با رعایت ۱۷ شرط بهداشتی اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، خطر انتقال کووید ۱۹ در مدرسه با پایین ترین سطح خود می‌رسد.
کد خبر: ۱۳۶۰۸۴۵

به گزارش جام جم آنلاین، این روزها مدارس بعد از دو سال جدال نفسگیر مردم با کرونا بازگشایی شده و دانش‌ آموزان پس از 25 ماه خانه نشینی و آموزش از راه دور و مجازی، بر صندلی‌های به یادماندنی کلاس‌ های درس نشسته و روزهای درس و بحث و حضور و غیاب و... مدارس از سرگرفته شده است.

با توجه به اینکه هنور پاندمی کرونا در جهان پایان پیدا نکرده و اپیدمی آن در ایران نیز همچنان وجود دارد، فعالیت مدارس و تحصیل دانش‌ آموزان براساس شیوه نامه‌های تدوین شده بهداشتی و پیشگیرانه صورت می‌گیرد و مدارس و دانش‌ آموزان موظف به رعایت این اصول بهداشتی هستند.

در این میان، براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی با رعایت درست شیونامه‌های بهداشتی، خطر انتقال کرونا در مدارس به پایین ترین سطح خود خواهد رسید.

در ادامه این گزارش به 17 توصیه مهم راهبردی سازمان جهانی بهداشت به دانش‌ آموزان برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا اشاره می‌کنیم.

۱- زمانی که امکان دارد پنجره‌ها را برای تهویه باز کنید.

۲- با واکسینه شدن در برابر کووید ۱۹ از خودتان و دیگران محافظت کنید.

۳- همه را تشویق کنید تا دستشان را به طور پی در پی تمیز کنند.

۴- به دانش آموزان، آموزگاران و کارکنان مدرسه توصیه کنید زمانی که احساس بیماری، علامت‌های سرماخوردگی یا ضعف دارند در خانه بمانند و زمانی که در مدرسه احساس بیماری می‌کنند به مسئولان بهداشتی مدرسه اطلاع دهند.

۵- فاصله گذاری فیزیکی حداقل تا یک متر را رعایت کنند.

۶- یک «سطل در دار» برای دستمال ها و ماسک های مصرف شده فراهم کنند.

۷- مسئولان مدرسه به صورت پیوسته با والدین و دانش آموزان در ارتباط باشند.

۸- والدین در مورد اقدام های مدرسه و نقش آنها در اجرا آگاهی داشته باشند.

۹- مسئولان مدرسه از والدین درخواست همکاری کنند تا هر مورد ابتلا به کووید ۱۹ که ممکن است در خانواده روی داده باشد را به مدرسه اطلاع دهند.

۱۰- آموزگاران و کارکنان مدرسه، پدر و مادر، بزرگسالان و افراد واجد شرایط در محیط مدرسه، کودکان کمتر از ۱۲ سال و نوجوانان بالای ۱۲ سال که به بیماری زمینه ای مبتلا هستند، می بایست واکسن بزنند.

۱۱- تهیه فهرست پیش از ترک خانه (احساس سلامتی، خوردن صبحانه، برداشتن ماسک صورت و مایع ضدعفونی کننده دست).

۱۲- در هنگام رفتن به مدرسه، زمانی که ممکن است تا مدرسه پیاده بروید و یا از دوچرخه استفاده کنید، اگر ممکن است پنجره های سرویس مدرسه را بازنگه دارید و پیش و پس از حرکت دستتان را تمیز کنید.

۱۳-رانندگان سرویس مدرسه باید ماسک بزنند، تاجایی که امکان دارد پنجره ها را بازنگه دارند و استفاده همزمان دانش‌آموزان از گروه‌های سنی و کلاس های متفاوت در سرویس مدرسه را محدود کنند.

۱۴-پس از استفاده از توالت، پیش از خوردن خوراک، در رسیدن به مدرسه، پیش از گذاشتن ماسک و پس از دست زدن به آن، هنگام اشتراک گذاری وسیله های مدرسه و پس از زنگ تفریح، بهداشت و شست و شوی دست را جدی بگیرید.

۱۵- به آموزگاران، کارکنان مدرسه، دانش‌آموزان و پدرو مادرها باید درباره برنامه‌های مدرسه در زمانی که فردی در مدرسه احساس بیماری می‌کند، آگاهی داده شود و آنهایی که نشانه دارند آزمایش کرونا بدهند و از دیگران جدا شوند و همچنین افراد در تماس با آنها شناسایی شوند و به آنها آگاهی دهند.

۱۶- در مورد فاصله فیزیکی نیز میزها و صندلی ها در فاصله حداقل یک متری بین داشن آموزان قرار گیرند، تعداد دانش‌آموزان کلاس را کاهش دهید، ترکیب دانش‌آموزان از گروه‌های سنی و کلاس‌های متفاوت را محدود کنید و زمان آغاز و پایان کلاس‌ها و زنگ‌های تفریح را یک درمیان کنید.

۱۷- برای ایمن بودن در مدرسه فاصله حداقل یک متر را حفظ کنید، دستتان را تمیز نگه دارید، در فضای بسته و در فضای باز زمانی که فاصله گذاری فیزیکی ممکن نیست از ماسک استفاده کنید، زمانی که ماسک ندارید عطسه و سرفه تان را بپوشانید، پنجره‌ها و درها را برای تهویه هوای کلاس‌ها و منطقه‌های مشترک مدرسه باز نگه دارید، زمانی که نوبت شما فرا رسید واکسن بزنید و به یاد داشته باشید زمانی که احساس بیماری می‌کنید در خانه بمانید.

دقت کنیم! همه دانش‌آموزان و اولیا آنها و همچنین اولیا و معلمان مدارس باید این اصول بهداشتی را تواما رعایت کنند تا با همکاری و تلاش در مسیر رعایت چنین اصول بهداشتی بتوانند روزهای خاطره انگیزی را در دوره کوتاه مانده از سال تحصیلی در کنار یکدیگر بگذرانند.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها