرده اند. به گفته «امینو سلیمان - Aminu Suleiman» مسوول اجرایی ناحیه «بکورا – Bakura»، روستای دمری بیشترین آسیب را از این حملات متحمل و ۳۲ نفر از جمله دو پلیس در این روستا کشته شدند.


او می‌گوید مردان مسلح به بیمارستانی در روستای دمری حمله و در آنجا بیمارانی که تحت معالجه بودند را به ضرب گلوله قتل عام کردند. این افراد خودروی پلیس را به آتش کشیدند و دو نیروی پلیس را هم کشتند.

به گفته سلیمان، با استقرار نیروهای ارتش، مهاجمان از منطقه متواری شدند و بنا به گفته «ابوبکر مئی گورو - Abubakar Maigoro» از ساکنان منطقه، ارتش، راهزنان را مجبور به عقب نشینی کرد و این افراد احشام و مواد غذایی را که غارت کرده بودند به جا گذاشتند.

«محمدو بوهاری» رئیس جمهوری نیجریه هم که به دلیل ناتوانی در توقف خشونت‌ها مورد انتقاد شدید قرار گرفته است، از نیروهای امنیتی این کشور خواست تا برای پایان دادن فوری به «قتل عام وحشتناک» هر کاری انجام دهند.

او تاکید کرد که جمعیت‌های روستایی در زامفارا و دیگر مناطق حق دارند در صلح زندگی کنند.

با وجود اظهارات رئیس جمهوری، به گفته خبرگزاری فرانسه، پلیس ضمن این که خشونت را تایید نکرد، به سوال‌های این رسانه هم پاسخ نداد.

گروه‌های تبهکار مسلح که از سوی مقامات نیجریه به عنوان «تروریست» معرفی شده‌اند، حملات خود در شمال غرب و مرکز نیجریه را افزایش داده اند. اینها تنها در دو ماه گذشته علاوه بر ربودن ده‌ها مسافر، بیش از یکصد روستایی را در مناطقی از ایالت پلاتو واقع در ابوجا مرکز نیجریه قتل عام کردند. افراد مسلح همچنین در اوایل ژانویه، بیش از ۲۰۰ روستایی را در ایالت زامفارا کشتند.

 

بنا به اعلام سازمان غیر دولتی Acled، در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۶۰۰ غیرنظامی به دست گروه‌های تبهکار مسلح که در اردوگاه‌های مخفی در جنگلی وسیع ایالت‌های زامفارا، کاتسینا، کادونا و نیجر فعالیت می‌کنند، کشته شدند که نسبت به سال ماقبل آن ۲۵ درصد افزایش داشته است.

منبع: ایرنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها