در کانادا؛

هوش مصنوعی مربی رانندگی خودروهای خودران می شود

یک استارت آپ سیستم هوش مصنوعی ابداع کرده که مانند مربی رانندگی برای خودروهای خودران عمل می کند و در محیطی مجازی به آنها می آموزد چطور عمل کنند.
کد خبر: ۱۳۵۴۳۵۷

به گزارش جام جم آنلاین، صنعت نوپای خودروسازی خودران درحال گسترش است. اما رانندگان هوش مصنوعی هنوز به مرحله ایده آل نرسیده اند.

پیش بینی می شود وسیله های نقلیه خودران جایگزین سرویس های تاکسی شوند و در مسافت های طولانی به رانندگان کمک کنند بدون نیاز به توقف، بخوابند.

در همین راستا یک استارت آپ کانادایی به نام «وابی» (Waabi) از یک سیستم هوش مصنوعی رونمایی کرده که در حقیقت می تواند به هوش مصنوعی وسیله نقلیه آموزش دهد تا کار خود را بهتر انجام دهد.

این محصول «وابی ورد» نام گرفته و یک شبیه سازی از محیط های واقعی با شرایط مختلف در جاده ایجاد می کند تا به برنامه های رانندگی خودران روش های جدیدی برای اجتناب از حوادث بیاموزد.

استفاده از دنیای مجازی برای آموزش به سیستم های هوش مصنوعی پدیده تازه ای نیست. به جای آنکه خودروهای خودران ساعت بی شماری را در جاده بگذرانند و احتمالاً با هیچ شرایط حیاتی مانند عبور عابر پیاده از خیابان یا فرود اضطراری هواپیما در جاده روبرو نشوند، توسعه دهندگان اکنون سعی دارند این شرایط را در محیط های مجازی بازسازی کنند. چالش آنجا است که خلق چنین موقعیت هایی به طور دستی انجام می شود و نیازمند زمان و تلاش زیادی است.

به گفته وابی، محصول این شرکت براساس فناوری هوش مصنوعی است که روش های مختلفی برای آموزش را در پیش می گیرد. به جای آنکه برنامه نویسان شرایط را در دنیای مجازی هدایت کنند، هوش مصنوعی وابی تمام این فرایند را انجام می دهد.

«وابی ورد» طوری آموزش می بیند، تا نقاط ضعف ربات خودران را کشف کند و نه تنها عملکرد آن در جاده مجازی را ارزیابی می کند، بلکه برنامه را وادار می کند تا مرزهای محدودیت خود را ارتقا دهد.

این هوش مصنوعی سناریوهای مختلفی برای برنامه خودران ایجاد می کند تا شکست بخورد و به تدریج راه حلی برای چالش بیاموزد.

منبع: مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها