عرضه بزرگترین مزایده تاریخ ایران تصویب شد/ واگذاری سهام دولت در پتروشیمی خلیج فارس

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: واگذاری 18 درصد سهام باقی مانده دولت در شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در هیات واگذاری مصوب شد. باتوجه به ارزش بالای این شرکت، این عرضه بزرگترین مزایده تاریخ بورس و سازمان خصوصی سازی خواهد بود.
کد خبر: ۱۳۵۴۲۲۷
به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، حسین قربان‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: در سیصد و هشتاد و یکمین جلسه هیات واگذاری، عرضه بزرگترین مزایده تاریخ ایران تصویب شد. واگذاری 18 درصد سهام باقی مانده دولت در شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در هیات واگذاری مصوب شد. باتوجه به ارزش بالای این شرکت، این عرضه بزرگترین مزایده تاریخ بورس و سازمان خصوصی سازی خواهد بود.

وی گفت: در جلسه هیات واگذاری، مقرر شد این سهام در سه بلوک یک، دو و پانزده درصدی در قالب مزایده در بورس عرضه شود. بلوک‌ یک درصدی بصورت نقد و بدون اضافه ارزش (پرمیوم) و بلوک دو درصدی با 5 درصد اضافه ارزش (پرمیوم) عرضه خواهد شد.

به گفته وی، همچنین بلوک پانزده درصدی اگرچه غیرکنترلی است، اما مدیریتی محسوب می شود و بنابراین، 30 درصد به قیمت پایه اضافه خواهد شد. حصه نقدی این بلوک 30 درصد خواهد بود و مابقی ثمن در هشت قسط در فواصل شش ماهه و مجموعا چهار ساله بعلاوه سود مصوب شورای پول و اعتبار اخذ خواهد شد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد: این سازمان در مورد نحوه تعیین قیمت پایه مکلف است، در خصوص سهام شرکت های بورسی، قیمت تابلو در روز عرضه را ملاک قرار دهد البته به شرطی که از قیمت تابلو در روز تصویب هیات واگذاری کمتر نباشد. این شرط هم به این دلیل است که با هدف کاهش قیمت پایه ، پس از تصویب هیات واگذاری اقدامی صورت نگیرد.

به گفته وی، در مورد زمان عرضه، باید 10 روز از انتشار اطلاعیه عرضه در جراید بگذرد و بنابراین ظرف دو هفته آینده این عرضه انجام خواهد شد.

قربان زاده در پایان گفت: هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، در مجموع حدود 40 درصد تولید صنعت پتروشیمی کشور را در اختیار دارد و سال گذشته بیش از سه میلیارد دلار صادرات داشته است. از مجموعه شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ می توان به شرکت های پتروشیمی نوری، اروند، بندر امام، تندگویان، بوعلی سینا، خوزستان، پارس، ایلام، ارومیه، گچساران، هنگام، بروجن، دهدشت، کازرون، الماس ماهشهر، ان پی سی اینترنشنال، پلیمر آریاساسول، دو شرکت مهم تامین کننده یوتیلیتی (فجر و مبین) و همچنین بسیاری از شرکت های بازرگانی و خدماتی اشاره کرد.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها