از سوی محققان کشورمان

مهم‌ترین عوامل خطر مرگ ناشی از کرونا شناسایی شدند

محققان کشورمان با انجام پژوهشی دریافتند که مهم‌ترین عوامل خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ سن، دمای بدن و بیماری‌ های قلبی عروقی است.
کد خبر: ۱۳۵۹۶۳۲

به گزارش جام جم آنلاین، محققان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با توجه به بار جهانی مرگ و میر ناشی از کرونا، این مطالعه را با هدف تعیین عوامل مؤثر بر مرگ و میر در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با استفاده از تحلیل «درخت تصمیم» و مدل «رگرسیون لجستیک» در استان کرمانشاه، انجام دادند.

بر اساس این مطالعه، مهم‌ترین عوامل خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ سن، دمای بدن، بستری در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU)، مراجعه قبلی به بیمارستان در ۱۴ روز گذشته و بیماری‌های قلبی عروقی بودند.

همچنین، مدل رگرسیون لجستیک چند متغیره نشان داد که متغیرهای سن، تنگی نفس، بستری در ICU، غیر طبیعی بودن اشعه ایکس قفسه سینه، بیماری کبد، دمای بدن و بیماری قلبی عروقی به طور قابل توجهی با مرگ و میر بالاتر بیماران مبتلا به کروناویروس مرتبط بودند.

این پژوهش که توسط مهدی مرادی نظر و با همکاری زینب مرادی نظر، لیلا سلوکی و طاهره محمدی مجد انجام شده، نشان می‌دهد که شناسایی عوامل خطر مرگ و میر در بیماران مبتلا به COVID-۱۹ می‌تواند مداخلات موثرتری را در مراحل اولیه درمان ارائه دهد و رویکردهای پزشکی ارائه شده توسط کادر پزشکی را بهبود بخشد.

منبع: ایسنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها