jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۷۴۶   ۰۲ آبان ۱۴۰۰  |  ۰۴:۰۶

دمنوش گل داوودی برای موارد درمانی استفاده می‌شود که با التهاب مقابله می‌کند و سبب آرامش می‌شود طعم آن کمی شیرین و گلی است که شبیه چای بابونه است.

به گزارش جام جم آنلاین، شاید زمانی که نام گل داوودی برده شود، شما به یاد باغ‌های پاییزی بیفتید؛ اما آیا می‌دانستید صد‌ها سال است که «دمنوش گل داوودی» در آسیا مصرف می‌شود؟

اگر شما نیز از افرادی هستید که از نوشیدن «دمنوش قاصدک» به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن لذت می‌برید، شاید تمایل داشته باشید تا دمنوش گل داوودی را نیز امتحان کنید.

این دمنوش معطر و دلپذیر از گیاه گل داوودی تهیه می‌شود و در طب چینی برای درمان انواع بیماری‌ها از میگرن و فشار خون گرفته تا التهاب گلو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ثابت شده است که این گیاه دارای ترکیبات گیاهی- شیمیایی است که می‌تواند به شکلی بالقوه، سلامت شما را تقویت کند.

امروزه از گل داوودی برای موارد درمانی استفاده می‌شود که با التهاب مقابله می‌کند و سبب آرامش می‌شود طعم آن کمی شیرین و گلی است که شبیه چای بابونه است.

انواع مختلفی از گل داووی وجود دارد، اما گل داودی زرد محبوب‌ترین برای تهیه دمنوش است انواع دیگر آن شامل گل داودی قرمز، گل داودی بنفش و گل داودی سفید است.

همچنین ثابت شده که دمنوش تهیه شده از گل‌های داوودی دارای آنتی اکسیدان‌های قوی با اثرات قوی در مهار رادیکال‌های آزاد است.

پژوهش‌ها همچنین نشان می‌دهد که این گیاه حاوی انواع مختلف فلاونوئید‌ها، اسید‌های فنولیک و لیگنان‌ها هستند.

فواید دمنوش گل داوودی برای سلامتی بدن

اگرچه شواهد علمی اندکی در مورد فواید گل داودی وجود دارد، اما محققان دریافته اند که این گیاه دارای خواص تقویت بخش سلامت در مطالعات آزمایشگاهی صورت گرفته است.

مزایای برگ‌های گل داودی از گزارش در طب چینی مشخص است، چرا که قرن‌ها است که از این گیاه در طب چینی استفاده می‌شود.

خاصیت آنتی اکسیدانی

دمنوش گل داوودی حاوی مقدار زیادی «آنتوسیانین» است که به عنوان آنتی اکسیدان‌های قوی شناخته می‌شوند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در مجله علی «Food Research International» منتشر شد نشان داد که گل داوودی دارای مکانیسم‌های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.

تقویت سلامت قلب

همچنین با وجود آنکه تحقیقات در مورد این موضوع محدود است، اما طبق پژوهشی که روی موش‌ها انجام شد، مشخص شد که گل داودی موریفولیوم دارای اثرات محافظتی قلبی بر روی رگ‌های خونی محدود و اکسیژن رسانی به مغز است.

باعث آرامش می‌شود

در طب چینی این گیاه به خاصیت آرام بخشی خود شناخته شده است. بر اساس پژوهشی که روی موش‌ها انجام شده مشخص شد که عصاره گل داودی دارای اثرات ضد اضطراب است و آرامش را تسهیل می‌کند.

پشتیبانی از سلامت استخوان‌ها

زمانی که محققان در خصوص تأثیرات عصاره گل داوودی بر روی سلول‌های استئوکلاستیک و استئوبلاستی، که مسئول تجزیه و بازسازی استخوان‌ها هستند، دریافتند این ماده گیاهی دارای اثرات مفیدی است.

در این پژوهش مشخص شد گل داوودی قادر است جلوی سلول‌های تجزیه کننده استخوان را گرفته و سلول‌های بازسازی کننده استخوان را تقویت می‌کند.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها