jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۹۰۲   ۰۳ آبان ۱۴۰۰  |  ۰۹:۴۴

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کرونا گفت: برای لغو محدودیت‌ها و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نباید عجله کنیم.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود یونسیان دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کرونا با اشاره به اینکه لغو محدودیت‌ها منافاتی با مقابله و حتی پیشگیری با موج ششم بیماری کرونا در کشور ندارد، اظهار کرد: مطالعات نشان می‌دهد که زمان رخداد پیک جدید بیماری کرونا در دنیا و حتی کشورمان به طور قطع امکان پذیر نیست، اما می‌توان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مانند زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی از بروز پیک بعدی بیماری کرونا پیشگیری کرد.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر پیک ششم بیماری کرونا در هر زمانی ممکن است که در کشور رخ بدهد، ادامه داد: برای لغو محدودیت‌ها و بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها یا برگزاری مراسمات مذهبی و آئینی نباید هیچ عجله‌ای کرد و لغو محدودیت‌ها باید بر اساس اولویت بندی انجام شود و سپس با رصد نتایج آن مرحله به مرحله بازگشایی‌ها را انجام داد.

یونسیان بیان کرد: امروزه هر بازگشایی و لغو محدودیتی همراه با مخاطراتی است، اما نمی‌توانیم تا ابد همه جا را بسته نگه داریم. ما در ابتدا و بر اساس اولویت‌ها بازگشایی‌ها را انجام داده و سپس نتایج آن را بعد از بررسی‌های لازم به ستاد ملی کرونا ارسال می‌کنیم و این ستاد تصمیم گیری خواهد کرد که مراحل بعدی بازگشایی و لغو محدودیت‌ها انجام شود.

او تاکید کرد: متاسفانه یک سری تصمیم گیری جزیره‌ای هم وجود دارد که باعث بروز اشکالاتی می‌شود. انجام واکسیناسیون هیچ تضمینی را به ما نمی‌دهد و مردم باید شیوه نامه‌ها را در زمان بازگشایی و لغو محدودیت‌ها رعایت کنند.

یونسیان گفت: اگر مردم مانند دوسال گذشته شیوه نامه‌ها رعایت کنند بروز بیماری آنفلوانزا یا هر عفونت‌های ویروسی مشکلی را برای مردم ایجاد نمی‌کند و تزریق واکسن کرونا همراه با واکسن آنفلوانزا هیچ مشکلی را برای مردم ایجاد نخواهد کرد و تا جهشی در بیماری آنفلوانزا ایجاد نشود ما نگران بروز این عارضه همراه با کرونا نخواهیم بود.

او افزود: افراد بالای ۶۵ سال و بیماران زمینه‌ای و گروه‌های پرخطر باید واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها