jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۷۹۵   ۰۲ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۰:۳۵

استاد گروه سم شناسی بالینی و مسمومیت‌ ها در بیمارستان لقمان:

آرامبخش‌ها در صدر مسمومیت‌ های دارویی / مرگ بالای ناشی از مسمومیت با قرص برنج

استاد گروه سم شناسی بالینی و مسمومیت‌ ها در بیمارستان لقمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیشترین داروهایی که منجر به مسمومیت می‌شوند، شامل آرامبخش‌ها، مسکن‌ ها، داروهای روان‌ درمانی و ... است، گفت: سالانه در بیمارستان لقمان بین ۲۰ تا ۳۰ هزار مراجعه ناشی از مسمومیت دارویی داریم.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر عبدالکریم پژومند در گفتگو با ایسنا در هفته پیشگیری از مسمومیت‌ ها، درباره وضعیت مسمومیت‌ های دارویی در کشور، گفت: مساله مسمومیت‌ ها فقط به دارو ختم نمی‌شود، بلکه دارو یکی از رایج‌ترین نوع مسمومیت‌ ها است. کشور ما یکی از مصرف‌کنندگان دارو به میزان زیاد در مقایسه با سایر کشورهای دنیا است و از طرفی مصرف خودسرانه دارو در کشور زیاد است. به خصوص در زمینه داروهایی مانند آرامبخش، اعصاب، داروهای مسکن و ...

وی افزود: از نظر میزان مراجعه، در بیمارستان لقمان می‌توان گفت که سالانه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار مراجع ناشی از مسمومیت دارویی داریم که بیشترین عامل مسمومیت هم مصرف داروهای آرامبخش هستند. البته این داروهای آرامبخش نسبت به داروهایی مانند روان‌ درمانی کمتر خطرناکند. داروهای روان‌درمانی به ویژه برای افرادی که مشکلات روانپزشکی دارند، خطرناکند. در کشور ما بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از افراد دچار افسردگی هستند که از طیف خفیف تا شدید را شامل می‌شود. این افسردگی‌ها می‌تواند پایه‌گذار مصرف دارو بوده و ممکن است در مقطعی از زمان دچار اختلال ثبات روانی شده و دارو را به میزان زیاد مصرف کند.

استاد گروه سم‌شناسی بالینی و مسمومیت ها در بیمارستان لقمان ادامه داد: در عین حال آلمینیوم فسفید یا قرص برنج نیز گاهی مور مصرف قرار می‌گیرد که منجر به مسمومیت شده و حتی نصف این قرص می‌تواند کشنده باشد. در تهران و در بیمارستان لقمان سالانه بین ۸۰ تا ۱۰۰ مورد مسمومیت با قرص برنج مراجعه می‌شود که متاسفانه مرگ و میر آن بالا بوده و بیش از ۶۰ درصد است. در عین حال داروهای قلبی و عروقی و ضدافسردگی نیز می‌توانند منجر به مسمومیت شده و می‌توانند کشنده باشند. از نظر میزان مرگ و میر سوءمصرف داروهای قلبی به خصوص برای اطفال خطرناک است. از آنجایی که این داروها، رنگ‌های فریبنده دارند، ممکن است مورد توجه اطفال قرار گیرند و مصرف آن‌ها بسیار کشنده است.

وی افزود: بر این اساس باید داروها را در مکان امنی در خانه قرار داد و اجازه ندهیم که کودکان با قوطی دارو و داروها بازی کنند. در عین حال داروها را در بسته‌بندی خودشان در کمد یا قفسه قرار دهید و بسته‌بندی آن‌ها را جابجا نکنید.

پژومند با بیان اینکه مسمومیت دارویی در کودکان خطرناک است، گفت: میزان مسمومیت در کودکان منطقه به منطقه متفاوت است. به عنوان مثال در برخی مناطق مسمومیت با تریاک زیاد است. زیرا کودکان به این ماده در خانه دسترسی دارند و در برخی مناطق هم به صورت سنتی این ماده را دوای هر دردی دانسته و به کودکان می دهند که منجر به مسمومیت‌شان می‌شود.

وی گفت: بیشترین داروهایی که منجر به مسمومیت می‌شوند، شامل آرامبخش‌ها، مسکن‌ها، داروهای روان‌درمانی و ... است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها