مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمز توانیر:

استخراج مجاز رمزارز عامل خاموشی نیست

مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارز شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر) گفت: مراکز قانونی استخراج رمزارز، عامل دامن زدن به خاموشی‌ها نیستند زیرا در زمان‌های اوج مصرف اتصال آنها به شبکه برق قطع می‌شود.
کد خبر: ۱۳۵۳۵۴۲

به گزارش جام جم آنلاین از پایگاه خبری شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، محمد خدادادی بهلولی افزود: مراکز مجاز استخراج رمز ارز از برق یارانه‌ای استفاده نمی‌کنند و به همین دلیل ناترازی اقتصاد برق که یکی از عوامل اصلی خاموشی‌ هاست را تشدید نمی‌کنند.

وی ادامه داد: مطابق قوانین و مقررات جاری کشور، استخراج رمزارز در کشور غیرقانونی نیست با این شرط که متقاضی از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوزهای لازم را اخذ کرده و از برق یارانه‌ ای برای استخراج رمزارز استفاده نکند، می‌تواند نسبت به این کار اقدام کند.

مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارز توانیر خاطرنشان کرد: با این حال آنچه در این بخش تهدیدی بسیار جدی برای تامین انرژی پایدار محسوب می‌شود استفاده غیرقانونی از برق یارانه‌ای تعرفه‌های صنعتی، کشاورزی، خانگی و تجاری برای استخراج رمزارز است چرا که ماهیت این کار خلاف قانون، قاچاق انرژی است که علاوه بر آسیب رساندن به لوازم الکتریکی همسایگان، به خاموشی‌ ها (هم در فصل گرم و هم در فصل سرد) دامن می‌زند و تعدی به حقوق سایر مردم است.

خدادادی بهلولی ادامه داد: برای ساماندهی به این چالش نیاز است در دو بخش ایجابی و سلبی به طور همزمان اقدام کرد که در بخش ایجابی می‌بایست به سمت متنوع سازی سبد تامین انرژی مورد نیاز مراکز قانونی استخراج رمزارز حرکت کرد زیرا تکیه صرف بر نیروگاه‌های حرارتی موجود متصل به شبکه سراسری برای تامین برق این دسته از متقاضیان در همه ایام سال منجر به افزایش خاموشی‌ ها خواهد شد.

وی گفت: صنعت برق و همچنین صنعت گاز به دلیل قیمت‌ های یارانه‌ای و تکلیفی به راحتی قادر به ایجاد ظرفیت و زیرساخت‌های جدید از محل درآمدهای خود نیستند، کمک دولت به این دو صنعت از محلی مانند افزایش پایه پولی نیز به تورم دامن خواهد زد.

مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمز ارز توانیر ادامه داد: با توجه به موارد ذکر شده تحمیل تقاضای برق استخراج رمزارزها به شبکه سراسری در چهارماه گرم سال که صنعت برق با اوج مصرف انرژی الکتریکی روبرو است مستلزم افزایش خاموشی‌ها در بخش خانگی، تجاری و صنایع است و در چهار ماه سرد سال نیز به دلیل افزایش فشار بر شبکه گاز کشور، نیروگاه‌ها سوخت کافی در اختیار ندارند و تامین تقاضای انرژی مورد نیاز استخراج رمزارز مجددمستلزم اعمال خاموشی بیشتر به مشترکان خانگی، تجاری و صنعتی خواهد بود.

خدادادی افزود: در ماه‌هایی که نیروگاه‌های حرارتی موجود به دلیل فشار تقاضای برق یا کمبود سوخت امکان تامین برق استخراج رمزارز را ندارند، یکی از راهکارهای عملی این است که از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر (و یا خلق هرگونه منبع انرژی جدیدی که به شبکه برق در ایام گرم و شبکه گاز در ایام سرد فشار نیاورد) اقدام به تامین انرژی مورد نیاز استخراج رمزارز شود.

مجری تامین برق استخراج رمزارز شرکت توانیر ادامه داد: انرژی تامین شده از این روش هم هزینه تمام شده پایین‌تری در مقایسه با قیمت صادراتی برق دارد، هم راهکاری متداول در کل جهان است و هم تامین برق پایدار در همه ایام سال برای مراکز قانونی استخراج رمزارز را تضمین می‌کند.

وی گفت: شبکه سراسری برق می‌تواند نسبت به ارائه خدمات هموارسازی و پیوسته کردن جریان برق تولیدی توسط منابع فوق و همچنین ترانزیت آن اقدام کند.

خدادادی افزود: همچنین با هدف جذاب کردن سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های تجدیدپذیر، در صورتی که قرارداد دوجانبه مولد تجدیدپذیر با مراکز قانونی استخراج رمزارز فسخ شود، وزارت نیرو نسبت به خرید تضمینی برق نیروگاه تجدیدپذیر و یا اجرای سازوکارهای حمایتی که برای سایر نیروگاه‌های تجدیدپذیر دارد، اقدام خواهد کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها