جوان‌ترین و مسن‌ترین بازیکنان ایرانی در ادوار جام جهانی فوتبال

علی دایی و حسین کعبی، مسن‌ترین و جوان‌ترین بازیکنان ایرانی در ادوار جام جهانی فوتبال هستند.
کد خبر: ۱۳۶۴۷۷۷

به گزارش جام جم آنلاین، تیم ملی ایران تاکنون ۵ بار در جام‌های جهانی حضور داشته و ششمین حضور خود را هم در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تجربه خواهد کرد و اهالی فوتبال امیدوارند دراگان اسکوچیچ و تیمش برای نخستین بار از دور گروهی جام جهانی صعود کنند.

از نکات جالب توجه در ادوار گذشته‌ای که تیم ملی در جام جهانی حضور داشته، جوانترین و مسن ترین بازیکنان ایرانی حاضر در این رقابت‌ها است که هر دو رکورد جوان ترین و مسن ترین در یک دوره رقم خورده است. در سال‌های اخیر به علت جوانگرایی در تیم ملی کمتر بازیکنی توانسته به رکورد دیگری از علی دایی نزدیک شود.

علی دایی با ۳۷ ماه ۳ ماه، مسن‌ ترین بازیکن ایرانی حاضر در جام‌ های جهانی است که در سال ۲۰۰۶، کاپیتان تیم ملی ایران بود.

دومین بازیکن مسن ایران هم در همین دوره حضور داشته است. یحیی گل محمدی با ۳۵ سال سن دومین بازیکن مسن ایرانی است که در پنج دوره گذشته در جام‌های جهانی حضور داشته و اتفاقا در همین دوره هم بازیکنی با این سن و سال وجود ندارد.

اما در بخش جوان‌ترین‌ها رقابت نزدیکی وجود دارد. حسین کعبی با ۲۰ سال، ۸ ماه و ۱۷ روز جوانترین بازیکن ایرانی در جام‌های جهانی است که در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان به میدان رفت.

بعد از او، علیرضا جهانبخش با ۲۰ سال، ۱۰ ماه و ۲ روز دومین بازیکن جوان، مهدی مهدوی کیا با ۲۰ سال، ۱۰ و ۱۸ روز، سومین بازیکن جوان ایرانی در جام‌های جهانی هستند.

در این دوره و از میان بازیکنان موجود فعلا هیچ بازیکنی حائز شراط لازم برای شکستن رکورد جوان‌ترین بازیکن نیستند.

یاسین سلمانی در صورتی که در جام جهانی به میدان برود، دارای ۲۰ سال، ۸ ماه و ۲۲ روز خواهد بود که باز هم با اختلاف چند روز بزرگتر حسین کعبی خواهد بود.

جام جهانی قطر روز ۳۰ آبان ۱۴۰۱ در دوحه آغاز می‌شود و تیم ملی ایران در نخستین روز، به مصاف انگلیس خواهد رفت.

منبع: ایسنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها