jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۳۵۷۴   ۳۰ مهر ۱۴۰۰  |  ۲۱:۰۲

متخصصان و کارشناسان از این موضوع در هراسند که موارد ابتلا به بیماری سل و مرگ های ناشی از آن در جهان روبه افزایش است.

به گزارش جام جم آنلاین، هردو بیماری کووید ۱۹ و سل در وهله اول بر ریه‌ها تأثیر می‌گذارند، اما کووید ۱۹ ناشی از یک ویروس است و سل ناشی از باکتری‌هایی موسوم به Mycobacterium tuberculosis است. باکتری سل معمولاً به ریه‌ها حمله می‌کند، اما می‌تواند به هر قسمتی از بدن، از جمله کلیه‌ها، ستون فقرات و مغز نیز حمله کند.

بر اساس آخرین گزارش جهانی سازمان بهداشت جهانی، جابجایی منابع و اختلال در مراقبت‌های بهداشتی ناشی از پاندمی کووید ۱۹، عامل افزایش مرگ و میر ناشی از سل است که برای اولین بار در طول بیش از یک دهه گذشته روی داده است.

طبق گزارش جهانی بیماری سل، تخمین زده می‌شود که ۱.۵ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ بر اثر بیماری سل جان خود را از دست داده‌اند؛ این رقم در سال ۲۰۱۹، ۱.۴ میلیون نفر بوده است.

کارشناسان می‌ترسند که چالش‌های مرتبط با پاندمی در تشخیص و درمان این بیماری باعث شود بسیاری از موارد سل تشخیص داده نشود. تعداد موارد جدید تشخیص داده شده و موارد گزارش شده از دولت از ۷.۱ میلیون در سال ۲۰۱۹ به ۵.۸ میلیون در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

«جف استارک»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان کودکان تگزاس، می‌گوید: «هزاران سال است که سل میلیون‌ها نفر را می‌کشد. سالانه در جهان حدود ۱۰ میلیون نفر به سل مبتلا می‌شوند و بین ۱ تا ۱.۵ میلیون نفر می‌میرند.»

بیماری سل مسری است، اما به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود و همه افراد مبتلا به باکتری سل بیمار نمی‌شوند. دو نوع بیماری سل وجود دارد: بیماری سل نهفته و بیماری سل فعال.

به گفته انجمن ریه آمریکا، حدود ۱.۸ میلیارد نفر یا یک چهارم جمعیت جهان مبتلا به سل هستند. اگر بیماری سل فعال تشخیص داده شود و دارو طبق دستور پزشک مصرف شود تقریباً همیشه قابل درمان است.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها